Debata Poranka. 15 lat Polski w Unii Europejskiej
15 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Jakub Pacan (tysol.pl) uważa, że było to "wiekopomne posunięcie", Paweł Krulikowski (reo.pl) mówił o "zmianach w mentalności" Polaków po akcesji, natomiast Piotr Grzybowski wskazywał na rolę Kościoła w referendalnej decyzji Polaków o akcesji.
2019-05-02, 09:56
Posłuchaj
1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe rozszerzenie Wspólnoty w historii. Publicyści na antenie PR24 oceniali minione piętnastolecie w UE.
Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność) uważa, że akcesja "była słuszną decyzją". – Uważam, że to było wiekopomne posunięcie. – mówił. Wskazał, że wejście do UE "to ogromny skok cywilizacyjny", chociaż "Polska poniosła też duże koszty". – Chciałbym się skupić na zmianach mentalnościowych, a były to bardzo duże zmiany. My sami staliśmy się Zachodem, nie mamy już kompleksu niższości – ocenił.
- Oczywiście tylko i wyłącznie w pozytywnych aspektach oceniam nasze 15 lat w Unii Europejskiej – powiedział z kolei Paweł Krulikowski (reo.pl). – Eurosceptycyzm w Polsce, liczba przeciwników UE świadczy sama za siebie. Tak naprawdę nie ma znaczącego ruchu osób, które byłyby przeciwko Unii – dodał. Publicysta również przyznał, że akcesja "zmieniła bardzo wiele w mentalności" Polaków. – Mojemu pokoleniu i następnym pokoleniom dało zupełnie inny start w dorosłość – wskazał.
Piotr Grzybowski (Radio Warszawa) przypomniał, że "pierwszą fazą" akcesji do UE "był entuzajzm". – Polacy byli entuzjastami w sposób naturalny. Wyrwaliśmy się z moskiewskiej pępowiny – powiedział. Wskazał również na "mocny głos kościoła w tej sprawie". – Jan Paweł II był orędownikiem tej decyzji. Bez tego poparcia mogło być inaczej. To był autorytet nie tylko dla Polaków, ale też Europy i świata – powiedział dziennikarz.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście mówili również o najnowszych przedwyborczych sondażach, w których na czele wciąż jest partia rządząca.
Rozmawiała Eliza Olczyk.
Polskie Radio 24/msze
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 2.05.2019
Godzina emisji: 8.06
REKLAMA