X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Święto Piotra i Pawła. Papież: dążenie do świętości to nie wspinaczka w rankingach

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 12:47
- Kiedy uważamy się za lepszych od innych, to jest początek końca - powiedział papież Franciszek w homilii podczas uroczystości świętych Piotra i Pawła, patronów Rzymu. - Dążenie do świętości to nie wspinaczka w rankingach - mówił. 
Audio
  • Papież: chrześcijanin powinien codziennie odnawiać spotkanie z Jezusem. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W czasie mszy papież pobłogosławił paliusze - wełniane taśmy symbolizujące łączność ze Stolicą Apostolską - dla 31 obecnych w bazylice świętego Piotra metropolitów z 24 krajów, mianowanych w ciągu minionego roku.

papież Franciszek 1200.jpg
Papież: Eucharystia jest syntezą całego życia Jezusa

W homilii Franciszek powiedział, że męczennicy Apostołowie Piotr i Paweł niestrudzenie głosili świadectwo, "żyli na misji, pielgrzymując z ziemi Jezusa do Rzymu". - Jeśli udamy się do korzeni ich świadectwa, to odkryjemy, że są świadkami życia, świadkami przebaczenia i świadkami Jezusa - dodał.

- A jednak ich życie nie było czyste i proste i popełnili ogromne błędy. Piotr doszedł do tego, że zaparł się Pana, a Paweł doszedł do prześladowania Kościoła Bożego - zastrzegał papież.

Franciszek mówił też, że "Jezus zmienił ich życie". - A po tych wszystkich wydarzeniach ufał im, dwom skruszonym grzesznikom. Moglibyśmy postawić sobie pytanie: dlaczego Pan nie dał nam dwóch nieposzlakowanych świadków, o czystej wierze, z nieskazitelnym życiem? - stwierdził. Jak wyjaśnił, płynie z tego "wspaniała nauka" o tym, że "punktem wyjścia życia chrześcijańskiego nie jest bycie godnymi".

"Kiedy uważamy się za lepszych od innych, to jest początek końca"

Zdaniem Franciszka, z tymi, którzy uważali siebie za wspaniałych, Jezus mógł uczynić bardzo niewiele. - Kiedy uważamy się za lepszych od innych, to jest początek końca - przekonywał. - Jezus nie czyni cudów z ludźmi uważającymi siebie za sprawiedliwych, ale z tymi, którzy wiedzą, że są potrzebujący - kontynuował Franciszek.

Papież zauważył, że Piotr i Paweł "zrozumieli, że świętość nie polega na wynoszeniu się, ale na uniżeniu się". - To nie jest to wspinaczka w rankingach, ale każdego dnia powierzanie swego ubóstwa Panu - mówił.

Franciszek wyjaśnił tak ze, że w przebaczeniu Jezusa Piotr i Paweł znaleźli pokój i radość. - Z tym, czego się dopuścili, mogli przeżywać poczucie winy - dodał. 

- Tylko wtedy, gdy doświadczamy Bożego przebaczenia, naprawdę rodzimy się na nowo - mówił do wiernych papież. I zachęcał do refleksji: "Czy codziennie odnawiam moje spotkanie z Jezusem?".

Na mszy była jak co roku delegacja prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego.

kad

Czytaj także

Papież Franciszek: sekularyzacja, w której dokonuje się kulturowe odrzucenie Bożego ojcostwa, uniemożliwia powszechne braterstwo

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 16:44
Papież Franciszek ostrzegł, że szerząca się sekularyzacja na świecie i odrzucenie Boga uniemożliwiają "autentyczne powszechne braterstwo, wyrażające się we wzajemnym szacunku dla życia każdego człowieka". To słowa z papieskiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny.
rozwiń zwiń