X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

W Smoleńsku dobiega końca wizyta polskich prokuratorów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 19:00
W Smoleńsku dobiega końca wizyta polskich prokuratorów, którzy w mijającym tygodniu prowadzili na lotnisku wojskowym Smoleńsk Północny oględziny wraku samolotu Tu-154M. W skład grupy wchodzili również technicy kryminalistyczni. Przedstawiciele prokuratury mają rozpocząć powrót ze Smoleńska w niedzielę rano. 
Audio
  • Szósty dzień pobytu polskich prokuratorów w Smoleńsku. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Wrak tupolewa Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem
Wrak tupolewa Tu-154M, który rozbił się pod SmoleńskiemFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Od poniedziałku prokuratorzy prowadzili czynności procesowe związane z oględzinami wraku Tu-154M znajdującego się w hangarze na lotnisku wojskowym Smoleńsk Północny.

Ich wyjazd - jak podawała wcześniej Prokuratura Krajowa - był wynikiem realizacji wniosków o pomoc prawną, kierowanych przez Zespół Śledczy Nr I PK do rosyjskiej Prokuratury Generalnej. Zespół Śledczy zwracał się m.in. o przeprowadzenie dodatkowych oględzin elementów konstrukcyjnych Tu-154M.

Ze swej strony Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował na początku maja, że zaakceptował polski wniosek o ponowne oględziny Tu-154M i że pod koniec miesiąca odbędą się "szczegółowe" oględziny "w obecności polskich przedstawicieli".

Komitet zapowiadał zapewnienie im dostępu m.in. do elementów konstrukcyjnych i agregatów samolotu. Jednocześnie zapowiadał, że oględziny przeprowadzą śledczy i kryminolodzy rosyjscy w obecności polskich przedstawicieli, a rezultaty wszystkich działań procesowych będą przekazane polskiej stronie zgodnie z procedurami prawnymi. Poprzednich oględzin Tu-154M polscy prokuratorzy dokonywali w Smoleńsku we wrześniu 2018 roku.

Tablice w języku rosyjskim

Obecna ich wizyta zbiegła się z pojawieniem się na prywatnym terenie przy miejscu katastrofy smoleńskiej tablic z napisami w języku rosyjskim, prezentujących m.in. ustalenia rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Jako autor tablic figuruje działająca w Smoleńsku fundacja. Jej przedstawiciele mówili PAP, że zainstalowali je w zeszłym tygodniu, jednak konsul RP w Smoleńsku Joanna Strzelczyk powiedziała mediom, że stanęły one w poniedziałek.

W reakcji na ustawienie tablic wiceszef MSZ RP odpowiedzialny m.in. za politykę wschodnią Marcin Przydacz spotkał się z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Warszawie Siergiejem Andriejewem.

W przekazanym ambasadorowi stanowisku wskazano, że "zarówno treść, jak i samo postawienie tablic nie zostało uzgodnione ze stroną polską", a Polska "oczekuje w tej sprawie na wyjaśnienia, usunięcia tablic, jak również niezwłocznego wprowadzenia w życie polsko-rosyjskich uzgodnień dotyczących budowy pomnika ofiar na miejscu katastrofy".

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Wrak samolotu do tej pory znajduje się na płycie lotniska Smoleńsk Północny. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie podnosili kwestię jego zwrotu w rozmowach ze stroną rosyjską. Po raz ostatni 17 maja br. szef MSZ Jacek Czaputowicz poruszył ten temat na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Rosyjski Komitet Śledczy zapewnia jednak, że jego śledztwo w sprawie karnej dotyczącej katastrofy wciąż trwa, wrak samolotu jest dowodem rzeczowym i z tego powodu nie może być zwrócony Polsce. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja dopuści polskich prokuratorów do wraku Tu-154M

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 17:02
Komitet Śledczy Rosji zgodził się, aby polscy prokuratorzy przeprowadzili oględziny wraku samolotu Tu-154M. Maszyna rozbiła się na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska prowokacja. Fragmenty raportu MAK na tablicach w Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 17:03
Przy miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku ustawiono tablice z informacjami na temat katastrofy w języku rosyjskim. Tekst na tablicach przedstawia m.in. ustalenia rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat przyczyn katastrofy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smoleńsk: polscy prokuratorzy rozpoczęli czwarty dzień prac przy wraku Tu-154M

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 10:17
W Smoleńsku polscy prokuratorzy rozpoczęli czwarty dzień oględzin wraku samolotu Tu-154M. Maszyna rozbiła się 9 lat temu na smoleńskim lotnisku Siewiernyj. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób.
rozwiń zwiń