Zdrowa mama w ciąży nie je za dwóch, ale dla dwojga!

Od lat pokutuje stereotyp, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, by dziecko było silne i zdrowe. Tymczasem wyniki najnowszych badań donoszą, że nadmierne objadanie się przez ciężarne może mieć znaczący wpływ na problemy z otyłością u dziecka.

2018-11-17, 10:00

Zdrowa mama w ciąży nie je za dwóch, ale dla dwojga!
Aplikacja dla kobiet w ciąży "Zdrowa Mama". Foto: materiały prasowe IŻŻ

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia opracowali aplikację "Zdrowa Mama". Znajdziemy tam informacje na temat zapotrzebowania kalorycznego, zasad tworzenia jadłospisów, suplementacji, tabele przyrostu masy ciała w ciąży. Aplikację można ściągnąć bezpłatnie na telefon, następnie wystarczy uzupełnić dane, takie jak : waga, wzrost, etap ciąży i po chwili otrzymujemy spersonalizowane wskazówki. "Zdrowa Mama" podzielona jest na działy: prawidłowa masa ciała, odżywianie, porady. Wszystkie informacje skierowane są do zdrowych kobiet. Przy jakichkolwiek wątpliwościach autorzy odsyłają do bezpłatnego Centrum Dietetycznego Online, która działa w ramach Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Aplikacja dla kobiet w ciąży "Zdrowa Mama" Aplikacja dla kobiet w ciąży "Zdrowa Mama"

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania kobiet w ciąży:

Po pierwsze bezpieczeństwo - nie jedz produktów przeterminowanych, źle przechowywanych, nieznanego pochodzenia

REKLAMA

Wyeliminuj z diety surowe produkty pochodzenia zwierzęcego, jak tatar, kremy do ciast na bazie surowego jajka, sushi z surową rybą. Unikaj również serów pleśniowych z niepasteryzowanego mleka

Zadbaj o różnorodność-posiłki powinny być prawidłowo zbilansowane. Sięgaj po warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i produkty mleczne, ryby, jaja i tłuszcze roślinne.

Nie przejadaj się

Pamiętaj o regularnym jedzeniu: 4-6 posiłków dziennie co 3-4 godziny pomoże utrzymać prawidłową masę ciała

Unikaj żywności wysoko przetworzonej, takiej jak słodycze, fast foody czy słone przekąski

REKLAMA

- doradza Izabela Przybysz dietetyk Centrum Dietetycznego Online, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Kalkulator pomoże kontrolować przyrost wagi w ciąży

Praktycznym narzędziem, służącym monitorowaniu przyrostu masy ciała, jest specjalny kalkulator. Wystarczy, że użytkowniczka poda swoją aktualną wagę ciała, wagę sprzed ciąży, wzrost i tydzień ciąży i natychmiast otrzymuje informację o BMI. Program posłuży także jako planner zakupów, dzięki któremu teoretyczne wskazówki przełożymy na tworzenie jadłospisów. Niestety na tym etapie aplikacja nie posiada gotowych jadłospisów czy podpowiedzi co możemy ugotować z konkretnych składników.

Mity dotyczące odżywiania kobiet w ciąży

W trakcie ciąży wykluczamy ryby z jadłospisu? Dwie porcje ryby są bezpieczne i pomagają utrzymać zbilansowaną dietę. Ryby oczywiście muszą być świeże, pochodzić z zaufanego źródła i po obróbce termicznej.

Kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje? Absolutnie nie. Zwiększamy kaloryczność w drugim i trzecim trymestrze o 300 -400 kalorii . Jednak zapotrzebowanie kaloryczne jest w dużej mierze podyktowane tym, w jakiej formie kobieta była przed ciążą.

REKLAMA

Unikanie spożycia alergenów, aby ustrzec dziecko przed alergią pokarmową - w świetle aktualnego stanu wiedzy dieta kobiety ciężarnej nie ma wpływu na ryzyko alergii pokarmowej u niemowląt. Amerykańska Akademia Pediatrii oraz Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej uważa, że stosowanie diety hipoalergicznej (pozbawionej głównych alergenów) w czasie ciąży i laktacji jest nieuzasadnione, gdyż nie zmniejsza częstości i stopnia nasilenia chorób alergicznych u dziecka.

Dieta matki a preferencje żywieniowe dziecka - badania naukowe wskazują, że dziecko już w łonie matki poznaje smaki, poprzez posmak wód płodowych kształtowany przez żywność spożywaną przez matkę. Urozmaicona dieta kobiety ciężarnej oraz matki karmiącej piersią może zatem, na zasadzie "rozpoznawania przez dziecko" sprzyjać jego przyszłej akceptacji różnych produktów spożywczych.

Ulubione smaki a płeć dziecka - brak jest jakichkolwiek danych naukowych potwierdzających teorię, że kobieta ciężarna lubi produkty kwaśne, gdy ma urodzić się chłopiec, słodkie - gdy dziewczynka. Hipoteza, która na ogół się nie sprawdza, a jeśli tak, to zupełnie przypadkiem.

Obowiązująca Piramida Zdrowego Odżywiania i Aktywności Fizycznej zachęca nie tylko do tworzenia zbilansowanych posiłków w oparciu o porady ekspertów, ale także do regularnego ruchu. Jak jest w przypadku zdrowych kobiet w ciąży?

REKLAMA

- Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia kobieta prowadziła przed zajściem w ciążę. Jeśli była aktywna, często uprawiała sport, lubiła ruch, to nie ma powodu, aby z tego rezygnowała. Jeśli natomiast nie była aktywna - nie należy przesadzać z ruchem. W obu przypadkach warto skonsultować z lekarzem rodzaj i intensywność treningów. Propozycje bezpiecznych ćwiczeń są dostępne w aplikacji Zdrowa Mama – tłumaczy mgr Aleksandra Wedziuk, dietetyk Centrum Dietetycznego Online, Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

***

Artykuł jest częścią cyklu tekstów i filmów pt. "Czas na sport". Są to materiały o tematyce związanej z aktywnym i zdrowym stylem życia, dietą, treningami i nowinkami ze świata fitnessu. 

Autorką cyklu jest Karina Terzoni - dziennikarka , która kocha swoją pracę za to, że każdy dzień jest  zaskakujący i różni się od "wczoraj" i "jutro". Od kilku lat promuje  ideologię "Slow Sport", której celem jest propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia oraz kompleksowego podejścia do treningów. Od 2013 roku prowadzi audycję Rozbiegani w Czwórce Polskim Radiu.

REKLAMA

Prywatnie biegaczka górska, maratonka, wielbicielka fitness, siłowni i wszelkich aktywności. Najchętniej wybiera połączenie run&travel.

Karina Terzoni

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej