X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: proces berliński wnosi wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 10:19
- Polska zdecydowała się przyłączyć do procesu berlińskiego, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że wnosi on wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając sesję z udziałem liderów państw biorących udział w procesie berlińskim. 
Szefowie delegacji na Szczycie Bałkanów Zachodnich, I rząd: premier Bośni i Hercegowiny Denis Zvizdić (L), premier Wielkiej Brytanii Theresa May (P), kanclerz Niemiec Angela Merkel (4P), premier Mateusz Morawiecki (5P), premier Albanii Edi Rama (2P), przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini (2L)
Szefowie delegacji na Szczycie Bałkanów Zachodnich, I rząd: premier Bośni i Hercegowiny Denis Zvizdić (L), premier Wielkiej Brytanii Theresa May (P), kanclerz Niemiec Angela Merkel (4P), premier Mateusz Morawiecki (5P), premier Albanii Edi Rama (2P), przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini (2L)Foto: PAP/Marek Zakrzewski

W piątek w Poznaniu w ramach szczytu Bałkanów Zachodnich goszczą liderzy państw biorących udział w procesie berlińskim. Wśród gości jest m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Kluczowym punktem piątkowego spotkania liderów jest sesja plenarna, podczas której szefowie państw lub rządów partnerów Procesu Berlińskiego będą rozmawiać m.in. o kwestii terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. 

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, otwierając sesję plenarną, podziękował liderom za przybycie na szczyt do Poznania i podkreślił, że "Polska zdecydowała się przyłączyć do procesu berlińskiego, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że wnosi on wartość dodaną do stosunków Unia Europejska-Bałkany Zachodnie". 

"Ambitne cele"

Premier wskazał, że "kraje Europy Środkowej, które mam zaszczyt również reprezentować, mają unikatowe doświadczenie w dziedzinie transformacji, reform systemowych, a także procesu pojednania pomiędzy narodami". 
Podkreślił, że "dobrobyt obywateli Europy zależy od wzrostu gospodarczego, dlatego podczas dzisiejszej sesji plenarnej chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na tematyce gospodarczej, omówić kwestie kluczowe, które determinują rozwój społeczno-gospodarczy Bałkanów Zachodnich, ale także połączenia infrastrukturalne, wieloletnie plany działania na rzecz regionalnego obszaru gospodarczego i przedsiębiorczości, w tym także przedsiębiorczości młodych ludzi - mówił premier. 

- Chciałbym, abyśmy z jednej strony odnotowali sukcesy, a z drugiej strony zdiagnozowali, co można było osiągnąć jeszcze lepiej w poszczególnych obszarach, i przede wszystkim wyznaczyć nowe ambitne cele, mapę drogową i podjąć dalsze zobowiązania - dodał. 

Sesja plenarna liderów państw biorących udział w procesie berlińskim odbywa się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału mediów. 

Przed jej rozpoczęciem w piątek rano polski premier osobiście powitał na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich premierów państw Bałkanów Zachodnich. 

Kandydaci do UE

Szczyt Bałkanów Zachodnich otworzyło w środę forum think tanków z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Europy. W czwartek na MTP spotkali się ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz gospodarki, odbyło się też forum społeczeństwa obywatelskiego oraz forum biznesu. 

W procesie berlińskim uczestniczy sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich, którzy są kandydatami członkostwa w UE: Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania oraz potencjalnymi kandydatami: Bośnia i Hercegowina, Kosowo oraz są objęci unijną polityką rozszerzenia. 

W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE; Polska dołączyła do procesu w 2018 roku. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Paweł Kowal o Inicjatywie Trójmorza: suwerenne państwo potrzebuje być w jakimś systemie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 20:47
- Na początku pojawiały się głosy, że ta inicjatywa rozbija Unię Europejską, że znowu ją dzieli. Wydaje mi się, że dziś to nieaktualne, przede wszystkim dzięki pracy polskich i chorwackich ekspertów - powiedział w programie "Więcej świata" prof. Paweł Kowal z ISP PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda o Trójmorzu: chcemy dalej iść tą drogą

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:44
- Współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza jest bardzo ważna, chcemy dalej podążać tą drogą i rozwijać nasze kraje dla pożytku ich społeczeństw i całej UE, chcemy bezpieczeństwa i dobrobytu naszych społeczeństw - mówił w czwartek w słoweńskim Brdzie prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójmorze, NATO i energetyka. Zacieśniamy współpracę z Chorwacją

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 06:44
W czwartek w Polsce gościć będzie delegacja z Chorwacji: premier Andrej Plenković oraz minister obrony narodowej Damir Krsticević. Wspólnie z polskim szefem MON Mariuszem Błaszczakiem spotkają się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wzmacnianie flanki NATO to kolejny, po Trójmorzu, element współpracy polsko-chorwackiej. 
rozwiń zwiń