more_horiz
Wiadomości

Poroszenko rozszerzył status weterana. Wszyscy członkowie UPA uhonorowani - również winni zbrodni przeciw ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 21:36
Prezydent Ukrainy podpisał ustawę rozszerzającą status weterana. Dotychczas uważano za nich między innymi członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Obecnie status ten rozszerzono o członków innych nacjonalistycznych ukraińskich formacji zbrojnych - przedwojennych oraz działających w czasie II wojny światowej i po niej. 
Audio
  • Ukraina: prezydent podpisał ustawę rozszerzającą status weterana. Relacja Pawła Buszko (IAR)
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
Prezydent Ukrainy Petro PoroszenkoFoto: Drop of Light /Shutterstock.com

Z ustawy znikło też zastrzeżenie wykluczające osoby winne zbrodni przeciwko ludzkości. 

Do tej pory ustawa o weteranach zaliczała do nich żołnierzy UPA z lat 1941-1944, którzy walczyli z nazizmem, zostali zrehabilitowani i nie brali udziału w zbrodniach przeciwko ludzkości.

Nowe prawo, uchwalone przez parlament i podpisane przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę, oprócz członków UPA zalicza do weteranów też między innymi członków oddziałów UPA "Poleska Sicz" atamana Tarasa Borowcia i oddziałów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Z ustawy znikło też zastrzeżenie, że dotyczy ona osób niebiorących udziału w zbrodniach przeciwko ludzkości. Ukraińska Powstańcza Armia brała udział w akcjach wymierzonych w polską ludność cywilną, w tym w uznanej za ludobójstwo rzezi wołyńskiej.

dn

Zobacz także

Zobacz także