X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Anna Stróż-Pawłowska: Ulmowie nie byli jedynymi Polakami, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 08:21
Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej dr Anna Stróż-Pawłowska powiedziała PAP, że w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką "przypominamy, że Ulmowie nie byli jedyni".
Rodzina Ulmów
Rodzina UlmówFoto: Domena publiczna

Tego dnia nie tylko wspominamy naszych patronów, a więc Rodzinę Ulmów z Markowej, zamordowaną właśnie 24 marca, w 1944 r., ale też - obchodząc ustanowiony w ubiegłym roku dzień pamięci - przypominamy, że Ulmowie nie byli jedyni, że podobnych im Sprawiedliwych było wielu i że oni też zasługują na należne im miejsce w narodowej pamięci – zaznaczyła dr Stróż-Pawłowska.

Dr Anna Stróż-Pawłowska przyznałą, że "dla muzeum w Markowej obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką są jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, świętem w kalendarzu".

- Jest to dla nas niejako podwójne święto. Tego dnia nie tylko wspominamy naszych patronów, a więc o Rodzinę Ulmów z Markowej, zamordowaną właśnie 24 marca, w 1944 r., ale też - obchodząc ustanowiony w ubiegłym roku dzień pamięci - przypominamy, że Ulmowie nie byli jedyni, że podobnych im Sprawiedliwych było wielu i że oni też zasługują na należne im miejsce w narodowej pamięci - powiedziała,

Wiele inicjatyw w całym kraju

Dodała również, że "obchody święta 24 marca są też dla muzeum w Markowej istotne ze względu na ich przekaz, oddający specyfikę placówki, która ma charakter i lokalny, i krajowy, a nawet międzynarodowy". - Z jednej strony koncentrujemy się zatem na lokalnym wymiarze świętowania, bo przecież historia rodziny Ulmów jest tu w Markowej wciąż żywa i bardzo ważna dla miejscowej społeczności - jej pamięci i tradycji. Z drugiej strony - choć z dala od stolicy - wciąż czujemy się zobligowani pokazywać zagadnienie polskiej pomocy ludności żydowskiej w makroskali kraju, bo jest to naszą misją statutową - mówiła.

- Warto zauważyć, że obchody 24 marca w Markowej to jedna z wielu inicjatyw w całym kraju. Cieszy, że w świętowanie tego dnia włączają się kolejne instytucje i urzędy. Muzeum stara się informować także o tych inicjatywach, bo pluralistyczny przekaz o polskich Sprawiedliwych z pewnością dotrze do szerszego grona odbiorców - powiedziała.

dn

Zobacz więcej na temat: POLSKA Ulmowie