Premier: proces berliński wnosi wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie
- Polska zdecydowała się przyłączyć do procesu berlińskiego, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że wnosi on wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając sesję z udziałem liderów państw biorących udział w procesie berlińskim.
2019-07-05, 10:19
W piątek w Poznaniu w ramach szczytu Bałkanów Zachodnich goszczą liderzy państw biorących udział w procesie berlińskim. Wśród gości jest m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Kluczowym punktem piątkowego spotkania liderów jest sesja plenarna, podczas której szefowie państw lub rządów partnerów Procesu Berlińskiego będą rozmawiać m.in. o kwestii terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, otwierając sesję plenarną, podziękował liderom za przybycie na szczyt do Poznania i podkreślił, że "Polska zdecydowała się przyłączyć do procesu berlińskiego, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że wnosi on wartość dodaną do stosunków Unia Europejska-Bałkany Zachodnie".
"Ambitne cele"
Premier wskazał, że "kraje Europy Środkowej, które mam zaszczyt również reprezentować, mają unikatowe doświadczenie w dziedzinie transformacji, reform systemowych, a także procesu pojednania pomiędzy narodami".
Podkreślił, że "dobrobyt obywateli Europy zależy od wzrostu gospodarczego, dlatego podczas dzisiejszej sesji plenarnej chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na tematyce gospodarczej, omówić kwestie kluczowe, które determinują rozwój społeczno-gospodarczy Bałkanów Zachodnich, ale także połączenia infrastrukturalne, wieloletnie plany działania na rzecz regionalnego obszaru gospodarczego i przedsiębiorczości, w tym także przedsiębiorczości młodych ludzi - mówił premier.
- Chciałbym, abyśmy z jednej strony odnotowali sukcesy, a z drugiej strony zdiagnozowali, co można było osiągnąć jeszcze lepiej w poszczególnych obszarach, i przede wszystkim wyznaczyć nowe ambitne cele, mapę drogową i podjąć dalsze zobowiązania - dodał.
REKLAMA
Sesja plenarna liderów państw biorących udział w procesie berlińskim odbywa się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału mediów.
Przed jej rozpoczęciem w piątek rano polski premier osobiście powitał na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich premierów państw Bałkanów Zachodnich.
Kandydaci do UE
Szczyt Bałkanów Zachodnich otworzyło w środę forum think tanków z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Europy. W czwartek na MTP spotkali się ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz gospodarki, odbyło się też forum społeczeństwa obywatelskiego oraz forum biznesu.
W procesie berlińskim uczestniczy sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich, którzy są kandydatami członkostwa w UE: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania oraz potencjalnymi kandydatami: Bośnia i Hercegowina, Kosowo oraz są objęci unijną polityką rozszerzenia.
REKLAMA
W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE; Polska dołączyła do procesu w 2018 roku.
dcz
REKLAMA