Hiszpania: 20 rannych w starciach policji z przeciwnikami konstytucji

Dwadzieścia osób zostało rannych w starciach katalońskiej policji z przeciwnikami hiszpańskiej konstytucji w Geronie, na północnym wschodzie Hiszpanii. Dwunastu poszkodowanych to funkcjonariusze policji.

2018-12-06, 21:26

Hiszpania: 20 rannych w starciach policji z przeciwnikami konstytucji
Policja w Katalonii. Foto: Shutterstock

Jak poinformowała dyrekcja katalońskiej policji (Mossos d'Esquadra), w efekcie starć z manifestantami rannych zostało 12 funkcjonariuszy. Do godzin wieczornych zarzuty postawiono jednemu z zatrzymanych uczestników czwartkowych starć.

Do konfrontacji z policją doszło, gdy lewicowi i separatystyczni bojówkarze zaatakowali legalnie zorganizowany marsz z okazji 40. rocznicy zatwierdzenia hiszpańskiej konstytucji. Jego inicjatorami były prawicowe ugrupowania: Partia Ludowa (PP) oraz Vox, któremu zarzuca się sympatyzowanie z byłą dyktaturą frankistów. 

Przeciwnicy marszu prawicowych partii skandowali: "Gerona będzie grobem faszystów!" oraz "Ulice zawsze będą nasze!". Większość z agresorów była zamaskowana.

Do starć z policją doszło w momencie, kiedy kilku lewicowych i separatystycznych aktywistów przerwało kordon policyjny, atakując uczestników marszu sympatyków konstytucji. Funkcjonariusze użyli wtedy pałek.

REKLAMA

Uderzenia krzesłami

Większość policjantów, którzy zostali ranni w starciach, odniosła obrażenia od uderzeń krzesłami z ogródków restauracyjnych i kamieniami, którymi rzucały osoby próbujące zatrzymać marsz.

W czwartek wieczorem interwencję policji w Geronie skrytykowały największe organizacje katalońskich separatystów, a także władze Rad Obrony Republiki (CDR), które od kilku miesięcy organizują blokady dróg i linii kolejowych w Katalonii.

Kierownictwo CDR zażądało też natychmiastowej dymisji odpowiedzialnego za sprawy wewnętrzne w rządzie Katalonii Miquela Bucha, a także ukarania policjantów, biorących udział w starciach z lewicowymi i separatystycznymi aktywistami.

Katalońscy separatyści oraz lewicowy blok Catalunya En Comu-Podem (CECP) domagają się reformy hiszpańskiej konstytucji. W październiku parlament regionalny przyjął głosami tych ugrupowań rezolucję negującą monarchię jako ustrój Hiszpanii. W dokumencie określono ją mianem "przestarzałej i antydemokratycznej".

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej