X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Ks. Waldemar Cisło: wpisujemy się w nieustanną prośbę prześladowanych mniejszości, by być ich głosem

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 17:24
Na całym świecie rośnie liczba osób prześladowanych ze względu na religię. Aby zwrócić uwagę na skalę przemocy ONZ, z polskiej inicjatywy, ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.
Audio
  • Ks. Waldemar Cisło: wpisujemy się w nieustanną prośbę prześladowanych mniejszości, by być ich głosem (rozmowa Przemysława Goławskiego)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: jennifer1051/Pixabay

- W 2017 roku aż w 187 krajach odnotowano różne formy nękania grup lub osób ze względu na religię - mówią dane Pew Research Center. Przemoc ze względu na religię jest zjawiskiem globalnym i dotyka wszystkich grup religijnych, ale najczęściej chrześcijan i muzułmanów. 

Każdego roku publikowane są raporty mówiące o prześladowaniach religijnych. Wszystkie jednoznacznie wskazują, że sytuacja zamiast ulegać poprawie, radykalnie się pogarsza. W ostatniej dekadzie nastąpił wyraźny wzrost przemocy i napięć ze względów religijnych. To zarówno islamski ekstremizm wzywający do obejmującego cały świat dżihadu, walki o władzę między sunnickimi i szyickimi muzułmanami na Bliskim Wschodzie, eskalacja przemocy wobec chrześcijan szczególnie w Afryce, jak i prześladowania muzułmańskiej grupy etnicznej Rohindżów w Myanmarze.

Według Pew Research Center, w 2018 r. w ponad jednej czwartej krajów świata dochodziło do terroryzmu i zbrojnej przemocy motywowanej nienawiścią religijną, społecznych ataków związanych z wyznaniem, czy nękania i agresji wobec kobiet za łamanie przepisów religijnych.

Raport na zamówienie rządu

Jedna z najnowszych analiz na temat prześladowań religijnych została przygotowana na zlecenie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jeremy’ego Hunta i udostępniona w całości w lipcu. To pierwszy taki dokument, o który poprosił minister rządu krajowego. Został opracowany przy współpracy rządowej służby cywilnej i innych urzędników. Raport był nadzorowany przez anglikańskiego biskupa Truro - Philipa Mounstephena, który opatrzył go wstępem.

Bp Mounstephen odnosząc się do ustaleń raportu, stwierdza, że chrześcijanie są grupą religijną, która najbardziej cierpi z powodu prześladowań. Wyraził ubolewanie, że narody zachodnie „były ślepe na tę sprawę” i wyraził nadzieję, że raport będzie sygnałem ostrzegawczym: „nie być widzami, ale być aktorami”. Podkreślił, że prześladowania chrześcijan są łamaniem praw człowieka. Raport liczy 176 stron i opiera się na informacjach od prześladowanych społeczności oraz wspierających ich organizacji pozarządowych. Autorzy przygotowali także listę 22 zaleceń dla brytyjskiej dyplomacji, m.in. wezwanie do podjęcia większej liczby działań rządowych w odpowiedzi na przemoc wobec chrześcijan, którą określa jako osiągającą „poziomy zbliżone do ludobójstwa”.

Sprawozdanie zostało sporządzone przez komisję złożoną z członków brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych, organizacji pozarządowych doświadczonych w dziedzinie wolności religijnej i innych członków niezależnych. Wśród ekspertów znalazło się Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie, które od ponad 70 lat wspiera prześladowanych chrześcijan na całym świecie.

Dyrektor Sekcji Polskiej PKwP ks. Prof. Waldemar Cisło podkreśla, że rezolucja, którą zainicjowała polska dyplomacja ma szansę naświetlić społeczności międzynarodowej dramat prześladowań.

- Trzeba podziękować panu prezydentowi oraz ministrowi Czaputowiczowi, bo to jest wpisanie się w nieustanną prośbę mniejszości religijnych, chrześcijan czy jazydów np. z Iraku, żeby być ich głosem, bo oni głosu nie mają. My jeszcze na szczęście w Europie możemy mówić o wolności religijnej, natomiast w Syrii czy Iraku, takiej możliwości oni nie mają – powiedział Portalowi PolskieRadio24.pl ks. Cisło.

04:17 Ks-Waldemar-Cislo-o-deklaracji.mp3 Ks. Waldemar Cisło: wpisujemy się w nieustanną prośbę prześladowanych mniejszości, by być ich głosem (rozmowa Przemysława Goławskiego)

W roku 2019, już po raz 15. swój raport, szczególnie poświęcony przemocy wobec chrześcijan, opublikowała organizacja Open Doors. - Po dokonaniu wszelkich estymacji okazało się, że liczba prześladowanych chrześcijan na świecie wzrosła z 215 do 245 milionów. To bardzo znaczący wzrost. Równie ważną zmianą w kształcie indeksu prześladowań jest wzrost prześladowań w państwach, które mają zdecydowanie istotny wpływ na politykę czy gospodarkę światową. Mam tutaj na myśli Chiny i Indie. Na liście pojawiło się też państwo, które jest naszym bezpośrednim sąsiadem – chodzi o Federację Rosyjską – mówi Leszek Osieczko – dyrektor biura Open Doors w Polsce.

Jeszcze bardziej alarmujące są wskazania Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które na koniec 2018 r. ogłosiło swój raport. Wynika z niego, że na całym świecie przemoc dotyka niemal 300 mln chrześcijan.

Dzień Pamięci Ofiar Prześladowań Religijnych

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. To propozycja Polski, która obecnie przewodniczy pracom Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak podkreśla minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, pchrona i promocja wolności religijnej jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej w dziedzinie praw człowieka. MSZ podkreśla znaczenie dialogu międzyreligijnego jako ważnego narzędzia mogącego zmniejszać napięcia na arenie międzynarodowej.

Prace nad rezolucją ustanawiającą Międzynarodowy Dzień rozpoczęły się z inicjatywy Polski pod koniec 2018 r. W opracowywaniu jej tekstu współuczestniczyła międzyregionalna grupa państw, w której skład weszły: Brazylia, Egipt, Irak, Jordania, Kanada, Nigeria, Pakistan oraz Stany Zjednoczone. Ostatecznie w pracach nad tekstem uczestniczyło – wyrażając pełne poparcie dla zawartych w nim treści i zobowiązań – 88 państw członkowskich ONZ, reprezentujących wszystkie obszary świata oraz różne religie i kultury.


Międzynarodowy Dzień obchodzony 22 sierpnia ma stanowić wspólną platformę dla państw członkowskich, organizacji międzynarodowych i regionalnych, społeczeństwa obywatelskiego, jak i sektora prywatnego do zaangażowania się w wydarzenia upamiętniające ofiary i wspierające ocalonych. Coroczne obchody Międzynarodowego Dnia w ocenie ONZ przyczynią się do zwiększania świadomości co do konieczności poszanowania różnorodności religijnej.

- Pokażmy nasze wspólne zaangażowanie w zapewnienie wolności religii i przekonań – mówił szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podczas zgromadzenia ONZ w dniu przyjęcia rezolucji. Zapewnił także, że Polska będzie ściśle współpracować ze społecznością międzynarodową w działaniach na rzecz ochrony wolności religijnych i osób prześladowanych z powodu religii lub wyznania.

- Postarajmy się nie zapomnieć, żeby ta sytuacja nam nie zobojętniała. Od lat widzimy informacje, że w Bagdadzie, czy Damaszku zginęło tyle osób, dlatego bardzo proszę, nie bądźmy obojętni, bo obojętność zabija - podkreśla ks. Cisło.

Przemysław Goławski, PRC,PKwP,MSZ

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. dr Mariusz Boguszewski: chrześcijanie to najbardziej prześladowana grupa religijna

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 09:52
- Chrześcijanie to najbardziej prześladowana grupa religijna ze wszystkich grup na świecie. Co pięć minut ginie chrześcijanin za wiarę - mówił w "Sygnałach dnia" ks. dr Mariusz Boguszewski z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz w RB ONZ: realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 21:33
- Od pierwszych dni członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na posiedzeniu RB ONZ w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń