Europoseł PO: zwycięstwo wyborach do PE będzie sygnałem, że można wygrać jesienią
- Dzisiejsza opozycja, która odnosi się niezwykle krytycznie do sposobu władzy i zawłaszczenia instytucji przez obecną większość parlamentarną, widzi politykę polską w taki sposób, że należy się zjednoczyć, tak jak zjednoczyła się strona rządząca, aby móc wygrać wybory - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PO Bogusław Sonik.
2019-03-22, 08:11
Posłuchaj
Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego na czele listy małopolsko-świętokrzyskiej Koalicji Europejskiej jest obecna eurodeputowana PO Róża Thun, na miejscu drugim - b. marszałek woj. świętokrzyskiego i kandydat na prezydenta RP Adam Jarubas z PSL. Na miejscu 5. listy ma się znaleźć poseł PO-KO Bogusław Sonik.
Na pytanie czemu nie znajduje się w pierwszej trójce na tej liście Bogusław Sonik odpowiedział, że "tworzenie listy przy tak szerokiej gamie podmiotów, które tworzą Koalicję Europejską powoduje, że z automatu, jeżeli drugie miejsce ma przedstawiciel PSL, trzecie SLD, czwarte - Partii Zielonych, to jeśli nie jest się pierwszym ląduje się na piątym miejscu". - Nigdy nie startowałem z pierwszego, tylko z dalszych miejsc. W większości przypadków udawało mi się wygrywać - dodał.
Polityk mówił też o tym, co łączy Koalicję Europejską. Jak mówił "sytuacja i podziały w Polsce zaszły tak daleko i głęboko", że różne ugrupowania opozycyjne postanowiły się zjednoczyć "aby móc wygrać wybory". - Zwycięstwo majowe będzie sygnałem, że można odnieść zwycięstwo wyborcze jesienią - powiedział Bogusław Sonik, porównując tę sytuację z wygraną Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2015 roku.
Na listach Koalicji Europejskiej są byli członkowie SLD, którzy swoje kariery polityczne zaczynali w PRL. Według Bogusława Sonika "okazali się oni politykami szanującymi wolnościowy wybór Polaków". Jego zdaniem "nie możemy non-stop sięgać do tamtych czasów". - Należy ich oceniać, w dużej mierze, za to co robili w 1989 roku - powiedział europoseł.
REKLAMA
Bogusław Sonik odniósł się też do kwestii brexitu. Przyznał, że żałuje, że Brytyjczyków zabraknie w europarlamencie. - Wnosili pewną racjonalność, szczególnie w polityce dotyczącej gospodarki, przedsiębiorczości - mówił na antenie Polskiego Radia 24.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Gospodarzem programu był Stanisław Janecki.
Polskie Radio 24/msze, PAP
REKLAMA
------------------------------
Data emisji: 22.03.19
Godzina emisji: 7.10
REKLAMA