Psy w służbie Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenia mają ruszyć w przyszłym roku

Wojska Obrony Terytorialnej będą wykorzystywać psy w codziennej służbie. Dowódca nowej formacji, generał Wiesław Kukuła, zamierza szkolić żołnierzy i psy do prowadzenia działań kryzysowych w przestrzeni miejskiej oraz terenie lesistym. 

2018-11-03, 15:21

Psy w służbie Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenia mają ruszyć w przyszłym roku
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock/Grisha Bruev

Generał Kukuła powiedział IAR, że chodzi o wyszkolenie przewodnika i czworonoga między innymi do poszukiwania osób pod zawalonymi budynkami czy zaginionych w terenie trudno dostępnym. 

Nowa formacja zamierza wprowadzić kategorię "psa obrony terytorialnej". Czworonogi będą pod opieką przewodnika. W zespole ma być również nawigator, który będzie skupiał się w trakcie prowadzenia zadań, na wyszukiwaniu celów i wskazywaniu terenu do przeszukania. 

Pierwsze szkolenia ruszą w 13. Śląskiej Brygadzie OT. Generał Wiesław Kukuła planuje uruchomić szkolenia w śląskiej brygadzie w przyszłym roku. Jeśli zespoły działające z psami sprawdzą się, czworonogi pojawią się też w innych jednostkach WOT. 

Zwierzęta i ich umiejętności są wykorzystywane przez armię od wielu lat. Na etatach wojskowych są między innymi psy i konie ze Szwadronu Kawalerii Batalionu Reprezentacyjnego. 

REKLAMA

Czasowo są też wykorzystywane ptaki, głównie sokoły wędrowne, rarogi i jastrzębie Harrisa. Siły powietrzne "zatrudniają" takie ptaki do ochrony lotnisk, żeby zapewnić bezpieczne starty i lądowania samolotom. Lotnisko wojskowe w podpoznańskich Krzesinach było jednym z pierwszych, które korzystało z umiejętności drapieżnych ptaków. 

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej