Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent: Polska przytula was do serca

W całej Polsce odbyły się w piątek obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Polska pochyla przed wami z czcią głowę i przytula was do swojego serca jako swoje najlepsze dzieci - mówił prezydent Andrzej Duda. 

2019-03-01, 11:20

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent: Polska przytula was do serca
Uroczysty Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

Historycy o Żołnierzach Wyklętych. Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Święto ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji.

Prezydent Andrzej Duda przed południem wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe, następnie uczestniczył w uroczystościach w Wysokiem Mazowieckiem na Podlasiu, a wieczorem przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie wziął udział w uroczystym Apelu Pamięci. W uroczystości na stołecznym pl. Piłsudskiego uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele innych instytucji państwowych. Po apelu odbył się przemarsz na mszę św., która została odprawiona w bazylice archikatedralnej. 

Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy miało miejsce również w południe przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. To teren tzw. Łączki, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ok. 300 ofiar komunistycznego reżimu, w tym bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego takich jak m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora" czy ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych płk Stanisław Kasznica.

Polska czciła bohaterów

Uroczystości dnia żołnierzy wyklętych odbyły się również w Ostrołęce. Przed południem nastąpiło symboliczne przekazanie kluczy przez przedstawiciela wykonawcy prac budowlanych w tamtejszym Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

REKLAMA

Wcześniej szef rządu złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego, a także pod tablicą upamiętniającą wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce.

W upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych zaangażował się również Instytut Pamięci Narodowej, który w tym roku przypomina o młodzieżowych organizacjach antykomunistycznych z lat 1944-1956. W tych latach istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych skupiających prawie 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu.

Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się m.in. w Lublinie i Białymstoku.

Tak relacjonowaliśmy obchody:

Powiązany Artykuł

wyklęci 1200 pap.jpg
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Sprawdź plan uroczystości

21.58

Ulicami Warszawy przeszedł marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Na skrzyżowaniu ul. Rakowieckiej i Kazimierzowskiej został zablokowany przez kilkadziesiąt osób, które usiadły na jezdni. Policja usunęła i wylegitymowała kontrdemonstrantów.

REKLAMA

20.40

W Lublinie przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowały go środowiska narodowe, a wzięło udział około tysiąca osób.

19.39

19.37

REKLAMA

- To m.in. dzięki waszej walce w narodzie była wciąż siła, by zwyciężyć. Przeniesione zostało wasze marzenie o niepodległej i suwerennej Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Żołnierze Wyklęci "do końca wierzyli, że wolna Polska powróci".

19.33

Podczas mszy św. w intencji walczących o wolność Ojczyzny, a szczególnie bohaterów powojennego podziemia antykomunistycznego odprawionej w kościele św. Marcina w Jawiszowicach w pow. oświęcimskim odczytano list wicepremier Beaty Szydło. "Poświęcenie, jakie było ich udziałem w imię wolności, jest wręcz niewyobrażalne. Jesteśmy winni im dozgonną wdzięczność" – napisała wicepremier.

19.31

REKLAMA

- Walczyłem o to, by dziś móc swobodnie rozmawiać, to wystarczy - mówi pułkownik Waldemar Nowakowski, weteran Powstania Warszawskiego i członek podziemia niepodległościowego WiN. Pułkownik Waldemar Nowakowski wraz z innymi kombatantami, przedstawicielami władz państwa oraz służb wziął udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy wyklętych na terenie byłego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

19.07

Polskie służby specjalne uczciły przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Służba Kontrwywiadu Wojskowego złożyła wieńce pod tablicami upamiętniającymi ofiary terroru komunistycznego na budynku dawnej Informacji Wojskowej.

19.04

REKLAMA

18.53

Joanna Lichocka, posłanka PiS, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodziła w Kaliszu, gdzie odsłonięto baner z nazwiskami ofiar komunizmu. - Pamięć o Żołnierzach Wyklętych i tożsamość jest czymś, co nas ustanawia i jest fundamentem nowoczesnej Polski – stwierdziła Lichocka. uroczystość 

18.37

Premier Mateusz Morawiecki podczas Apelu Pamięci z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych: domagamy się ekstradycji Stefana Michnika, jednego ze zbrodniarzy komunistycznych.

REKLAMA

18.11

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki biorą udział w Apelu Pamięci przy warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza, który rozpoczął się w piątek wieczorem. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca w całej Polsce po raz dziewiąty.

18.09

Podczas zgromadzenia przy obelisku w Parku 750-lecia Gorzowa Wielkopolskiego wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział m.in.: „Chcemy przywracać ich pamięć, chcemy mówić o ich bohaterstwie, chcemy chylić czoła i dziękować za to, że żyjemy dziś w wolnej Ojczyźnie. Drodzy państwo, nie wiadomo jakby dzisiaj Polska wyglądała, czy udałoby się przywrócić Polskę w 1989 r., czy powstała by Solidarność, gdyby nie 20 lat poświęcenia Żołnierzy Wyklętych i ciągłego sprzeciwu wobec sowieckiej okupacji”.

REKLAMA

18.04

Przedstawiciele organizacji społecznych, rekonstruktorzy i mieszkańcy Warszawy idąc szlakiem miejsc praskich kaźni żołnierzy wyklętych oddali hołd bohaterom podziemia niepodległościowego. Praskie obchody rozpoczęto przy tablicy upamiętniającej żołnierzy niezłomnych przy ulicy Sierakowskiego. 

17.46

17.42

REKLAMA

Uroczystość przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

17.35

Mariusz Błaszczak, szef MON, mówił, że 1 marca jest wyjątkową datą, bo w tym dniu wykonano wyrok na płk. Łukaszu Cieplińskim, żołnierzu Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz NIE i DSZ, prezesie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, oficerze WP. - Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci tacy byli - walczyli, choć nie musieli - powiedział. - Byli wierni składanej przysiędze do końca, byli ofiarni, kochali Polskę, kochali wolność, oddawali swoje życie za naszą ojczyznę - należy im się pamięć i chwała - podkreślił.

17.33

- Prawda zwyciężyła, czego dowodem jest to, że spotykamy się po raz kolejny 1 marca w miejscu, które w sposób dosłowny nasiąknęło krwią Żołnierzy Wyklętych - mówił w czasie piątkowych uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie szef MS Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

17.29

Andrzej Dera, prezydencki minister, odczytał list Andrzeja Dudy do kombatantów, ministrów i parlamentarzystów podczas uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbywają się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

"Dziś przywracamy Żołnierzom Wyklętym należny im szacunek i miejsce wśród bohaterów niepodległej Polski" - napisał prezydent. 

17.00

Na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na warszawskim Mokotowie trwają uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których biorą udział m.in. szef MON, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

REKLAMA

16.38

16.37

Wczesnym wieczorem rozpoczną się uroczystości centralne przed Grobem Nieznanego Żołnierza na stołecznym pl. Piłsudskiego. Udział w nich zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele innych instytucji państwowych. Podczas ceremonii planowane są m.in. wystąpienia prezydenta, premiera oraz szefa MON. Później uczestnicy uroczystości przemaszerują do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie wezmą udział we mszy.

16.30

REKLAMA

Z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka, szefa MS Zbigniewa Ziobry i szefa MSZ Jacka Czaputowicza w piątek po południu rozpoczęły się uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie . 

16.00

Uroczystość przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Uroczystość przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

15.57

- Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to święto tych, których pomordowała, ciemiężyła ich i ich rodziny banda zdrajców - mówił w Wysokiem Mazowieckiem (podlaskie) prezydent Andrzej Duda, który oddał tam hołd kpt. Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. Huzar i jego żołnierzom.

REKLAMA

15.50 

Uroczystość przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 

15.49

W Lublinie z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Przy pomnikach i w miejscach pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego złożono kwiaty i zapalono znicze. Otwarto też wystawę poświęconą młodzieżowej konspiracji w latach 1944-56.

15.47

REKLAMA

Prezentacja przygotowanej przez IPN wystawy o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" i żołnierzach Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz uroczystość przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu z udziałem m.in. władz, kombatantów oraz wojska złożyły się na obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Łodzi.

- Żołnierze Wyklęci stanowią pomost między duchem i etosem II Rzeczypospolitej, której testament wykonywali, a nasza wolnością, demokracją, niepodległością i suwerennością Rzeczypospolitej. Można cieszyć się wolną i niepodległą Rzeczypospolitą - dobrze urządzoną, z systemem politycznym, zabezpieczeniami konstytucyjnymi, społeczną harmonią - tylko wtedy, gdy duch wierności wspólnej sprawie reprezentowany przez żołnierzy niezłomnych będzie żył wśród nas i przyszłych pokoleń - podkreślił w trakcie uroczystosci wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

15.31

Przy Panteonie, który jest symbolicznym grobem, złożono kwiaty i wieńce. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że okupanci robili wszystko, by zatrzeć pamięć o walczących. - Grzebano ich nocą, wrzucano ich do dołów, a pamięć o nich miała przestać istnieć. Mieli odejść w niesławie. Mieli być wyklęci - powiedział prezes IPN.

REKLAMA

15.25

Uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Uroczystość przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 

15.21

15.08

REKLAMA

15.05

W XIII Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą członków antykomunistycznej Podziemnej Organizacji ZHP "Orlęta". "Musimy uczynić wszystko, by przywrócić należną chwałę młodym bohaterom" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników uroczystości, która wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przesłanie odczytała poseł Anita Czerwińska.

15.00

Żołnierzy Wyklętych upamiętnili również mieszkańcy Szcecina. Przed szczecińskim aresztem śledczym, gdzie w latach 1945–1956 przetrzymywano i mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego, jeden z żołnierzy dziękował za pamięć i mówił, że wypełniali jedynie swój obowiązek. 

REKLAMA

- Z całego serca dziękuję państwu, że o nas pamiętacie - powiedział do uczestników uroczystości żołnierz 5. i 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej porucznik Ryszard Staszkiewicz. - Pamiętacie o nas, że byliśmy, walczyliśmy, siedzieliśmy, mordowani byliśmy, ale jesteśmy - dodał.

14.58

14.56

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zainaugurowała w Poznaniu msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ulicy Fredry. Następnie ulicami centrum miasta przeszedł pochód pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

REKLAMA

Wojewoda przypomniał w swoim przemówieniu nazwiska wielkopolskich Żołnierzy Wyklętych i wskazał, że "wśród wydobytych z niepamięci" były także kobiety. Jak mówił, "tu w Wielkopolsce było zadziwiająco wiele kobiet – młodych, dzielnych, które skazywano na kary śmierci, karę wieloletniego więzienia. Karę złamanego życia. Bodaj najmłodsza, Irena Tomaszewicz, miała 15 lat. Inne – niewiele były starsze" – podkreślił.

14.55

14.52

Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński, Maria Koc, Jarosław Sellin zwiedzają muzeum w Ostrołęce, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

14.43

REKLAMA

Kilkuset wrocławian, w tym gronie żołnierze z Garnizonu Wrocław, uczniowie szkół z kilkudziesięcioma sztandarami szkolnymi, kombatanci, środowiska patriotyczne oraz władze państwowe uczestniczyły w oficjalnych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Odbyły się one na Cmentarzu Osobowickim pod pomnikiem pamięci ofiar terroru komunistycznego z lat 1945-56. Odczytano apel poległych, a ich pamięć uczczono salwą honorową.

14.41

Przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego odbyły się miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wiceprezydent Koszalina mówił, że spotkanie odwołuje się do najtrudniejszych chwil historii Polski, gdy osoby u władzy, mówiły po polsku, a zabijały Polaków.

- Dzisiejsze spotkanie jest odwołaniem do chyba najtrudniejszych chwil w naszej historii, gdy osoby, które były u władzy w Polsce, mówiły w języku polskim, a zabijały Polaków – powiedział Kasprzyk.

REKLAMA

14.15

Pochody, wystawy, koncerty, warsztaty edukacyjne i zawody sportowe – tak w Krakowie wyglądają obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Na Placu Szczepańskim otwarta została wystawa „Zapomniane ogniwo” poświęcona antykomunistycznej, powojennej konspiracji młodzieżowej.

– Na planszach przedstawiona została historia mało znanych organizacji, ale też ich członków – mówi Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej.

13.58

REKLAMA

Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego był jedną z katowni, w których torturowano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Takich miejsc były setki w całym kraju i kilka w samej Warszawie.

13.50

13.45

REKLAMA

W Drozdowie na Mazurach odsłonięto w piątek pomnik ppor. Stanisława Grabowskiego ps. Wiarus, poległego w 1952 r. w walce z funkcjonariuszami UB. Uroczystość była częścią wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się na terenie Ośrodka Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju "Combat Alert" w Drozdowie k. Orzysza. W uroczystości uczestniczyli m.in. żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, członkowie organizacji proobronnych, lokalnych samorządów i władz województwa.

13.36

Około godziny 16.15 rozpoczną się uroczystości w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana. O godzinie 18.00 rozpoczną się uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie. Później zgromadzeni przemaszerują do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie o 20:00 rozpocznie się msza święta.

13.30

REKLAMA

13.20

Tablicę upamiętniającą żołnierzy wyklętych odsłonięto na murze budynku dawnego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy. W piwnicach kamienicy byli katowani i mordowani polscy patrioci, wśród nich ppor. AK Leszek Biały.

- To dobrze, że w taki sposób czcimy święto żołnierzy wyklętych. 1 marca zawsze będzie tym dniem, kiedy wspominać będziemy, a nawet rozpamiętywać bolesny czas i doświadczenia życiowe tych Polaków, dla których wojna się nie skończyła w 1945 r. Polaków, dla których okupacja niemiecka została zastąpiona okupacją sowiecką. To dobrze, że zanim Bydgoszcz doczeka się monumentu, który w sposób całościowy upamiętni ofiarę żołnierzy wyklętych, mamy tę tablicę - powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

13.10

REKLAMA

13.00

Prezes Trybunału Konstytucyjnego uczestniczy w uroczystościach w Poznaniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

12.55

12.50

REKLAMA

- My, jako ludzie nauki, historycy, a także ja, jako polityk, bez wątpienia jesteśmy stroną, która chciałaby widzieć naród polski jako składający się z wolnych i niepodległych dusz. To w dużej mierze jest zależne od przykładów. Żołnierze Wyklęci są przykładem wzorców osobowych, ludzi, którzy podejmowali tragiczne, trudne decyzje - powiedział na antenie Jedynki senator prof. Jan Żaryn.

12.45

12.37

W Wilnie polscy dyplomaci oddali dziś hołd Żołnierzom Wyklętym. Na cmentarzu na Rossie na grobie jednego z nich zostały złożone wieńce. W niedzielę w litewskiej stolicy odbędzie się też po raz kolejny bieg "Tropem Wilczym".

REKLAMA

Na wileńskiej Rossie pochowany jest jeden z ostatnich żołnierzy wyklętych na Wileńszczyźnie. Sergiusz Kościałkowski, ps. "Fakir", poległ w potyczce z NKWD koło miejscowości Podbrodzie 4 lutego 1945 roku. 

12.30

12.25

Dziś wieczorem o 20.00 we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany pierwszy odcinek filmu "Historia Roja". Przedstawia on powojenne losy Mieczysława "Roja" Dziemieszkiewicza, który w 1945 roku staje do walki o wolną ojczyznę.

REKLAMA

12.22

12.20

 - To jest nasza pierwsza, rozpoczęta i skończona, inwestycja poświęcona polskiej pamięci - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości zakończenia budowy i rozbudowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. - Bez pamięci nie ma Polski - podkreślił.

12.15

REKLAMA

12.10

- Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych, bo bez nich nie byłoby wolnej Polski - powiedział prezes PKP SA Krzysztof Mamiński podczas uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych.

- Środowisko kolejarskie ma w swoim gronie wielu synów, którzy byli Żołnierzami Wyklętymi. (...) Środowisko kolejarskie pamięta o tych ludziach. Nam wszystkim jest przykro, że tyle lat trzeba było czekać na to, żeby o tych najgodniejszych synach i córkach polskiego narodu móc mówić głośno, czcić ich pamięć, a nie przez wiele lat, już podobno nawet w wolnej Polsce, mówić o nich po cichu, przekazywać to w gronie rodzinnym -dodał.

12.05

REKLAMA

Apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów w Panteonie - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

12.02

11.55

REKLAMA

- Komuniści bali się Żołnierzy Niezłomnych, dlatego nad miejscami ich pochówku kładziono chodniki i wylewano asfalt - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwracając się do odznaczonych powiedział: "jesteście państwo bohaterami" i - jak dodał prezydent - bohaterami są również "najbliżsi tych, którzy polegli i zostali zamordowani". Przypomniał, że "komunistyczne represje spadały na całe rodziny".

- Cena była często bardzo wysoka od represji, prześladowań, więzienia, katowania, poprzez odebranie możlwości rozwijania się, kariery, nauki, pracy, często głód, biedę - powiedział.

11.50

11.45

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

11.40

11.35

- Jesteśmy winni Żołnierzom Wyklętym wieczną pamięć. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Muzeum, dzięki któremu historia nie będzie głucho milczeć o naszych Bohaterach. To tutaj tworzy się nowa, wolna Polska - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

11.30

11.25

11.18

11.15

REKLAMA

- 1 marca to czas szczególny. To narodowe święto, w ramach którego liczba inicjatyw związanych z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych jest ogromna. Roblem nie polega na braku rzetelnych źródeł wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Są ludzie, media i środowiska, którym Żołnierze Wyklęci przeszkadzają. A stanowią oni ogromną wartość, wokół której gromadzi się bardzo wielu Polaków. Kilka dni temu był wykład na UW pt. Zbrodnie Żołnierzy Wyklętych. Podawano cyfry, liczby, daty i fakty wzięte z kosmosu. Tu więc nie chodzi o branie udziału w dyskusji merytorycznej. Tu chodzi o to, żeby opluć Żołnierzy Wyklętych. Ale to się nie uda - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk na antenie Polskiego Radia 24.

11.10

W Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uroczyście wręcza odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

REKLAMA

11.05

11.03

11.00

REKLAMA

W Ostrołęce ozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

10.56

Kancelaria Premiera zaprezentowała spot na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

REKLAMA

10.53

10.50

Dziś o 20:35 w TVP1 film pt. "Wyklęty". Bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski.

10.45

REKLAMA

10.40

"Żołnierze Wyklęci pochodzili z różnych grup społecznych i zawodowych. Byli wśród nich także wybitni naukowcy. Dzisiaj prezentujemy wybrane sylwetki ludzi nauki, działaczy antykomunistycznego podziemia." - napisało na Twitterze Ministerstwo Nauki.

10.38

Kolejarze oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Prezes PKP związkowcy i pracownicy spółki złożyli kwiaty w piwnicy budynku przy ulicy Wileńskiej w Warszawie. Po wkroczeniu Armii na warszawską Pragę mieściła się tam siedziba NKWD, a potem Urzędu Bezpieczeństwa. Przetrzymywano tam i torturowano żołnierzy walczących z sowieckimi okupantami. 

REKLAMA

10.35

"Jerzy Wierzbicki "Dodek", "Ilski", odznaczony Krzyżem Walecznych podczas Powstnia Warszawskiego, potem NZW, skazany razem ze Stefanem Bronarskim. Czterokrotna kara śmierci, wykonana w Warszawie na Mokotowie (zdjęcie z archiwum rodzinnego mojej żony)." - napisał na Twitterze Sławomir Mazurek Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

10.28

"Nilu, "Inko", "Zagończyku" i wszyscy Wy, Niezłomni, którzy nie złożyliście broni w walce z sowieckim najeźdźcą - dziś jest dzień Waszego wielkiego zwycięstwa. Waszej pamięci strzegły i dopominały się kolejne pokolenia Polaków, dziś to o Was pamięta historia. Chwała Bohaterom!" - napisał na Twitterze premier.

REKLAMA

10.25

10.20

"Od kilku lat z młodzieżowymi organizacjami przypominamy o życiorysach Żołnierzy Wyklętych a z roku na rok większe jest zaangażowanie naszego państwa. Dzisiaj oddajemy hołd naszym bohaterom!" - napisał Sebastian Kaleta.

10.15

REKLAMA

10.10

- Spośród funkcjonariuszy, który dopuszczali się zbrodni na Żołnierzach Wyklętych, tylko nieliczni zostali skazani. Sądy nie chcą karać tych bandytów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

10.05

10.02

REKLAMA

10.00

- Wszyscy, którzy mają Boga, honor i ojczyznę w sercu, wiedzą, jak określić Żołnierzy Wyklętych – powiedziała w TVP Info Jadwiga Wiśniewska, europosłanka PiS.

9.55

Zapraszamy do specjalnego serwisu Polskiego Radia poświęconego Żołnierzom Wyklętym Antykomunistyczne podziemie przeciwko czerwonemu terrorowi >>>

REKLAMA

9.50

- Przez wiele lat rodziny Żołnierzy Wyklętych miały poczucie, że są oni nadal zepchnięci w otchłań niepamięci - powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. 

Wicepremier zaznaczył, że dla niego "jest to data osobiście ważna, bo Żołnierzem Wyklętym był jego tata".

9.45

REKLAMA

9.40

Adam Hlebowicz z IPN podkreślił w radiowej Jedynce, że "spór był o to, w jaki sposób Polska ma przetrwać, w jaki sposób ma walczyć, czy metodą walki zbrojnej, czy tak jak młodzież, która podjęła działania samokształceniowe, propagandowe, antykomunistyczne, wypisywanie haseł na murach".

Odnosząc się do wystawy "Zapomniane ogniowo" Hlebowicz powiedział, że IPN "chodziło o to, aby młodemu pokoleniu pokazać, że w ich ławach szkolnych siedzieli młodzi ludzie, a spośród nich niektórzy zostali zamordowani przez reżimkomunistyczny".

9.35

REKLAMA

9.33

- Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych IPN przygotował wystwę "Zapomniane ogniwo", która jest poświęcona konspiracji młodzieżowej. Jest też wiele publikacji, m.in. biografia "Burego" autorstwa Michała Ostapiuka, która z pewnością wywoła wielką dyskusję - powiedział w radiowej Jedynce "Sygnałach dnia" Adam Hlebowicz z IPN.

9.30

9.25

REKLAMA

Polacy w Niemczech także uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych. W Berlinie w sobotę odbędzie się bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z kolei w Hamburgu w niedzielę zostanie odprawiona w języku polskim msza święta w ich intencji.

W związku z Dniem Żołnierzy Wyklętych Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie oraz Klub Sportowy FC Polonia Berlin zapraszają do udziału w sobotnim biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg ten honorowym patronatem objął Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski. 

Jak dowiedziało się Polskie Radio dziś w Konsulacie Generalnym w Hamburgu została wystawiona ponad dwumetrowa tablica informująca o bohaterskich czynach Żołnierzy Wyklętych. Właścicielem tablicy jest "Klub Gazety Polskiej Hamburg II". Natomiast w niedzielę w hamburskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zostanie odprawiona msza święta w ich intencji.

9.20

REKLAMA

9.17

- Jeszcze parę lat temu problematyka Żołnierzy Wyklętych nie była tak popularna, jak dzisiaj, a wiele osób inaczej oceniało rolę żołnierzy antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia zbrojnego - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dobrze, że ta zmiana nastąpiła - ocenił.

9.15

9.10

REKLAMA

– Wychowanie, represje sowieckie i pełna nieuchronność kontynuowania walki w związku z nadzieją na trzecią wojnę światową. To pojawia się w wielu wspomnieniach żołnierzy – mówił w radiowej Trójce Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – Oni czekali na kolejną wojnę. Liczyli na to, że ich walka i kontynuowanie działalności podziemnej pomoże w oswobodzeniu Polski – dodał.

9.05

9.00

- Wdzięczni za męstwo (Żołnierzy Wyklętych), patriotyczną postawę i przelaną w obronie ojczyzny krew, przypominamy o ich dramatycznym losie i heroicznej walce przeciw sowietyzacji Polski - powiedziała wicepremier Beata Szydło.

REKLAMA

8.55

8.50

8.45

"Toruńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o godzinie 12. Prezydent Torunia złoży kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy Alei Solidarności. Przewidziano też koncert orkiestry wojskowej." - napisała Anna Sobecka, posłanka PiS.

REKLAMA

8.40

8.35

Zakończyła się przebudowa i rozbudowa budynków byłego aresztu śledczego na potrzeby powstającego w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym etapem prac będzie przygotowanie ekspozycji stałej.

- Po przekazaniu kluczy przystąpimy do realizacji serca całej inwestycji – czyli wystawy stałej. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli zaprosić oczekujących na jej otwarcie – powiedział dyrektor Muzeum Jacek Karczewski.

8.30

REKLAMA

8.25

8.23

W  Wilnie zostanie dziśoddany hołd Żołnierzom Wyklętym. Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się (godz. 08.30) na cmentarzu na Rossie.Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska w towarzystwie attache obrony podpułkownika Piotra Sadysia złożą kwiaty na grobie Sergiusza Kościałkowskiego. Kościałkowski, ps. "Fakir", był ostatnim wileńskim Żołnierzem Wyklętym. Poległ w potyczce z NKWD pod Raubiszkami koło Podbrodzia 4 lutego 1945 roku. 

- Na Wileńszczyźnie znajduje się wiele grobów polskich żołnierzy - powiedział Polskiemu Radiu Marcin Zieniewicz, kierownik wydziału konsularnego polskiej placówki dyplomatycznej. Wiele z nich zostało odnalezionych przez Instytut Pamięci Narodowej, a tym, którzy polegli, oddawany jest należyty hołd i szacunek. 

REKLAMA

8.20

8.15

O Dniu Żołnierzy Wyklętych pamiętają Polacy mieszkający na Białorusi. Członkowie Związku Polaków nie uznawanego przez miejscowe władze odwiedzają cmentarze i groby żołnierzy polskich którzy zginęli w okresie II wojny światowej.

Członkowie Związku Polaków wraz z polskimi dyplomatami z Grodna we wtorek rozpoczęli objazd miejsc pamięci. Odwiedzili między innymi miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej z radzieckim NKWD. Znicze zapłonęły na grobach żołnierzy polskich w Szczuczynie, Surkontach, Raduniu czy Naczy. 

REKLAMA

8.10

8.05

Polacy w USA również oddają cześć Żołnierzom Wyklętym. W Chicago Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w sobotę w pobliżu parafii Św. Pryscylli. Tak jak w innych miastach jego trasa liczy 1963 metry co symbolizuje rok, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak "Lalek". Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego i pamiątkowy medal. Po zawodach odbędzie się apel poległych oraz pokaz filmu w Sali parafialnej. 

W Nowym Jorku bieg Tropem Wilczym odbędzie się w niedzielę w Forrest park w dzielnicy Queens. Organizatorem tego wydarzenia jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z grupą "Polska Running Team". Głównym sponsorem wydarzenia jest Polsko - Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

REKLAMA

8.00

"Polska oddaje dziś hołd swoim Synom, działaczom antykomunistycznej konspiracji. Ich walka przeciwko sowietyzacji Polski nie może zostać zapomniana. Chwała Bohaterom!" - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło.

7.55

7.50

REKLAMA

- We wszystkich blisko 300 Powiatowych Urzędach Bezpieczeństwa istniały areszty i we wszystkich dokonywano zbrodni komunistycznych. To samo dotyczyło 19 Wojewódzkich Urzędów Bezpieczeństwa, ale również wielu tajnych aresztów organizowanych począwszy od 1944 r. przez NKWD, a później przyjmowanych przez resort bezpieczeństwa. Do tego też musielibyśmy dodać placówki Głównego Zarządu Informacji Naczelnego Dowództwa Ludowego Wojska Polskiego, których tak naprawdę liczby do dziś nie znamy - wyliczał historyk dr Tomasz Łabuszewski z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

7.45

Decyzje Prezydenta RP Bolesława Bieruta - odmowy ułaskawienia członków WiN, m.in.: Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela przypomniało na Twitterze Archiwum Akt Nowych.

7.40

REKLAMA

7.35

Część historyków przyjmuje, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też mniejsze szacunki, które wskazują, że w krótszym okresie lat 1944-56 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, ale i organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób.

- Liczba ok. 300 tys. osób wydaje się racjonalna. Jeżeli przyjmiemy, że w okresie największego rozwoju konspiracji antykomunistycznej w jej szeregach było ok. 200 tysięcy ludzi, to wydaje się, że w okresie tych kilku kolejnych lat możemy dodać 100 tys. osób, zwłaszcza, że ta konspiracja nie zaczyna się w roku 1945, ale moim zdaniem w końcu roku 1943 - ocenił historyk dr Tomasz Łabuszewski, który kieruje pracami Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.

7.30

"Choć Żołnierze Wyklęci oddawali Ojczyźnie to, co najcenniejsze, to dla władz PRL (i, niestety, do dzisiaj przekonujemy się, że nie tylko dla nich) byli członkami bandy reakcyjnego podziemia, niegodnymi szacunku, wdzięczności i... życia. Chwała Żołnierzom Wyklętym!" - napisał Stanisław Karczewski, Marszałem Senatu RP.

REKLAMA

7.25

7.20

Zapraszamy do specjalnego serwisu Polskiego Radia poświęconego Żołnierzom Wyklętym Antykomunistyczne podziemie przeciwko czerwonemu terrorowi >>>

7.18

REKLAMA

7.15

Po uroczystości w kwaterze na Łączce szef MON zainauguruje drugą edycję akcji honorowego krwiodawstwa "SpoKREWnieni służbą". Po południu weźmie udział w obchodach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym więzieniu na Rakowieckiej oraz apelu pamięci na placu Piłsudskiego.

7.10

- Często ci bezimienni bohaterowie polegli w walce za ojczyznę w szeregach podziemia antykomunistycznego. Wojsko polskie kultywuje pamięć o takich żołnierzach - powiedział Mariusz Błaszczak.

7.00

Szef MON Mariusz Błaszczak złożył wieniec przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

REKLAMA

"Żołnierze Wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - podkreślił Sejm, który w 2011 r. ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Zapraszamy do serwisu specjalnego o Żołnierzach Wyklętych >>>

Inicjatorem Dnia Pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny - podkreślił Lech Kaczyński.

W przywracaniu pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego ważną rolę odegrał także prezes IPN z lat 2005-2010 Janusz Kurtyka, który zwracał uwagę, że tematyka ta jest słabo obecna w społecznej świadomości Polaków lub też jest zafałszowana w wyniku polityki historycznej władz PRL.

Przemilczani "Żołnierze Wyklęci"

Sama nazwa "żołnierze wyklęci" powstała w 1993 r., gdy Liga Republikańska, organizacja antykomunistyczna działająca w latach 1993-2001, przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim poświęconą podziemiu antykomunistycznemu z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50. ubiegłego stulecia. Szukano wówczas wspólnej nazwy dla oddziałów, które po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną podjęły walkę z komunizmem.

- Wydawało nam się czymś naturalnym, że po 1989 r. elity opiniotwórcze III Rzeczpospolitej uczczą bohaterów sprzeciwiających się po drugiej wojnie światowej sowietyzacji Polski. Liczyliśmy na to, że w realiach państwa wolnego ci, którzy w najtrudniejszym momencie walczyli z komunizmem na śmierć i życie, zostaną przywróceni świadomości społecznej. Tymczasem była głęboka cisza, tak jakby nie istnieli - mówił Grzegorz Wąsowski, który wspólnie z Leszkiem Żebrowskim wydał na podstawie ekspozycji album pt. "Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.".

Termin "żołnierze wyklęci" upowszechnił Jerzy Ślaski, który w 1996 r. wydał książkę o takim właśnie tytule. To opowieść o powojennej walce z komunistami żołnierzy zgrupowania "Orlik", których historię Ślaski ukazał w kontekście działań całego podziemia niepodległościowego. "Podziw i szacunek musi budzić postawa tych dowódców i żołnierzy AK, którzy mimo tak beznadziejnego położenia nie poddali się, nie uciekli ze swej ziemi na drugi kraniec Polski, nie wkupili się w łaski nowej władzy zdradą swych ideałów i swych towarzyszy broni, lecz raz jeszcze podnieśli się do walki" - pisał Ślaski.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej