X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Sondaż przedwyborczy. Zwycięstwo wyborcze PiS bez względu na poczynania opozycji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:10
Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory parlamentarne niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny kształt Koalicji Obywatelskiej. Tak wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla portalu WP.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław KaczyńskiFoto: PAP/Piotr Polak

Respondentów zapytano o różne warianty koalicyjne opozycji. Pierwszy to najszersza koalicja PO, PSL, SLD i Nowoczesnej. Rządząca koalicja może liczyć na 43 proc. głosów, a opozycja na 29 proc. Różnica wynosi więc 14 pkt procentowych.

Do Sejmu weszłoby jeszcze ugrupowanie Kukiz'15. Paweł Kukiz powrócił do współpracy z Bezpartyjnymi Samorządowcami i Ruchem Narodowym, z którymi współpracował w kampanii w 2015 roku, a te organizacje mają sprawnie działające struktury terenowe.

Kolejny wariant to Koalicja Obywatelska z PSL, za to bez SLD, które startuje razem z Wiosną Roberta Biedronia i Lewicą Razem. W takim wypadku PiS mogłoby liczyć na 41 proc. poparcia, a opozycja na 28 proc. Różnica to 13 pkt procentowych. Blok lewicowy może liczyć na 8 proc., podobnie jak Kukiz'15.

Trzeci wariant to sama Koalicja Obywatelska - bez SLD, bez PSL. Tutaj PiS może liczyć na 40 proc. poparcia, a opozycja na 23 proc. Tu różnica jest największa, bo aż 17 pkt procentowych. Startująca wspólnie lewica uzyskałaby 8 proc., Kukiz'15 - 7 proc., a PSL - 5 proc., czyli na granicy progu wyborczego.

Istotna rola Kukiz'15

Wziąwszy pod uwagę, że głównym celem opozycji jest odsunięcie PiS od władzy, najgorszy jest wariant pierwszy, w którym opozycja startuje razem i zdobywa największy odsetek głosów. Bo po pierwsze najwięcej głosów zdobywa też PiS (43 proc.), a po drugie najwięcej głosów zostaje oddanych na komitety, które nie przekraczają progu - to aż 11 proc. Te głosy nie biorą udziału w podziale mandatów, co automatycznie wzmacnia zwycięzcę. Ten mechanizm zapewnił PiS samodzielną większość.

Z badania panelu Ariadna dla WP wynika również, że dla sejmowo-rządowej układanki po wyborach kluczowy może być Kukiz'15, który mimo całej sagi rozłamów wydaje się utrzymywać poparcie na poziomie z 2015 roku. Jeśli tym razem nie będzie korzystnej dla PiS koniunkcji, to właśnie ugrupowanie Pawła Kukiza będzie oczywistym partnerem do rządzenia. 

WP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: ogromna przewaga PiS nad PO

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 11:46
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, Zjednoczona Prawica odniosłaby duże zwycięstwo nad konkurentami - wynika z sondażu przygotowanego przez pracownię Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na koalicję pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości oddałoby głos 41,5 proc. uprawnionych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: rośnie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy, cztery partie w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 21:52
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica z wynikiem 43,2 proc. To wzrost o blisko 5 pkt procentowych względem poprzedniego badania - wynika z sondażu Social Changes dla wPolityce.pl.
rozwiń zwiń