X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski: w imię wolności walczy się z człowiekiem, małżeństwem i rodziną

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 14:51
- Walczy się dziś z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny. Walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach - mówił w sobotę w Myślenicach abp Marek Jędraszewski.
Arcybiskup Marek Jędraszewski
Arcybiskup Marek Jędraszewski Foto: Zrzut ekranu z serwisu youtube.com/Maskacjusz TV
  • W Myślenicach odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia koronacji tutejszego obrazu Matki Bożej.
  • Podczas mszy homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski.
  • Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami - mówił metropolita krakowski.

Na myślenickim Rynku odprawiona została msza święta w 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił właśnie arcybiskup Krakowa.

Homilia na uroczystościach 50-lecia koronacji obrazu MB Myślenickiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, nawiązując do wydarzeń sprzed ponad 50 lat, przypomniał w homilii, że biskupi polscy podczas Soboru Watykańskiego II prosili papieża o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła, a liczne koronacje obrazów Matki Bożej w Polsce w latach 60. wpisywały się w doświadczenie Kościoła, który zmagał się z ateistycznym systemem komunistycznym i "uciekał się pod szczególną opiekę Matki Bożej".

Abp Jędraszewski: nie dopuśćmy, by Maryja przestała być naszą Matką i Królową
Abp-Marek-Jedraszewski-pap-1200.jpg
Abp Jędraszewski: nie dopuśćmy, by Maryja przestała być naszą Matką i Królową

- Wydarzenie sprzed 50 lat - koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej - wpisywała się bardzo głęboko w to właśnie doświadczenie zmagań, bo wytoczono chrześcijaństwu śmiertelną walkę w myśl komunistycznego dogmatu, że religia to opium dla ludu - mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski mówił, że w czasach komunizmu odrzucono "to wszystko, co związane jest z transcendencją, z wiarą w Boga i przywiązaniem do Kościoła" i trwała walka z człowiekiem, małżeństwem i rodziną, co wyrażało się - jak wskazał hierarcha - m.in. w powszechnym dostępie do aborcji i łatwo osiągalnych rozwodach.

"Dziś walczy się z człowiekiem tak jak walczono w komunizmie"

- Czas zmagań bynajmniej się nie skończył - mówił abp Jędraszewski. - Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami. Ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę i który stworzył ich na swój obraz - powiedział metropolita krakowski.

Dodał, że "jeżeli odrzuca się Boga, idą za tym groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka".

- Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną. Zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki i ucisku kobiety przez mężczyznę. Nowa forma walki klas - mówił arcybiskup Krakowa.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Abp Jędraszewski: małżeństwo staje naprzeciw ideologii gender

Według niego, "walczy się także z polskim narodem i jego kulturą mającą taką wspaniała tradycję". - Kulturą, która nas ocaliła jako naród i dała powód do poczucia suwerenności - mówił abp Marek Jędraszewski.

Dodał, że czas jest wyjątkowy i wyjątkowa jest odpowiedzialność za "to, co uczynimy z sobą, z narodem, z państwem, z przyszłością państwa i Kościoła w Polsce".

Nuncjusz apostolski: wyrazy współczucia od papieża po tragedii w Tatrach

W związku z tragiczną w skutkach burzą, która w czwartek przeszła nad Tatrami, nuncjusz abp Salvatore Pennacchio przekazał w imieniu papieża Franciszka wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar i jego zapewnienie o modlitwie w intencji poszkodowanych, szczególnie dzieci. W sobotniej uroczystości uczestniczył m.in. wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Abp Marek Jędraszewski: nałożony na mnie paliusz to wezwanie do wierności Ziemi Krakowskiej

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka z PiS przypomniał podczas uroczystości, że 19 sierpnia radni Myślenic na nadzwyczajnej sesji przyjęli uchwałę o zawierzeniu dalszych losów miasta i gminy Myślenice opiece Najświętszej Maryi Panny - Pani Myślenickiej.

- Tą decyzją, jako wspólnota samorządowa, wpisujemy się w głos poprzednich pokoleń - powiedział Jarosław Szlachetka. Aktu zawierzenia dokonał w sobotę abp Marek Jędraszewski.

Historia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej

Poczta Polska z okazji 50-lecia koronacji obrazu wydała kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. W prawym górnym rogu na znaczku jest wizerunek Matki Bożej Myślenickiej, a w części ilustracyjnej kartki fotografia przedstawiająca metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę podczas koronacji tego obrazu.

Doszło do niej 24 sierpnia 1969 r. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak, a korony papieskie nałożył na obraz metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.

W 1983, gdy obchodzono 350-lecie powstania sanktuarium maryjnego w Myślenicach, doszło do włamania i kradzieży koron. Nowe zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas mszy św. na krakowskich Błoniach 22 czerwca 1983 r., a ponownej koronacji dokonał kard. Franciszek Macharski.

jmo

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: Kościół nie stoi po stronie prawicy, lewicy ani centrum

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 15:39
- Rolą księży nie jest stanie po stronie prawicy, lewicy ani centrum - stoimy po stronie bożej. Rolą katolików świeckich jest mądre zaangażowanie w działalność polityczną - powiedział we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas trwającego 378. Zebrania Plenarnego KEP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący KEP: szacunek dla konkretnych osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT+

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:49
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wydał oświadczenie w sprawie ideologii LGBT+. Zaapelował do władz samorządowych "o niepodejmowanie decyzji, które skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci i komplementarności mężczyzn i kobiet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskupi Europy przesyłają listy poparcia dla abp. Jędraszewskiego. "Ataki są niebywałe"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 15:38
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres, wyraził poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w liście skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. To kolejne gesty solidarności, jakie otrzymują polscy biskupi po fali krytyki skierowanej przeciwko metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp M. Jędraszewski: Europa, by przetrwać potrzebuje Bożego miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 21:55
Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że Europa, aby przetrwać i ocalić się potrzebuje Bożego miłosierdzia. Metropolita krakowski w miejscowości Ruzsa na Węgrzech wziął udział w uroczystościach umieszczenia relikwii świętej Siostry Faustyny. Eucharystię, z udziałem biskupów węgierskich, sprawowaną przy ołtarzu polowym, poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia. 
rozwiń zwiń