KE: spór o gaz może dotknąć Polskę, Litwę, Niemcy
Komisja Europejska liczy na szybkie porozumienie Rosji z Białorusią w sprawie opłat za gaz i ma nadzieję, że w wyniku sporu nie ucierpią dostawy błękitnego paliwa do Europy.
2010-06-21, 13:08
Jeśli Białoruś wstrzyma tranzyt gazu, ucierpią Polska, Niemcy i Litwa - wynika z danych Komisji Europejskiej. Dzisiaj eksperci Komisji ocenią, czy takie zagrożenie istnieje.
Komisja Europejska liczy jednak na szybkie porozumienie Rosji z Białorusią w sprawie opłat za gaz i ma nadzieję, że w wyniku sporu nie ucierpią dostawy błękitnego paliwa do Europy.
Rzeczniczka Komisji Marlene Holzner poinformowała, że dziś po południu spotkają się unijni eksperci do spraw energetycznych z ekspertami z Rosji. Mają oni ocenić bieżącą sytuację i sprawdzić, czy istnieje zagrożenie zakłócenia dostaw gazu.
Z danych Komisji wynika, że jeśli Białoruś wstrzyma tranzyt gazu do Europy, to ucierpią na tym 3 kraje - Litwa, która w 100 procentach otrzymuje dostawy rosyjskiego gazu przez Białoruś, a także Polska i Niemcy. Dziś rano przedstawiciele Gazpromu poinformowali, że ograniczą dostawy błękitnego paliwa na Białoruś o 15 procent, a docelowo redukcja ma sięgnąć 85 procent.
REKLAMA
Dostawa do Europy "bez zakłóceń"
Tranzyt rosyjskiego gazu przez Białoruś do Europy przebiega bez zakłóceń i w sposób przewidziany, mimo ograniczenia dostaw dla Białorusi - zapewniała przed południem rzeczniczka ministerstwa energetyki w Mińsku Ludmiła Ziankowicz.
Jednak w ostatnich dniach przedstawiciele Białorusi wysokiego szczebla ostrzegali, że silne ograniczenie dostaw gazu na Białoruś mogą odczuć odbiorcy w Unii Europejskiej.
Tranzyt przez Ukrainę?
Gazprom zapewniał w zeszłym tygodniu, że zmniejszenie dostaw dla Białorusi nie zakłóci tranzytu gazu do Europy. Informował też, że może przesyłać surowiec inną drogą.
W poniedziałek ukraiński "Ukrtranshaz" poinformował, że system gazociągów ukraińskich jest przygotowany na zwiększenie tranzytu gazu z Rosji w związku z ograniczeniem dostaw przez Białoruś. Na razie jednak dodatkowe ilości surowca nie są transportowane - informuje agencja Interfax Ukraina.
Powstają sztaby operacyjne na Białorusi
Jak podało białoruskie Radio Swaboda, Ministerstwo Energetyki w Mińsku oraz przedsiębiorstwa Biełtransgaz i Biełtopgaz tworzą sztaby operacyjne. Będą one koordynować prace związane z prawdopodobnym ograniczeniem dostaw gazu do odbiorców wewnętrznych i częściowym przejściem systemu energetycznego na mazut.
Moskwa szacuje zadłużenie Białorusi za gaz na około 192 mln dolarów. Białoruś nie neguje długu, ale twierdzi, że według stanu z 1 maja wynosił on 132,6 mln dolarów. Mińsk oskarżył też Gazprom, że koncern zalega z zapłatą 200 mln dolarów za tranzyt gazu do Europy przez białoruskie terytorium.
agkm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA