"Urzędy sobie nie radzą". Jest raport NIK o obsłudze cudzoziemców przez administrację
Najwyższa Izba Kontroli ma poważne zastrzeżenia do obsługi przez administrację publiczną cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do Polski.
2019-08-07, 09:48
Posłuchaj
Według najnowszego raportu NIK urzędy wojewódzkie nie radzą sobie z obsługą rosnącej liczby cudzoziemców, którzy chcą zalegalizować swój pobyt. - Powodem są problemy kadrowe w urzędach i niewystarczające finansowanie ich działalności - mówi rzeczniczka NIKu Ksenia Maćczak. Jak informuje, czas legalizacji pobytu przyjeżdżających z zagranicy w ciągu czterech lat wydłużył się ponad trzykrotnie - z 64 do 206 dni. - W skrajnym przypadku cudzoziemiec na wydanie decyzji czekał ponad trzy lata - dodaje rzeczniczka Izby.
Nieprawidłowości w wydawaniu dokumentów
Kontrola procedury wydawania zezwoleń pobytowych na pracę i dokumentów podróży wykazała nieprawidłowości w 70 procentach spraw. - Średni czas postępowań w skontrolowanych urzędach wojewódzkich dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców systematycznie się wydłużał i różnił pomiędzy poszczególnymi województwami. Na przykład w 2018 roku w województwie lubelskim wynosił 116 dni, a w dolnośląskim - 328 dni. Choć, co do zasady, wszystkie te postępowania powinny się zakończyć w ciągu 90 dni - wyjaśnia Ksenia Maćczak.
Takie sytuacje powodują skargi cudzoziemców. Wojewódzkie Sądy Administracyjne w okresie od maja 2014 do listopada 2018 roku wydały 115 wyroków stwierdzających bezczynność lub przewlekłość postępowania, w związku z czym wojewodowie będą musieli zapłacić łącznie ponad 200 tysięcy złotych.
Na początku 2019 roku ważne dokumenty potwierdzające prawo pobytu na terytorium Polski posiadało ponad 372 tysiące cudzoziemców.
REKLAMA
pg
REKLAMA