X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ida Kamińska była o włos od zdobycia Oscara. Przegrała z Elizabeth Taylor

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:49
Ida Kamińska w 1967 roku miała szanse na otrzymanie najważniejszej nagrody filmowej. Wyścig o złotą statuetkę przegrała z Elizabeth Taylor.
Na uroczystą galę wręczenia Oscarów Kamińska udała się wraz ze swoją wnuczką  Eriką
Na uroczystą galę wręczenia Oscarów Kamińska udała się wraz ze swoją wnuczką – ErikąFoto: Youtube/Oscars

Wielkimi krokami zbliża się 91 gala rozdania Oscarów, która odbędzie się już 25 lutego. Szanse na nagrodę ma ''Zimna Wojna'', choć wśród nominowanych zabrakło faworyzowanej przez krytyków filmowych aktorki Joanny Kulig. Oznacza to, że Ida Kamińska nadal jest jedyną Polką, którą Amerykańska Akademia Filmowa wyróżniła nominacją do nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Kamińska w 1967 roku walczyła o Oscarową statuetkę z Elizabeth Taylor, która ostatecznie okazała się lepsza. Polka zwróciła na siebie uwagę dzięki roli w czechosłowackim filmie ''Sklep przy ulicy głównej'' w reżyserii Jana Kadra. Kamińska zagrała w nim żydowską sklepikarkę Rozalię Lautmann. Za rolę w produkcji otrzymała nagrodę na festiwalu w Cannes i była nominowana do Złotego Globu za najlepszą rolę żeńską.

Na uroczystą galę wręczenia Oscarów w 1967 Kamińska udała się wraz ze swoją wnuczką – Eriką. Niestety ostatecznie wyścig o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej polska aktorka przegrała z Elizabeth Tylor. 

Elizabeth Tylor podczas rozdania Oscarów w 1967 roku (fot. Youtube/Oscars) Elizabeth Taylor podczas rozdania Oscarów w 1967 roku (fot. Youtube/Oscars)

Nasilający się antysemityzm w Polsce sprawił, że Kamińska dostała ultimatum – musiała zrzec się polskiego obywatelstwa na rzecz wyjazdu do USA. Aktorka oddała wszystkie swoje dokumenty i wróciła do Stanów Zjednoczonych.

W 1968 roku, po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Polka zagrała w ostatniej produkcji w swoim życiu - ''The Angel Levine''. 

Kamińska zmarła w 1980 roku w Nowym Yorku i tam została pochowana.

Barbara Szczypiór

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak