X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reforma sądownictwa. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:00
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 215 posłów, 161 było przeciw, 24 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Sejm przyjął też poprawkę zaproponowaną przez klub PiS. Przewiduje ona umorzenie postępowań ws. ustalenia istnienia stosunku służbowego wobec sędziów, którzy powrócą do sprawowania urzędu w SN, gdyż ich służba uznana zostaje za nieprzerwaną.

Izba nie przyjęła natomiast żadnej poprawki wniesionej przez opozycję.

Ekspresowe tempo prac

Wcześniej za niezwłocznym przejściem do trzeciego czytania głosowało 209 posłów, przeciw było 177, a od głosu wstrzymało się 5. 

Natomiast, po pierwszy czytaniu, odrzucono wniosek opozycji o skierowanie prac nad projektem w komisji i na wniosek posłów PiS przystąpiono do drugiego czytania niezwłocznie po pierwszym. Przed głosowaniem na trybunę wyszedł minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który argumentował, że poprzednie przepisy były zgodne z konstytucją i standardami europejskimi. Dodał, że obecne zmiany wiążą się z tym, że Polska jako członek Unii Europejskiej szanuje jej zasady. Szybkiemu procedowaniu projektu ustawy sprzeciwia się opozycja.

Projekt nowelizacji ustawy o SN został złożony w Sejmie przez posłów PiS w środę rano. Projekt daje podstawę do powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku; ci, którzy chcieliby pozostać w stanie spoczynku, też mają taką możliwość. Ponadto, projekt uchyla procedurę ubiegania się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie po ukończeniu 65. roku życia, ale dla sędziów, którzy już weszli do SN na mocy nowych przepisów, wiek spoczynku to 65 lat bez możliwości przedłużenia tego okresu.

Po rozpoczęciu pierwszego czytania Łukasz Schreiber powiedział, że klub PiS składa wniosek o przejście do II czytania projektu nowelizacji ustawy o SN niezwłocznie po I czytaniu, bez odsyłania projektu do komisji. 

Prośba o przerwę

Poseł klubu PSL-UED Jacek Protasiewicz złożył rano wniosek o przerwę, by posłowie mogli zapoznać się z treścią projektu nowelizacji. - To już siódma nowelizacja ustawy o SN w tym roku. Siedem zgłoszonych przez posłów PiS. Obiecaliście, że każda kolejna będzie poprawiać sytuację, a każda pogarszała. Najprawdopodobniej - mamy nadzieję - że ta wreszcie sytuację poprawia - mówił.

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że projekt nowelizacji ustawy o SN jest niepotrzebny. - Nie potrzeba żadnych drobnych zmian w przepisach. Macie szanować orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, to postanowienie stosuje się bezpośrednio - oceniła.

Zgodnie z ustawą o SN sędziowie, którzy ukończyli 65 lat, przechodzą w stan spoczynku. W przypadku woli dalszego orzekania, muszą zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do prezydenta. 

Pod koniec lipca Sąd Najwyższy skierował w tej sprawie pytania prejudycjalne do TSUE uznając jednoczesnie, że zawieszają one stosowanie nowych przepisów. Również Komisja Europejska, na początku października, złożyła skargę do trybunału przeciwko Polsce. 

Pod koniec października TSUE zarządziło zabezpieczenie w sprawie niektórych zapisów nowelizacji ustawy o SN do czasu wydania orzeczenia. Część sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku na mocy decyzji TSUE powróciła do pracy. 

KE czeka na ostateczny kształt 

Komisja Europejska nie komentuje obecnej propozycji nowelizacji polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym. Urzędnicy z Komisji w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia podkreślali, że Komisja nigdy nie komentowała projektów ustaw w żadnym kraju członkowskim i tak będzie i tym razem. Jeden z urzędników dodał, że nie sposób przewidzieć w jakim kształcie nowelizacja zostanie przyjęta i stąd ostrożność Brukseli.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak