more_horiz
Wiadomości

Prezydent Francji: UE zrobiła wszystkie możliwe ustępstwa ws. Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 23:26
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek, po odrzuceniu przez brytyjską Izbę Gmin projektu umowy ws. Brexitu przedstawionego przez rząd Theresy May, że Unia Europejska poszła już na wszelkie możliwe ustępstwa na rzecz Londynu.
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

Prezydent podkreślił, że to Wielka Brytania straci najwięcej, jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy z Unią, jednak taki scenariusz "przeraża wszystkich".

Macron dodał, że Wielka Brytania może teraz poprosić o przedłużenie terminu wyjścia ze Wspólnoty, ale to stworzy klimat niepewności.

Izba Gmin głosowała we wtorek wieczorem przeciwko rządowemu projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia. To najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjski parlament przeciwny umowie o wyjściu z Unii Europejskiej. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 21:21
- To sygnał, że ta umowa nie jest akceptowana przez parlament - mówił profesor Tomasz Grzegorz Grosse (Instytut Europeistyki UW). -  Część deputowanych będzie naciskała na kolejne referendum - stwierdził dr Krzysztof Winkler (UW). Goście PR24 komentowali porażkę Theresy May w głosowaniu nad umową o wyjściu w UE.
rozwiń zwiń