Francja: G7 chce pomóc w walce z pożarami w Amazonii
Siedem najbogatszych państw świata chce pomóc w walce z gigantycznymi pożarami lasów w Amazonii. Francuski prezydent Emmanuel Macron poinformował, iż grupa G7 ustaliła wspólnie, że pomoże w walce z żywiołem i że zebrani we francuskim Biarritz liderzy są blisko porozumienia, co do sposobu pomocy.
2019-08-26, 06:52
Nie wiadomo jednak, czy władze Brazylii przyjmą ewentualną ofertę.
Francuscy gospodarze spotkania liderów państw G7 w ostatniej chwili dołączyli do tematów rozmów w Biarritz sprawę pożarów lasów w Amazonii.
Powiązany Artykuł
Oskarżenia Bolsonaro
Od kilku tygodni ogień pustoszy gigantyczne obszary w kilku brazylijskich prowincjach jak również lasy w sąsiednich Paragwaju i Boliwii. Według brazylijskich ekspertów, w ciągu ostatnich kilku dni wybuchło w sumie 10 tysięcy pożarów.
Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że jest zgoda przywódców G7 na pomoc Brazylii, a politycy muszą jeszcze dogadać się co co formy pomocy. Nie wiadomo jednak, co na to władze Brazylii, bo populistyczny prezydent Jair Bolsonaro już wcześniej odmówił pomocy i oskarżył inne kraje o "polityczną grę".
"Płuca tych lasów są niezwykle istotne dla naszej planety"
Zaniepokojenie sytuacją wyraził też papież Franciszek. - Jesteśmy zaniepokojeni ogromnymi pożarami w Amazonii. Modlimy się, aby wraz ze wspólnym zaangażowaniem świata można było je ugasić. Płuca tych lasów są niezwykle istotne dla naszej planety - mówił Franciszek w czasie południowej modlitwy Anioł Pański.
REKLAMA
Po naciskach ze strony Zachodu brazylijski prezydent wysłał do walki z pożarami wojsko. Jair Bolsonaro jest jednak przez ekologów i opozycję oskarżany, że przyzwolił rolnikom i dużym przedsiębiorstwom na wyjątkowo dużą wycinkę lasów i ich wypalanie.
Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem 20 procent dwutlenku węgla produkowanego na ziemi, a to on jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyje też milion rdzennych etnicznie mieszkańców oraz 3 miliony gatunków roślin i zwierząt.
dcz
REKLAMA