X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prof. Jan Żaryn: Brygada Świętokrzyska nie wchodziła z Niemcami w układ militarny

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:35
- Zarzuty wobec Brygady Świętokrzyskiej to pokłosie propagandy stalinowskiej, z czasów, kiedy członkowie Narodowych Sił Zbrojnych znajdowali się w więzieniach i byli skazywani na kare śmierci i nie mieli żadnej szansy, aby wypowiedzieć się zgodnie ze swoimi racjami – mówił w Polskim Radiu 24 senator Jan Żaryn.
Audio
  • 13.08.19 Prof. Jan Żaryn: Brygada Świętokrzyska chciała wycofywać się do sił gen. Władysława Andersa aby walczyć o niepodległą Polskę
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Prof. Jan Żaryn odniósł się do sporu wokół największej formacji Narodowych Sił Zbrojnych. - Brygada Świętokrzyska w styczniu 1945 r., gdy ruszył front, stanęła przed dylematem, albo dajemy się zamordować przez Sowietów, a nie ma cienia wątpliwości, że jej członkowie zostali by rozstrzelani, gdyby dostali się w ręce NKWD czy Urzędu Bezpieczeństwa, albo próbujemy wycofywać się do sił gen. Władysława Andersa aby wspólnie z żołnierzami polskimi na Zachodzie walczyć o niepodległą Polskę. To było dla nich podstawowe pytanie, a nie to, czy współpracować z Niemcami - podkreślił gość audycji.

Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej podczas parady w Czechach w 1945 roku
Antoni "Bohun" Szacki - dowódca Brygady Świętokrzyskiej NSZ

- Efektem tej decyzji była próba przebicia się przez front niemiecki, co się nie udało i zostali zajęci przez Niemców. Stanęli wtedy przed kolejnym dylematem, czy dać się zamordować przez, czy też podjąć negocjacje z Niemcami dla których stali się politycznym argumentem podczas prób dogadania się z siłami amerykańskimi. Brygada podjęła tę grę, jednocześnie odmawiając działań militarnych z wojskami niemieckimi – przypominał senator.

Prof. Jan Żaryn stwierdził, że żołnierze Brygady Świętokrzyskiej podjęli grę, stojąc nad przepaścią. - Groziła im albo śmierć, albo próba ratowania swoich ludzi, za pewną cenę, co miało służyć temu, aby mogli dalej walczyć o niepodległą Polskę - zaznaczył gość audycji.

75 lat temu, 11 sierpnia 1944 r., na Kielecczyźnie pod dowództwem kpt. Antoniego Dąbrowskiego-Szackiego "Bohuna" powstała Brygada Świętokrzyska, formacja Narodowych Sił Zbrojnych; walczyła zarówno z podziemiem komunistycznym, jak i Niemcami. W grudniu 1944 r. liczebność Brygady wynosiła 822 ludzi. Brygada została sformowana z tych oddziałów NSZ, które nie podporządkowały się umowie scaleniowej z AK z 7 marca 1944 r.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Rozmawiał Antoni Opaliński

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 10:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowcy walczyli w powstaniu. Dr Krzysztof Kawęcki: celowe opluwanie żołnierzy NSZ

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 12:25
- Wielu członków Armii Krajowej stanowili właśnie żołnierze Narodowej Organizacji Wojskowiej, stworzonej przez stronnictwa narodowe - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, politolog, historyk i polityk. Poruszył on temat przeciwstawiania uczestników Powstania Warszawskiego środowiskom narodowym.
rozwiń zwiń