Ryszard Terlecki o wyroku TSUE: szanujemy rozmaite opinie, ale niekoniecznie musimy się nimi przejmować

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki został zapytany o opinię TSUE ws. niezależności KRS. Jak powiedział rząd będzie analizował to stanowisko Trybunału. - Pamiętajmy, że to jest opinia, a nie decyzja - zaznaczył.

2019-06-27, 12:10

Ryszard Terlecki o wyroku TSUE: szanujemy rozmaite opinie, ale niekoniecznie musimy się nimi przejmować
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki . Foto: FB/Ryszard Terlecki
  • Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, w której uznał, że sposób powoływania członków KRS przez Sejm ujawnia nieprawidłowości
  • Ryszard Terlecki powiedział, że rząd przeanalizuje tę opinię
  • - Uważamy, że wszystko jest prawidłowo i wszystko jest w porządku - powiedział dziennikarzom

Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości wydał w czwartek opinię, w której uznał, że sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych.

Ponadto rzecznik TSUE ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii. Opinia rzecznika wstępem do wyroku w sprawie. Trybunał zazwyczaj się z nią zgadza, ale może też wydać zupełnie inny wyrok. 

>>>[ZOBACZ] Rzecznik TSUE: są podstawy, by wątpić w niezależność Izby Dyscyplinarnej SN

"To jest opinia, a nie decyzja"

Ryszard Terlecki pytany w czwartek przez dziennikarzy o tę opinię stwierdził, że rząd z pewnością będzie ją analizować. - Zobaczymy jakie będą wyniki tej analizy. Pamiętajmy, że to jest opinia, a nie decyzja - zaznaczył. 

REKLAMA

Na uwagę dziennikarzy, że z reguły opinie rzecznika generalnego TSUE stają się wyrokami, stwierdził: "Niekoniecznie".

Powiązany Artykuł

Jacek Zaleśny 1200.jpg
Prof. Jacek Zaleśny o wyroku TSUE: napięcia na linii państwa członkowskie-UE będą się pogłębiać

- Uważamy, że wszystko jest prawidłowo i wszystko jest w porządku. Szanujemy rozmaite opinie i rozmaite zdania, ale niekoniecznie musimy się nimi przejmować - powiedział szef klubu PiS.

Pytania z SN

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.

SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej