UNESCO rozpocznie monitoring na Krymie. Chodzi o dziedzictwo kulturowe
Władze UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, zdecydowały o powołaniu misji, która sprawdzi stan dziedzictwa kulturowego na okupowanym przez Rosjan Krymie. Poinformował o tym ukraiński resort dyplomacji.
2018-10-10, 20:09
Posłuchaj
Władze Ukrainy wielokrotnie alarmowały, że Rosjanie niszczą zabytki znajdujące się na półwyspie, zwłaszcza te związane z historią krymskich Tatarów.
Jak poinformował ambasador Ukrainy we Francji i jednocześnie przedstawiciel Ukrainy przy UNESCO, Ołeh Szamszur, decyzję o misji na Krymie podjęła rada wykonawcza UNESCO.
Efekty bezpośredniego monitoringu mają być przedstawione w październiku przyszłego roku. Ukraiński MSZ wydał oświadczenie, w którym napisał, że decyzja o monitoringu to efekt wcześniejszego raportu organizacji, w którym stwierdzono, że na Krymie okupacyjne rosyjskie władze brutalnie łamią wolność słowa i mediów oraz dewastują dziedzictwo kulturowe - prowadzą nielegalne wykopaliska archeologiczne, a także dewastują pałac chanów krymskich w Bakczysaraju.
Na Ukrainie prowadzone jest śledztwo w sprawie prac restauracyjnych w tym XVI wiecznym zabytku. Zdaniem władz w Kijowie, Rosjanie niszczą obiekt pod pozorem prac restauracyjnych. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, komentując decyzję UNESCO, powiedział, że sprawi ona, iż Rosji nie uda się ukryć przestępstw dokonywanych na okupowanym Krymie.
kad