Dr Anna Stróż-Pawłowska: Ulmowie nie byli jedynymi Polakami, którzy ratowali Żydów
Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej dr Anna Stróż-Pawłowska powiedziała PAP, że w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką "przypominamy, że Ulmowie nie byli jedyni".
2019-03-24, 08:21
- Tego dnia nie tylko wspominamy naszych patronów, a więc Rodzinę Ulmów z Markowej, zamordowaną właśnie 24 marca, w 1944 r., ale też - obchodząc ustanowiony w ubiegłym roku dzień pamięci - przypominamy, że Ulmowie nie byli jedyni, że podobnych im Sprawiedliwych było wielu i że oni też zasługują na należne im miejsce w narodowej pamięci – zaznaczyła dr Stróż-Pawłowska.
Dr Anna Stróż-Pawłowska przyznałą, że "dla muzeum w Markowej obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką są jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, świętem w kalendarzu".
- Jest to dla nas niejako podwójne święto. Tego dnia nie tylko wspominamy naszych patronów, a więc o Rodzinę Ulmów z Markowej, zamordowaną właśnie 24 marca, w 1944 r., ale też - obchodząc ustanowiony w ubiegłym roku dzień pamięci - przypominamy, że Ulmowie nie byli jedyni, że podobnych im Sprawiedliwych było wielu i że oni też zasługują na należne im miejsce w narodowej pamięci - powiedziała,
Wiele inicjatyw w całym kraju
Dodała również, że "obchody święta 24 marca są też dla muzeum w Markowej istotne ze względu na ich przekaz, oddający specyfikę placówki, która ma charakter i lokalny, i krajowy, a nawet międzynarodowy". - Z jednej strony koncentrujemy się zatem na lokalnym wymiarze świętowania, bo przecież historia rodziny Ulmów jest tu w Markowej wciąż żywa i bardzo ważna dla miejscowej społeczności - jej pamięci i tradycji. Z drugiej strony - choć z dala od stolicy - wciąż czujemy się zobligowani pokazywać zagadnienie polskiej pomocy ludności żydowskiej w makroskali kraju, bo jest to naszą misją statutową - mówiła.
REKLAMA
- Warto zauważyć, że obchody 24 marca w Markowej to jedna z wielu inicjatyw w całym kraju. Cieszy, że w świętowanie tego dnia włączają się kolejne instytucje i urzędy. Muzeum stara się informować także o tych inicjatywach, bo pluralistyczny przekaz o polskich Sprawiedliwych z pewnością dotrze do szerszego grona odbiorców - powiedziała.
dn
REKLAMA