X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa byłego senatora Józefa Piniora. Obciążający akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:38
Akt oskarżenia bardzo obciąża byłego senatora PO Józefa Piniora, który jest podejrzewany o przyjęcie korzyści majątkowej. Opiera się on na materiałach CBA z operacji o kryptonimie "Soda" - podsłuchach oraz wyciągach z kont polityka i jego asystenta - pisze we wtorek "Fakt".
Józef Pinior
Józef PiniorFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Fakt" informuje, że dotarł do aktu oskarżenia w sprawie Piniora. Jak pisze, zebrany materiał bardzo obciąża b. senatora PO. Pinior został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G., biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Do popełnienia tego przestępstwa miało dojść w 2015 roku. O współudział został też oskarżony asystent senatora Jarosław Wardęga.

Jak pisze "Fakt", akt oskarżenia opiera się na materiałach CBA z operacji o kryptonimie "Soda". "To podsłuchy i wyciągi z kont Piniora i jego asystenta, zestawione z jego aktywnością i spotkaniami" - wyjaśnia gazeta. Publikuje również stenogramy i kalendarz sprawy.

Jak relacjonuje "Fakt", sprawa rozpoczyna się 1 czerwca 2015 r., kiedy to Tomasz G. kontaktuje się z asystentem Piniora, pytając go, czy działa jeszcze politycznie. Ten potwierdza, że tak i że jest kandydatem w wyborach do Sejmu; jak podkreśla ma dwie propozycje startu - z list PO albo z list Nowoczesnej.

Spotkanie Pinior-Orłowski

Biznesmen prosi asystenta ówczesnego senatora Platformy o spotkanie, bo - jak mówi w stenogramie - "ma temat natury formalnej, prozaicznej - natury formalnej w ministerstwie" i liczy na jego pomoc. Asystent odpowiada mu, że "nie ma sprawy". - Jestem z Józkiem do twojej dyspozycji - dodaje.

Gazeta informuje, że następnego dnia (2 czerwca 2015 r.) Tomasz G. i Jarosław Wardęga spotykają się we Wrocławiu. W czasie tego spotkania, asystent Piniora dzwoni do sekretariatu ministra i próbuje umówić ówczesnego senatora PO na rozmowę z ówczesnym wiceministrem infrastruktury i rozwoju Pawłem Orłowskim. Dopytywany, w jakiej sprawie, Wardęga mówi: "a mamy taką drobną interwencję senacką - prośbę o pomoc".

"Fakt" podaje, że 11 czerwca dochodzi do spotkania Piniora z wiceministrem Orłowskim. Z kolei 12 czerwca Tomasz G. przesyła na konto b. senatora PO 5 tys. zł. Potwierdził to przez SMS wysłany do Wardęgi: "5 tys. jest na koncie. TG". Asystent odpowiada: "Dzięki", a następnie wysyła SMS do Piniora: "Jest już na koncie, pozdrawiam".

Ostatni przelew do byłego senatora PO 

W kolejnych dniach Wardęga dzwoni do resortu infrastruktury i rozwoju, dopytując o decyzję wiceministra ws. "interwencji" senatora. 22 czerwca otrzymuje odpowiedź, że decyzja jest pozytywna. Tomasz G., który dowiedział się o rozwiązaniu sprawy, przesyła kolejne 5 tys., o czym asystent informuje Piniora. W rozmowie telefonicznej Pinior dopytuje, "jak sytuacja", na co jego pracownik odpowiada mu: "No, właśnie dlatego do ciebie dzwoniłem. Załatwiłem piątkę. Masz to już na koncie na 100 proc.".

Następnego dnia, 23 czerwca Wardęga otrzymuje SMS od biznesmena, w którym ten podkreśla, że nie ma potrzeby zwrotu 5 tys., bo jak się okazuje, sama zgoda wiceministra nie wystarcza do załatwienia sprawy - potrzebna jest jeszcze opinia od straży pożarnej. 2 lipca wszyscy trzej - Pinior, Tomasz G. oraz Wardęga - spotykają się we Wrocławiu. "Tam pewnie pada obietnica załatwienia sprawy" - twierdzi "Fakt".

Potem asystent Piniora dostaje SMS od Tomasza G.: "Jarku, podaj jednak numer rachunku, bo nie mam przy sobie". 3 lipca Pinior informuje swojego pracownika, że nie otrzymał przelewu, ten od razu dzwoni do biznesmena, który mówi mu, że jeszcze nie zrobił przelewu; po rozmowie od razu go wysyła.

9 lipca Pinior spotkał się z zastępcą komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostaje podpisana 9 września. Ostatni przelew trafia do b. senatora PO 22 września.

17 grudnia ma się rozpocząć we Wrocławiu proces byłego senatora PO Józefa Piniora i jego asystenta Jarosława Wardęgi. Obaj są oskarżeni o korupcję, m.in. o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł. Pinior od początku deklaruje, że udowodni w sądzie swą niewinność. 

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Gawłowski będzie miał uchylony immunitet. Jest też zgoda na jego areszt

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:50
Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się w czwartek za uchyleniem immunitetu i wyrażeniem zgody na zastosowanie tymczasowego aresztu wobec Stanisława Gawłowskiego (PO). Prokuratura chce postawić politykowi PO dwa nowe zarzuty dot. korupcji i prania brudnych pieniędzy. 
rozwiń zwiń