Konferencja "Papież zza żelaznej kurtyny" w budynku węgierskiego parlamentu

Jan Paweł II wiedział jak walczyć z komunizmem, bo sam doświadczył tego, czym był totalitaryzm - zgodzili się w piątek w Budapeszcie prezes IPN Jarosław Szarek i szefowa węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss.

2018-10-12, 11:46

Konferencja "Papież zza żelaznej kurtyny" w budynku węgierskiego parlamentu
Konferencja "Papież zza żelaznej kurtyny". Foto: Sławomir Kasper / IPN

Posłuchaj

W Budapeszcie ostatni dzień konferencji o Janie Pawle II. Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sześćset osób uczestniczy w ostatnim dniu międzynarodowej konferencji naukowej "Papież zza żelaznej kurtyny", która odbywa się w siedzibie węgierskiego parlamentu w Budapeszcie. Organizują ją Instytut Pamięci Narodowej wraz ze swoim węgierskim odpowiednikiem - NEB. 

Dzisiejsze obrady otworzył Zsolt Semjén (czyt Żolt Szemjen) - wicepremier Węgier. Mówił o tym, jak ważny dla Europy był wybór Karola Wojtyły na papieża 40 lat temu. - Czterdzieści lat temu rozprzestrzeniły się fale duchowego trzęsienia ziemi w krajach Europy, podzielonej żelazną kurtyną. Podobnie na pozostałych kontynentach. Jego epicentrum było w Rzymie na placu Świętego Piotra, kiedy namiestnik Jezusa Chrystusa na ziemi, nowo wybrany, dziś czczony jako święty Jan Paweł II pojawił się na balkonie i wygłosił apel do całej ludzkości - powiedział Zsolt Semjén.

"Poznał zło dwóch totalitaryzmów"

Prezes IPN Jarosław Szarek mówił, że Jan Paweł II dobrze wiedział, czym jest komunizm, a to pozwoliło mu na skuteczną walkę o zburzenie "żelaznej kurtyny". - Poznał zło dwóch totalitaryzmów, wiedział, jak z nimi walczyć i dzięki niemu to zło komunistycznego totalitaryzmu pokonaliśmy - powiedział prezes Szarek.

W uroczystym otwarciu konferencji uczestniczył też między innymi biskup András Veres - przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier. 

REKLAMA

We wtorek i środę naukowcy z Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, ale też Stanów Zjednoczonych dyskutowali w Krakowie o wpływie pontyfikatu papieża Polaka na kraje bloku sowieckiego.

Obrady odbyły się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Patronat nad konferencją sprawują: metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz przewodniczący Parlamentu Węgier László Kövér.

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej