Wybory samorządowe 2018. Znamy kolejnych marszałków województw

2018-11-19, 20:00

Wybory samorządowe 2018. Znamy kolejnych marszałków województw

Władysław Ortyl z Prawa i Sprawiedliwości został ponownie wybrany marszałkiem woj. podkarpackiego, Witold Kozłowski z PiS został marszałkiem woj. małopolskiego, Piotr Całbecki z Platformy Obywatelskiej został marszałkiem woj. kujawsko-pomorskiego, Adam Struzik z PSL marszałkiem woj. mazowieckiego, a Cezary Przybylski marszałkiem woj. dolnośląskiego.

Władysław Ortyl ma 64 lata. Po ukończeniu Politechniki Rzeszowskiej pracował w WSK Mielec. Działał w NSZZ "Solidarność". Był senatorem od 2005 do 2013 roku. W latach 2005-07 był wiceministrem rozwoju regionalnego.

Marszałkiem woj. podkarpackiego po raz pierwszy został wybrany w 2013 roku. W trakcie kadencji odwołano wtedy ówczesnego marszałka województwa Mirosława Karapytę z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ponownie na to stanowisko Ortyl został wybrany w 2014 r. 

Za Ortylem głosowało 25 radnych, jeden był przeciw, a cztery osoby wstrzymały się od głosowania.

Podczas pierwszej sesji sejmiku jego przewodniczącym został Jerzy Borcz. W latach 1997-2001 był senatorem z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Jest dyrektorem rzeszowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Kandydaturę Borcza poparło 24 radnych, czterech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosowania.

W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego PiS ma 25 mandatów, Koalicja Obywatelska pięć, a PSL trzy.

Witold Kozłowski marszałkiem województwa małopolskiego

- Deklaruję, że będziemy ciężko pracować - powiedział nowy marszałek tuż po wyborze.

Wybór Kozłowskiego, który do tej pory pełnił funkcję prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, był zgodny z piątkową rekomendacją Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Za jego kandydaturą zagłosowało 27 radnych, dziewięciu było przeciwnych, a trzech wstrzymało się.

Jak podkreślił Kozłowski po wyborze, na stanowisku marszałka regionu będzie mu towarzyszyć "przede wszystkim głębokie poczucie odpowiedzialności".

- Dziękuję za poparcie, postaram się nie zawieść. Zadania przed nami są bardzo duże, ale mam nadzieję że zarząd przeze mnie rekomendowany poradzi sobie z tymi wyzwaniami - zaznaczył.

Wcześniej na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego został wybrany były rzecznik rządu w gabinecie premier Beaty Szydło, Rafał Bochenek. Wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali: Iwona Gibas (PiS) i Kazimierz Barczyk (Koalicja Obywatelska).

Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego 

W tajnym głosowaniu Piotra Całbeckiego poparło 18 z 29 głosujących radnych.

Kontrkandydat Całbeckiego - Konstanty Dombrowicz z klubu PiS uzyskał poparcie 11 radnych. Radny KO z Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiada 30 radnych - 14 z Koalicji Obywatelskiej, 11 z PiS, 4 z PSL i 1 z SLD. Koalicję tworzą KO z PSL i radnym SLD.

Całbecki ma 51 lat. Marszałkiem jest nieprzerwanie od 2006 roku. Pochodzi z Torunia. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK.

Wcześniej przewodniczącym sejmiku wybrano Ryszarda Bobera z PSL.

Adam Struzik marszałkiem województwa mazowieckiego

Adam Struzik z Polskiego Stronnictwa Ludowego po raz szósty wybrany na marszałka województwa mazowieckiego.

Za kandydaturą Struzika głosowało 26 radnych, przeciw - 24. W imieniu KO i PSL kandydaturę Struzika zgłosił Krzysztof Strzałkowski (KO).

Struzik po raz pierwszy został powołany na marszałka w grudniu 2001 r., już w czasie kadencji sejmiku. Następnie był wybierany po wyborach w 2002 r., 2006 r., 2010 r. i 2014 r.

Struzik przed głosowaniem podkreślił, że Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Europie. - Przez ostatnie lata dążyliśmy do wzmacniania Mazowsza, aby było regionem dużych możliwości i godnego życia (...) Ufam, że mimo różnic będziemy w sprawach najważniejszych dla Mazowsza współpracować ponad podziałami – stwierdził.

Radosław Fogiel (PiS) powiedział, że polityka zrównoważonego rozwoju "nawet nie stoi przed drzwiami" województwa mazowieckiego. - Mogę zadeklarować, że będziemy recenzentami, sprawiedliwymi, ale i wymagającymi recenzentami prac nowego zarządu (województwa) – zapowiedział Fogiel.

W wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska – 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

Cezary Przybylski marszałkiem województwa dolnośląskiego

Na Cezarego Przybylskiego zagłosowało 21 radnych, a jego kontrkandydat z KO, były poseł Platformy Obywatelskiej Marek Łapiński dostał 14 głosów.

62-letni Przybylski był marszałkiem w poprzedniej kadencji 2014-18. Najpierw jako członek Platformy Obywatelskiej, a od 2016 r., gdy kierownictwo w tej partii przejął Grzegorz Schetyna, przeszedł do ugrupowania Bezpartyjnych Samorządowców, którzy utworzyli w sejmiku koalicję z PSL, SLD i radnymi Rafała Dutkiewicza.

Przybylski był nominowany na to stanowisko w okresie, gdy władzę w dolnośląskich strukturach PO przejął Jacek Protasiewicz, wygrywając wybory ze Schetyną. W latach 2006-2014 Przybylski był starostą bolesławieckim.

- Po czynach nas poznacie. Jestem spokojny o to, że zrealizujemy program zawarty w porozumieniu koalicyjnym z Prawem i Sprawiedliwością. Oczywiście będzie to rozłożone w czasie, ale opracujemy harmonogram i już po pół roku przyjdą pierwsze efekty - powiedział Przybylski po wyborze.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej