Szczecin European Film Festival'18
Szczecin European Film Festival jest corocznym wydarzeniem filmowym, organizowanym przez Stowarzyszenie OFFicyna, które bada granice kina, a jego główną misją jest twórcze poszukiwanie. W tym roku odbywa się jego czternasta edycja.
2018-10-29, 09:00
Na program jesiennego Szczecińskiego Festiwalu Filmowego składa się – tradycyjnie – europejski konkurs kilkudziesięciu najaktualniejszych dokumentów z 17 krajów i niemal 40 wydarzeń, sięgających do tak sławnych nazwisk jak Stanley Kubrick, którego przegląd twórczości będziemy mogli zobaczyć. Motywem przewodnim festiwalu jest – od jego początku – przekraczanie granic. Obok prezentacji najlepszych, opowiadających o świecie dokumentów i fabuł, licznych animacji oraz produkcji eksperymentalnych znajdzie się także bogaty program dla mniejszych widzów.
Stowarzyszenie OFFicyna/You Tube
Projekcjom ponad 100 produkcji filmowych towarzyszą spotkania z twórcami, a także warsztaty, koncerty, spotkania branżowe. Festiwal odwiedza kilkudziesięciu gości z Europy: twórców, artystów, filmowców, krytyków; czekają nas ekskluzywne spotkania z galerią wybitnych postaci, reprezentujących film, ale również muzykę czy poezję – wśród gości m.in. reżyserka i piosenkarka Maria Sadowska, krytyk współczesności Tomasz Raczek, poeta z wyrokiem dożywocia Spoon Jackson, asystent Freddiego Mercuryego Peter Freestone. Szczecińska jesień filmowa zapowiada się arcyciekawie.
Zapraszamy do Szczecina:
REKLAMA
14-17.06.2018
24-29.10.2018
Patronem festiwalu jest Portal Polskieradio.pl
Szczegółowy program:
Czwartek 25.10.2018
REKLAMA
SEFF MINI "Gotowi do lotu"
13 Muz
17.00 – 19.00
„Sink or Swim”, Antony Alvarez, Andy Flores, 2017, US
Poszukamy inspiracji w filmie i wspólnie zbudujemy plan zdjęciowy. Będziemy po nim podróżować minidronami, rejestrując wszystko, co w naszej filmowej krainie się wydarzy. Mając do dyspozycji wyobraźnię, karton, klej, nożyczki oraz technologię VR stworzymy filmową przestrzeń. Inspiracją będzie krótkometrażowy film, wybrany przez kuratorów SEFF MINI z bogatych zasobów Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Warsztaty poprowadzi Marek Szymański, specjalista w dziedzinie wykorzystania dronów.
REKLAMA
Świat według SEFF
Kino Zamek
17.30-19.30
„Punkt Krytyczny” Łukasz Bluszcz, 83 min., 2017, Polska
Polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Dowiadujemy się z niego co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Widzów w kinową ekologiczną podróż zabiera aktor Marcin Dorociński. Film ostrzega, ale przede wszystkim proponuje rozwiązania mogące pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Te zmiany już zachodzą, są widoczne także w Polsce. Właśnie znaleźliśmy się w Punkcie Krytycznym.
REKLAMA
Świat według SEFF
Kino Zamek
Wstęp 15 zł
20.00-22.00
„McQueen” Ian Bonhôte, Peter Ettedgui, 111 min., 2018, Wielka Brytania
REKLAMA
Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. „McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.
Chillout zone
rzuć okiem: Český filmoznawca poleca - Stanley Kubrick
Český Film
Wstęp wolny
REKLAMA
23.00-1.00
Adaptacja powieści geniusza horroru. Co ciekawe sam autor nie przepada za kinową adaptacją, swojego dzieła. Chyba jako jedyny. Perła kinematografii z brawurową rolą Jacka Nicholsona.
Piątek 26.10.2018
SEFF FILM FORUM BAŁTYK - FilmNet
Otwarty panel dyskusyjny
REKLAMA
Akademia Sztuki
Wstęp na zaproszenie
10.00-17.00
międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie kina i nowych mediów. Konieczność zbudowania bliskich relacji z publicznością oraz umiejętność zdobycia zainteresowania mediów stanowią klucz dotarcia do świadomości publicznej. W roku 2018 Forum skupi się na nowoczesnych formach aktywizujących i włączających młodego widza w obieg filmowy oraz kontynuowaniu tematu „audience developement”.
REKLAMA
SEFF MINI Filmowe Lekcje Historii vol.1
Projekcje i warsztaty dla młodzieży w wieku 14 – 18 lat
Centrum Dialogu Przełomy
Zajęcia dla grupy zamkniętej.
10.00-12.00
REKLAMA
projekcja fragmentów materiałów archiwalnych „Wiskord” cz. 1 i 2, opracowanie: Małgorzata Frymus, projekt Stowarzyszenia OFFicyna „Stary cyfrowy Szczecin”, realizowany w latach 2010-2015
SEFF MINI Filmowe Lekcje Historii vol.2
Projekcje i warsztaty dla młodzieży w wieku 14 – 18 lat
Centrum Dialogu Przełomy
Zajęcia dla grupy zamkniętej.
REKLAMA
12.30-14.30
„Robotnicy 1971: Nic o nasz bez nas", Krzysztof Kieślowski, Tomasz Zygadło, 1972, PL
projekcja fragmentów materiałów archiwalnych „1 Maja 1971”, opracowanie: Małgorzata Frymus, projekt Stowarzyszenia OFFicyna „Stary cyfrowy Szczecin”, realizowany w latach 2010-2015
Już po raz kolejny Szczecin European Film Festival we współpracy ze szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy pokazuje poprzez medium filmowe ważne wydarzenia historyczne z najnowszej historii, dając młodym uczestnikom możliwość rozmowy z ekspertami. W tym roku sięgniemy do wydarzeń i obrazów sprzed ponad 40 lat. Na podstawie archiwalnych materiałów opracowanych przez Małgorzatę Frymus i zdigitalizowanych przez Bartosza Piekarczyka w ramach projektu Stowarzyszenia OFFicyna „Stary cyfrowy Szczecin”, realizowanego w latach 2010-2015, będzie można podyskutować o propagandowej roli przyzakładowych Amatorskich Klubów Filmowych w czasach PRL-u, ale też o wartości realizowania filmów o najbliższym otoczeniu dla lokalnej tożsamości. Festiwalowym wydarzeniem będzie przypomnienie głośnego dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego i Tomasza Zygadły „Robotnicy 1971: Nic o nasz bez nas" z 1972 roku. Obok tego tak ważnego dla polskiej kinematografii filmu pokażemy materiał archiwalny ze Szczecina, przedstawiający Czarny Marsz stoczniowców. Filmowe Lekcje Historii, w inspirującej przestrzeni Centrum Dialogu Przełomy poprowadzą Małgorzata Frymus i dr Michał Paziewski.
REKLAMA
SEFF MINI Warsztaty animacji poklatkowej vol. 1
Projekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 10 – 13 lat
Galeria Tworzę się
To praca z kamerą, oświetleniem, dźwiękiem i opowieścią w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni galerii TWORZĘ SIĘ. To przede wszystkim realizowanie filmu przy użyciu profesjonalnego sprzętu pod okiem prowadzących: filmowca Krzysztofa Kuźnickiego (Stowarzyszenie KAMERA) oraz animatorki Pauliny Ratajczak (Fundacja Las Sztuki). To także nieco inne spotkanie z filmem, ciekawe doświadczenie oraz możliwość zrealizowania własnych, niepowtarzalnych pomysłów. Inspiracją do zajęć będą najciekawsze i nagrodzone animacje z tegorocznej edycji partnerskiego dla Szczecin European Film Festiwal Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDODKOPU z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
REKLAMA
Konkurs Europejski – blok I
Pokazy filmów wyselekcjonowanych do konkursu
Kino Zamek
HIPPOPOETESS, Francesca Fini, 2018, IT
„Taking Stock” Duncan Cowles, 2017, UK
„Siostry” Michał Hytroś, 2017, PL
„Eastward Go” Yimeng Zhang, 2018, BE
„La sombra de un dios” Bernhard Hetzenauer, 2017, DE/AU/MX
REKLAMA
W tegorocznym Konkursie Europejskim, po raz kolejny odznaczającym się naprawdę wysokim poziomem, obejrzymy 24 realizacje twórców z 17 krajów. Produkcja wszystkich prezentowanych filmów zakończyła się w latach 2017-2018. W różnorodnej tematyce obrazów odbija się wielowarstwowa problematyka współczesnego świata. Wszystkie tytuły zasługują na uwagę. Są to bowiem obrazy wyjątkowe, odważne w treści i nierzadko przekraczające granice klasycznego dokumentu. Jak zawsze po projekcjach odbędą się dyskusje z autorami konkursowych filmów, co stanowi stały element festiwalu. Bezpośrednie spotkanie widza i reżysera jest zawsze doświadczeniem intelektualnie inspirującym. W konkursie znalazły się cztery filmy francuskie i niemieckie, trzy produkcje z Polski, po dwie z Belgii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Łotwy oraz po jednej z Włoch i Islandii. Nie zabraknie także koprodukcji, w których partycypowały Meksyk, Iran, Gruzja, Rosja, Cypr, Serbia i Chiny.
Let’s talk film - Komers&Jackson
Akademia Sztuki - sala teatralna
Wstęp 15 zł
REKLAMA
20.00-22.00
Multimedialna opowieść i wirtualne spotkanie z poetą o nietuzinkowym życiorysie, Spoonem Jacksonem. Bezpośrednie spotkanie z bohaterem filmu „Bartsow, California” Rainera Komersa odbędzie się przy pomocy łącza telefonicznego. Wydarzenie to połączone zostanie z prezentacją twórczości Spoona Jacksona i ze spotkaniem z Rainerem Komersem, wybitnym filmowcem, twórcą wyżej wymienionego filmu „Barstow, California”. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane fragmenty tego filmu.
Chillout zone
rzuć okiem: Český filmoznawca poleca - Stanley Kubrick
Český Film
REKLAMA
Wstęp wolny
23.00-1.00
Kolejna zachwycająca adaptacja w dorobku Kubricka. Tym razem na ekran przeniósł powieść Anthony’ego Burgessa, która wzbudzała niemałe kontrowersje. Więzień w zamian za wolność poddaje się eksperymentalnej terapii psychologicznej.
Sobota 27.10.2018
REKLAMA
SEFF FILM FORUM BAŁTYK
Zamknięty panel dyskusyjny
Akademia Sztuki – świetlik
Wstęp na zaproszenie
10.00-15.00
REKLAMA
W zamkniętym panelu dyskusyjnym wezmą udział przedstawiciele organizacji działających w sferze filmowej z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji. W ramach panelu zostanie poruszona kwestia wiedzy know-how potrzebnej do organizacji festiwalu filmowego oraz współczesne problemy środowiska filmowego.
SEFF MINI Warsztaty animacji poklatkowej vol. 2
Projekcje i warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 10 lat
Galeria Tworzę się
SEFF MINI Warsztaty animacji poklatkowej vol. 3
Projekcje i warsztaty dla dzieci w wieku 10 – 13 lat
REKLAMA
Galeria Tworzę się
Konkurs Europejski – blok II
Pokazy filmów wyselekcjonowanych do konkursu
Kino Zamek
17.30-19.30
REKLAMA
"„Young & Beautiful” Marina Lameiro, 2018, ES
„Schneewittchen” Thadeusz Tischbein, 2018, DE
„Carlotta's Face” Valentin Riedl, Frédéric Schuld, 2018, DE
„SYNAPTé” Celine Pierre, 2018, FR
REKLAMA
SEFF MINI Warsztaty storyboard
Projekcje i warsztaty dla młodzieży w wieku 11 – 14 lat
Akademia Sztuki
zapisy
17.00-19.00
REKLAMA
„Kiosk”, Anete Melece, 2013, CH
„Niedźwiedzia opowieść”, Gabriel Osorio, 2014, CL
Storyboard to podstawa każdego filmu aktorskiego czy animacji, to seria szkiców – wskazówek dla reżysera, scenografa, aktorów. Ciekawe, pięknie zrealizowane filmy, wybrane z prezentacji Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, pozwalą zastanowić się nad tym, jakimi etapami, także rysunkowymi, powstaje film, a także zainspirują do stworzenia własnego scenopisu. Młodzi uczestnicy (11-14 lat) będą wprawiać się w sztuce filmowej pod okiem doświadczonych artystów: Hanny Wysockiej i Łukasza Szpatowicza.
Konkurs Europejski – blok III
Pokazy filmów wyselekcjonowanych do konkursu
REKLAMA
Kino Zamek
17.30-19.30
„Opera o Polsce” Piotr Stasik, 2017, PL
„Gold in the Ashes” Magali Roucaut, 2018, FR
„Anderswo” Adrian Figueroa, 2017, DE
„Prisoner of Society” Rati Tsiteladze, 2018, GE/LV
REKLAMA
Przekraczanie Granic Tomasz Raczek & Bartosz Wójcik
Polskie Radio Szczecin
Wstęp 40 zł
20.00-22.00
Po kilku latach zainteresowań przemianami technologicznymi w kinie Przekraczanie Granic przekracza kolejną granicę. Tym razem przyglądamy się, jak częstokroć życie twórcy płynnie łączy się z jego twórczością i wizerunkiem publicznym, który najczęściej funkcjonuje za pośrednictwem kamery filmowej. W momencie światowej premiery fabularyzowanej historii grupy Queen – filmu „Bohemian Rhapsody” – rozmawiamy o fenomenie Freddiego Mercuryego: człowieka, którego życie i twórczość były nieustającym pasmem przekraczania granic. Oglądając materiały filmowe, łączące w sobie elementy autokreacji, wizji życzeniowych i wręcz materiałów dokumentalnych zastanawiamy się nad tym, czy dziś możliwe jest oddzielenie twórczości, kreowanego przez film i video wizerunku i życia osobistego artysty. Gościem specjalnym, z którym dyskutujemy te kwestie, jest Peter Freestone, wieloletni asystent i przyjaciel lidera legendarnej grupy Queen.
REKLAMA
Chillout zone
rzuć okiem: Český filmoznawca poleca - Stanley Kubrick
Český Film
Wstęp wolny
23.00-1.00
REKLAMA
Z pozoru idealne małżeństwo przystojnego lekarza burżuazji i przepiekanej właścicielki galerii sztuki, pęka pod wpływem pokus. Zdruzgotany mąż wyrusza w miasto, aby poznać wszystkie twarze zdrady. Niesamowity pokaz umiejętności aktorskich Toma Criuse i Nicole Kidman.
Niedziela 28.10.2018
Bajkoterapia vol. 2
Projekcja i warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat
REKLAMA
Akademia Sztuki
„Basia”, Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz (Grupa Smacznego), 2018, PL, cz. 1
Opis znajduje się w punkcie programu: Bajkoterapia vol.1 (środa, godz. 17:00 – 19:00)
SEFF MINI Wystawa towarzysząca
Filmowy Plac Zabaw II
REKLAMA
Interaktywna przestrzeń filmowa dla dzieci i młodzieży
Galeria Tworzę się
zapisy
11.00-15.00
REKLAMA
Interaktywna przestrzeń filmowa dla dzieci i młodzieży, zachęcająca do poznawania tej dziedziny sztuki poprzez tworzenie własnych filmików na specjalnie przygotowanym planie zdjęciowym, przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Obok planu zdjęciowego, zaaranżowana zostanie pracownia animacji oraz minilaboratorium dźwięku. Odwiedzający wcielą się w role: reżysera, lektora, aktora, scenarzysty oraz animatora, poznają język filmu, zgłębiając takie pojęcia jak: klatka, kadr, ujęcie, scena, plan, scenorys czy głębia ostrości. W przestrzeni galerii nie zabraknie również zabawek optycznych oraz ciekawostek ze świata obrazów. Poprzez zabawę przeniesiemy się do początków kinematografii, wypróbujemy wybrane triki i efekty specjalne, nagramy filmową pamiątkę. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty i pokazy filmowe. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 lat wzwyż. Kuratorką projektu jest Paulina Ratajczak. Filmowy Plac Zabaw II powstał przy konsultacji Izabeli Plucińskiej i we współpracy z: Krzysztofem Kuźnickim, Karoliną Gołębiowską, Pawłem Kulą, Katarzyną Mierzejewską, Markiem Mierzejewskim, Zofią Kicińską. Filmowy Plac Zabaw II odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”, realizowanego w galerii TWORZĘ SIĘ.
Konkurs Europejski – blok IV
Pokazy filmów wyselekcjonowanych do konkursu
Kino Zamek
15.00-17.00
REKLAMA
"„Lidija” Andrejs Verhoustinskis, 2017, LV
„Sound of Vladivostok” Marios Ioannou Elia, 2018, RU/CY
„Anubumin” Zanny Begg, Oliver Ressler, 2017, AU
„The Space Behind a Window” Kamilla Gylfadóttir, 2017, IS
REKLAMA
„Tienes plena libertad para proyectar” Telmo Basterretxea Seijo, 2017, ES
Opis znajduje się w punkcie programu: Konkurs Europejski blok 1 (piątek, godz. 17:30 – 19:30)
Konkurs Europejski – blok V
Pokazy filmów wyselekcjonowanych do konkursu
Kino Zamek
REKLAMA
15.00-17.00
„Czarnobóg” Grzegorz Paprzycki, 2018, PL
„14:26 CEST” Florinda Ciucio, 2017, BE
„5 ans après la guerre” Samuel Albaric, Martin Wiklund, Ulysse Lefort, 2017, FR
„Absent wound” Maryam Tafakory, 2017, UK/IR
„Ce que je m'ai souvenu” Louise Narboni, 2017, FR
„Sve što raste” Milena Grujić, 2017, XS/CN
Opis znajduje się w punkcie programu: Konkurs Europejski blok 1 (piątek, godz. 17:30 – 19:30)
REKLAMA
Let's Talk Film
Maria Sadowska
Studio S1 Polskiego Radia
Wstęp 20zł
20.00-22.00
REKLAMA
"Sztuka kochania. Hisoria Michaliny Wisłockiej" M. Sadowska, 120 min.2017, Polska
W tym bloku dyskusję, która przybliży twórczość, pasje i dorobek artystyczny Marii Sadowskiej oraz poruszy tematy bliskie współczesnemu kinu poprowadzi Małgorzata Frymus. Po spotkaniu zostanie zaprezentowany film reżyserii Marii Sadowskiej, czyli „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.
Chillout zone
rzuć okiem: Český filmoznawca poleca - Stanley Kubrick
Český Film
REKLAMA
Wstęp wolny
23.00-1.00
Film składający się z trzech epizodów, rozgrywających się w różnym czasie.. To najbardziej przełomowy film w historii kina pod względem efektów specjalnych. Reżyser uznał, że dostępne efekty są niewystarczające dla jego działa i stworzył ponad setkę nowych.
Poniedziałek 29.10.2018
SEFF MINI Filmoterapia vol. 2
Zajęcia dla grupy zamkniętej
REKLAMA
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii/Ryszewko
10.00-12.00
„Arka Noego”, Adam Zienowicz, 2017, PL
“Pan Hublot”, Alexandre Espigares, Laurent Witz, 2013, FR
Najlepsze z najlepszych
Pokaz filmów
REKLAMA
Kino Zamek
Wstęp wolny
17.00-19.00
„Hetna - A Modern Opera Singer” Nicolai af Rosenborg, 8 min., 2018, DK (MUSIC SEFF)
REKLAMA
„Powracająca fala” Michał Wiraszko, 30 min., 2017, Polska (MUSIC SEFF)
„Scandal"" Pablo Mengin-Lecreulx, 4 min., 2017, Réunion (POP SEFF)
„Solicitous” Zuzanna Plisz, 5 min., 2017, Polska (POP SEFF)
„RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin” Rene Nuijens, 10 min., 2017, Holandia (TELEFON ART)
REKLAMA
„Exist” Payam Shadniya, 5 min., 2018, Iran (TELEFON ART)
„Cosmic Joe” Aleksandra Rydzkowska, Louise Wallace, 9 min., 2017, Irlandia/Polska (Zachodniopomorskie Shorty)
„Wycinka” Zuzanna Grajcewicz, 16 min., 2017, Polska (Zachodniopomorskie Shorty)
Pokaz najciekawszych i intrygujących produkcji z czerwcowych konkursów: TELEFON ART, POP SEFF, ZACHODNIOPOMORSKIE SHORTY, MUSIC SEFF w trakcie październikowej odsłony SEFF'18. Wydarzenie będzie niejakim preludium do Ceremonii wręczenia nagród. Lista filmów została wybrana przez dyrektora festiwalu dr Bartosza Wójcika*.
REKLAMA
Najlepsze z najlepszych
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wstęp na zaproszenie
19.30-22.00
Pokaz nagrodzonych filmów
Kino Zamek
REKLAMA
Wstęp wolny
21.30-00.30
SEFF MUSIC EXTRA
Piwnica Kany
Wstęp wolny
REKLAMA
21:30-1:00
Prezentacja głośnego filmu łączącego w sobie różne sfery życia, przekładające się na rozwój muzyki, jej tworzenie i promocję, ale także pokazującym historie ludzi, w których życiu muzyka odgrywa ważną rolę. Prezentacja odbędzie się w zestawieniu z najnowszą muzyką na żywo, w wykonaniu Szymona Drabkowskiego i Kuby Fiszera, dzięki czemu film nabierze całkowicie nowego kształtu.
Chillout zone
rzuć okiem: Český filmoznawca poleca - Stanley Kubrick
Český Film
REKLAMA
Wstęp wolny
23.00-1.00
Książka o tym samym tytule jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych dzieł literackich XX wieku. Kubrick wraz z Nabokovem przenieśli na ekran historie toksycznej i niemoralnej miłości dorosłego mężczyzny do młodej dziewczyny. Szereg hollywoodzkich aktorów odrzuciło możliwość zagrania w tym filmie, bojąc się, że tak skandaliczne działo może zszargać ich reputację.
Bilety dostępne na bilety.fm i przed wydarzeniami festiwalowymi. Zapisy na warsztaty pod adresem biuro@officyna.art.pl
REKLAMA
mat.prasowe
REKLAMA