X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zaledwie kilka milionów euro odszkodowania na dzieła z katedry Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 21:49
Firma ubezpieczeniowa AXA poinformowała w środę, że wypłaci maksymalnie kilka milionów euro na ubezpieczone dzieła z dotkniętej pożarem paryskiej katedry Notre Dame, ale odmówiła podania wysokości kwoty ubezpieczenia. 
Zniszczona katedra Notre Dame w Paryżu
Zniszczona katedra Notre Dame w ParyżuFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Prezes francuskiego oddziału firmy AXA Jacques de Peretti powiedział, że "zgodnie z dostępnymi informacjami większość dzieł sztuki została uratowana przed pożarem". 

Właścicielem katedry jest - jak w przypadku zabytkowych kościołów we Francji - państwo i jak podano tydzień temu, firmy ubezpieczeniowe nie poniosą z tytułu pożaru Notre Dame żadnych poważniejszych kosztów. 

AXA ubezpiecza również od odpowiedzialności cywilnej dwie z firm budowlanych zatrudnionych przy katedrze Notre Dame. Według de Perettiego maksymalna ekspozycja ubezpieczyciela w razie strat wynikająca z umów jest "skromna". 

We Francji koszty odbudowy w razie jakichś katastrof zabytkowych budowli ponosi państwo, toteż ani AXA, ani żaden inny ubezpieczyciel nie są narażeni na koszty z tytułu pożaru Notre Dame. 

Przepisy dot. ochrony dziedzictwa kultury

W środę zapadła decyzja francuskiego rządu pozwalająca na odstępstwa od standardów zamówień publicznych i przepisów dotyczących ochrony dziedzictwa kultury, co wzbudziło zdziwienie i niezadowolenie. 

Zaniepokojenie odstępstwami wyraził m.in. były minister kultury Francji Jack Lang. 

Francja jest sygnatariuszem Karty Weneckiej z 1964 roku, która zawiera podstawowe wytyczne dla prac nad budynkami o wartości historycznej. Określa ona zasady konserwacji i restauracji. M.in. nie należy zmieniać układu przestrzennego ani wystroju, nie powinno się przeprowadzać rekonstrukcji, tylko uszanować oryginalną substancję oraz materiały. Kiedy zastosowanie technologii tradycyjnych nie jest możliwe, dopuszcza się zastosowanie sprawdzonych technologii nowoczesnych. Karta nakłada również obowiązek dokumentowania prac konserwatorskich. 

W związku z pożarem Notre Dame pojawiają sią liczne pytania o stan innych katedr i pałaców, które - jak napisała agencja AP - "przekształcają Francję - a także Włochy, Wielką Brytanię i Hiszpanię - w skanseny cywilizacji zachodniej". 

- Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do naszego wybitnego dziedzictwa kultury, że zapominamy, iż stale wymaga ono opieki i uwagi - powiedział będący członkiem Komisji Europejskiej węgierski prawnik i politolog Tibor Navracsics. "Niestety pożar Notre Dame jest tylko jednym z wielu przykładów" - dodał. Z kolei Sneszka Quaedvlieg-Mihailović, szefowa fundacji ochrony dziedzictwa kultury Europa Nostra, powiedziała, że stało się coś takiego, "jakby Notre Dame zapłonęła, aby uderzyć w dzwon alarmowy. Jakby chciała się sama poświęcić dla pozostałych".

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak