X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę Emerytura+, "trzynastkę" dla emerytów i rencistów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 10:57
Emeryci i renciści mają otrzymać w maju jednorazowo 1100 zł brutto (około 888 zł netto) - przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

Za ustawą głosowało 396, 3 było przeciwnych, wstrzymało się 9 posłów.

Emerytura wyniesie 1100 zł brutto. To oznacza, że do rąk emerytów i rencistów trafi 888 zł i 25 gr. Koszt realizacji ustawy wyniesie 10 mld 800 mln zł.

Pierwsze i drugie czytanie projektu odbyło się wczoraj. Posłowie opozycji - głównie Kukiz'15 i PSL - chcieli wniesienia do niego poprawek. Dotyczyły one cykliczności wypłacanego świadczenia, jego waloryzacji oraz by nie podlegało opodatkowaniu. Poprawki przepadły w głosowaniu.

Ustawa o świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów

Zgodnie z ustawą świadczenie otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

"Trzynastą emeryturę" dostaną także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Większość świadczeń Emerytura+ zostanie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.
Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln osób (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). 

"Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 - Obrona narodowa, części 37 - Sprawiedliwość oraz części 42 - Sprawy wewnętrzne na 2019 rok" – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejmowa komisja za uchyleniem immunitetu posłance Teraz! Joannie Schmidt

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 14:46
Sejmowa komisja opowiedziała się w środę za uchyleniem immunitetu posłance Teraz! Joannie Schmidt. Komendant główny policji wnioskował o zgodę na pociągnięcie jej do odpowiedzialności za popełnienie wykroczenia, gdy wwiozła ona na teren Sejmu dwie osoby w bagażniku samochodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzynastka" kontra emerytura bez podatku. Pomysły na wsparcie seniorów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:34
Emeryci i renciści dostaną w tym roku "wzmocnienie finansowe" w postaci jednorazowego świadczenia zwanego Emerytura+. Janusz Śniadek (PiS) i Piotr Zgorzelski (PSL) dyskutowali w "Pulsie Trójki" m.in. o tym, czy trzynasta emerytura powinna zostać wprowadzona na stałe. 
rozwiń zwiń