Traktat o pociskach średniego zasięgu: Putin zawiesza udział Rosji w INF

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu udziału Rosji w układzie INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. W czerwcu ustawę tę przyjęły obie izby parlamentu Rosji. 

2019-07-03, 17:20

Traktat o pociskach średniego zasięgu: Putin zawiesza udział Rosji w INF

Ustawa została w środę opublikowana na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej i tym samym weszła w życie. Dokument głosi, że Rosja zawiesza obowiązywanie układu INF na czas nieokreślony, a prezydent państwa ma prawo do jego wznowienia. 

CZYTAJ TAKŻE: BĘDZIE ODPOWIEDŹ NATO NA WYJŚCIE ROSJI Z TRAKTATU INF >>

Rosja, zawieszając swój udział w dwustronnym porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, powołuje się na decyzję strony amerykańskiej, która zapowiedziała wycofanie się z traktatu.


 
Chodzi o to, że udział w traktacie, którego jedna ze stron nie przestrzega, nie ma sensu. Waszyngton skierował do Rosji ultimatum, wezwał Moskwę do przestrzgania porozumienia.

Zachód stwierdził, że Rosja łamała traktat
 
Waszyngton zarzuca Moskwie rozmieszczanie zakazanych przez INF pocisków 9M729 (w terminologii zachodniej SSC-8) i zażądał od niej zniszczenia lub zmodyfikowania tych pocisków.

REKLAMA

CZYTAJ TAKŻE O TYM, JAK PODPISANO TRAKTAT INF. ZSRR SZANTAŻOWAŁ, W KOŃCU MUSIAŁ USTĄPIĆ >>>
 
Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy: ZSRR zniszczył 1846 pocisków, a USA - 846. 
 
NATO o ukrywaniu pocisków SSC-8 przez Rosję
 
Postępowanie Rosji w kwestii pocisków SSC-8 potępiło także NATO.
 
- Mamy obawy co do nierespektowania przez Rosję jej międzynarodowych zobowiązań, w tym układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (traktat INF). (...) Traktat ten jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa. Jest on zagrożony przez działania Rosji. (..) Po latach zaprzeczeń Rosja niedawno potwierdziła istnienie nowego systemu rakietowego, nazwanego 9M729. Rosja nie dostarczyła żadnych wiarygodnych odpowiedzi co do tych nowych rakiet - mówił m.in. sekretarz generalny Jens Stoltenberg przed szczytem ministrów obrony w pażdzierniku w 2018 roku.
 
PAP/IAR/NATO.int/inne/agkm



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej