Kaszmir: masowe protesty po decyzji rządu w Delhi. Doszło do starć z policją

2019-08-09, 21:24

Kaszmir: masowe protesty po decyzji rządu w Delhi. Doszło do starć z policją
Masowe protesty w Kaszmirze. Foto: PAP/EPA/RAHAT DAR

W Śrinagarze, głównym mieście stanu Dżammu i Kaszmir, 10 tysięcy ludzi protestowało przeciwko anulowaniu przez władze Indii specjalnego statusu Kaszmiru. Interweniowała policja, która użyła gazu łzawiącego i strzelała śrutem. Co najmniej 12 osób trafiło do szpitali.

Posłuchaj

Chiny zaniepokojone konfliktem indyjsko-pakistańskim - relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Liczba poszkodowanych w piątkowych manifestacjach zwiększyła liczbę rannych podczas protestów w tym tygodniu do co najmniej 30.

Powiązany Artykuł

indian-prime-minister-modi-free-shut-1200.jpg
Premier Indii: historyczne zmiany w Kaszmirze. Indyjska część pod kontrolą Delhi

Największa demonstracja od pięciu dni

Demonstracja, do której doszło tuż po piątkowych modłach muzułmanów, była największa, od kiedy władze Indii zamknęły ten niespokojny region przed pięcioma dniami, odcinając łączność telefoniczną i internet i zatrzymując ponad 500 politycznych i separatystycznych przywódców - pisze agencja Reutera.

Duża grupa osób zebrała się w dzielnicy Soura w Śrinagarze; było około 10 tysięcy osób - poinformował funkcjonariusz policji, wskazując że doszło do naruszenia zakazu zgromadzeń powyżej czterech osób. Tysiące dodatkowych policjantów i sił paramilitarnych zostało rozmieszczonych w Kaszmirze, aby zapobiec protestom na dużą skalę.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem MSZ Indii o statusie prowincji Dżammu i Kaszmir


Tymczasem w stolicy Pakistanu, Islamabadzie, około 8 tysięcy zwolenników islamistycznej partii Jamaat-e-Islami zmierzało w piątek w stronę ambasady Indii, żeby zaprotestować przeciwko arbitralnej decyzji władz w Delhi w sprawie specjalnego statusu Kaszmiru - informuje agencja AP. władze zapowiedziały, że nie pozwolą zbliżyć się demonstrantom do budynku i rozmieściły około 3 tys. policjantów i członków sił bezpieczeństwa.

Formalna integracja Kaszmiru z Indiami

Na początku tygodnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji zapewniający specjalny status w większości muzułmańskiego stanu Dżammu i Kaszmir, co formalne zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji na decyzję Indii Pakistan obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z tym krajem; odwołał swojego ambasadora w Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe. Pakistan rozważa zwrócenie się w sprawie Kaszmiru do Rady Bezpieczeństwa ONZ i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Odzyskać Kaszmir, czyli geneza sporu indyjsko-pakistańskiego


Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen. W regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu. Indie oskarżają Pakistan o sponsorowanie ugrupowań zbrojnych i separatystycznych w indyjskiej części Kaszmiru. Islamabad te oskarżenia odrzuca i utrzymuje, że udziela jedynie moralnego i dyplomatycznego wsparcia ruchowi separatystycznemu.

Zaniepokojenie Chin

W sprawie konfliktu między Indiami a Pakistanem głos zabrały Chiny. Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi, po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Pakistanu, oświadczył, że Chiny są poważnie zaniepokojone sytuacją w Kaszmirze.

Wcześniej Chiny zaapelowały do Pakistanu i Indii, aby nie podejmowały jednostronnych działań. 

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej