UNESCO rozpocznie monitoring na Krymie. Chodzi o dziedzictwo kulturowe

Władze UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, zdecydowały o powołaniu misji, która sprawdzi stan dziedzictwa kulturowego na okupowanym przez Rosjan Krymie. Poinformował o tym ukraiński resort dyplomacji. 

2018-10-10, 20:09

UNESCO rozpocznie monitoring na Krymie. Chodzi o dziedzictwo kulturowe
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Novikov Aleksey/Shutterstock.com

Posłuchaj

Władze UNESCO zdecydowały o powołaniu misji na Krymie. Relacja Pawła Buszki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Władze Ukrainy wielokrotnie alarmowały, że Rosjanie niszczą zabytki znajdujące się na półwyspie, zwłaszcza te związane z historią krymskich Tatarów. 
Jak poinformował ambasador Ukrainy we Francji i jednocześnie przedstawiciel Ukrainy przy UNESCO, Ołeh Szamszur, decyzję o misji na Krymie podjęła rada wykonawcza UNESCO.

Efekty bezpośredniego monitoringu mają być przedstawione w październiku przyszłego roku. Ukraiński MSZ wydał oświadczenie, w którym napisał, że decyzja o monitoringu to efekt wcześniejszego raportu organizacji, w którym stwierdzono, że na Krymie okupacyjne rosyjskie władze brutalnie łamią wolność słowa i mediów oraz dewastują dziedzictwo kulturowe - prowadzą nielegalne wykopaliska archeologiczne, a także dewastują pałac chanów krymskich w Bakczysaraju. 

Na Ukrainie prowadzone jest śledztwo w sprawie prac restauracyjnych w tym XVI wiecznym zabytku. Zdaniem władz w Kijowie, Rosjanie niszczą obiekt pod pozorem prac restauracyjnych. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, komentując decyzję UNESCO, powiedział, że sprawi ona, iż Rosji nie uda się ukryć przestępstw dokonywanych na okupowanym Krymie.

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej