Rosyjscy celnicy sprawdzają książki z zagranicznych sklepów internetowych
Rosyjski urząd celny zaczął sprawdzać książki z zagranicznych sklepów internetowych pod kątem „propagandy pewnych poglądów”, zagrożenia dla „obyczajności” lub „interesów gospodarczych” kraju.
2018-11-22, 16:48
Według dziennika „Kommiersant” kontrole wyszły na jaw, gdy na lotnisku Pułkowo pod Petersburgiem skonfiskowano w celu przeprowadzenia ekspertyzy książkę amerykańsko-rosyjskiej dziennikarki Maszy Gessen pt. „The Future is History - How Totalitarianism Reclaimed Russia” (Przyszłość to historia – jak totalitaryzm na nowo zawładnął Rosją), wydaną po angielsku w Stanach Zjednoczonych.
Celnicy na lotnisku powiedzieli „Kommmiersantowi”, że kierują się ustawodawstwem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, zgodnie z którym nie wolno wwozić do kraju materiałów „zawierających informację, która może zaszkodzić politycznym lub gospodarczym interesom państw członkowskich Wspólnoty, ich bezpieczeństwu państwowemu albo zdrowiu i obyczajności obywateli”.
Dlatego – jak wyjaśnili celnicy – drukowane materiały o tematyce religijnej czy politycznej „mogą być przedmiotem dodatkowej kontroli celnej”. - Zważywszy na to, że książka zawiera informacje o wydarzeniach w Rosji po rozpadzie ZSRR, inspektor skierował pytanie w celu potwierdzenia, że książka jest objęta zakazem – dodali celnicy.
"Książki pisze się po to, żeby przedstawiały pewne poglądy”
Adwokat Siergiej Gołubok, który kupił książkę Gessen w sklepie Amazon, powiedział, że po jej dotarciu do Pułkowa firma kurierska DHL poprosiła go, by napisał oświadczenie, że w publikacji nie ma wezwań do ekstremizmu ani informacji, która może zaszkodzić politycznie lub gospodarczo państwom Wspólnoty.
Jak oświadczył, w odpowiedzi podkreślił, że książki pisze się właśnie po to, żeby przedstawiały „pewne poglądy”, a poza tym jeszcze jej nie przeczytał, dlatego nie może się wypowiadać o jej treści. Dodał, że publiczne omawianie różnych punktów widzenia jest kluczową cechą państwa demokratycznego, którym Rosja zgodnie z konstytucją jest.
Gessen jest byłą redaktorką naczelną rosyjskiego biura Radia Swoboda i autorką ponad 10 książek. Po polsku ukazały się jej książki „Putin. Człowiek bez twarzy” i „Słowa skruszą mury. Pussy Riot”.
kad
REKLAMA