W Markowej odsłonięto Sad Pamięci. Nawiązuje do Ogrodu Sprawiedliwych w Jerozolimie

2018-10-19, 16:41

W Markowej odsłonięto Sad Pamięci. Nawiązuje do Ogrodu Sprawiedliwych w Jerozolimie
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Z udziałem grupy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Markowej na Podkarpaciu otwarty został Sad Pamięci. Jest integralną częścią Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im Rodziny Ulmów. Sad przed południem poświęcił Metropolita Przemyski arcybiskup Adam Szal. 

Posłuchaj

Przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu odsłonięto Sad Pamięci (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Obok kilkudziesięciu drzewek owocowych znajdują się tam podświetlane tablice z nazwami półtora tysiąca miejscowości, gdzie Polacy ratowali skazanych na zagładę Żydów. - To symboliczne miejsce nawiązuje do Ogrodu Sprawiedliwych na Wzgórzu Pamięci Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie - powiedziała dyrektorka placówki Anna Stróż - Pawłowska.

Jest to też świadome nawiązanie do pasji sadowniczych Józefa Ulmy, poza tym termin sprawiedliwych bardzo często pojawia się w biblii, jest porównywany do drzewa, które w swoim czasie wydaje owoc. Zdaniem Anny Stróż- Pawłowskiej takim drzewem - symbolicznie są również nasi Sprawiedliwi.

List do uczestników wydarzenia przesłał premier Mateusz Morawiecki i prezes PIS Jarosław Kaczyński. Otwarcie Sadu Pamięci zakończyło III Zjazd Polaków Ratujących Żydów, który od ody odbywał się w Rzeszowie.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej