X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes ZUS: planujemy terminową wypłatę 500+ dla osób niesamodzielnych

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 09:30
– Mamy przygotowaną strategię, by nie było opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o 500+ dla osób niesamodzielnych ani w wydawaniu orzeczeń i decyzji – zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że ZUS będzie potrzebował wsparcia dodatkowych lekarzy orzeczników.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock
  • Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wejdzie w życie 1 października
  • Z szacunków ZUS wynika, że od października tego roku do marca przyszłego wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób
  • Zdaniem prezes ZUS 500+ dla osób niesamodzielnych to pierwsze takie świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej
  • O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji
emerytura oszczędzanie kalkulator 663 glowimages.jpg
Już ponad 50 tys. przyznanych rodzicielskich świadczeń uzupełniających

1 października wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o tzw. dodatek 500+ dla osób niesamodzielnych.

Prof. Uścińska poinformowała w rozmowie z PAP, że ZUS przygotowuje się do obsługi tego przedsięwzięcia pod względem informatycznym, orzeczniczym, szkoleń pracowników ZUS i informacyjno-edukacyjnym. Z szacunków ZUS wynika, że od października tego roku do marca przyszłego wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich ok. 600 tys. osób będzie musiało przejść badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] ZUS kontroluje prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich

– To oznacza, że najbliższe miesiące będą wymagały bardzo intensywnej pracy zarówno pracowników na salach obsługi klienta, jak i osób merytorycznie rozpatrujących wnioski – podkreśliła prof. Uścińska.

"Skala dotychczas niespotykana"

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że w najbliższych miesiącach ZUS będzie miał do czynienia z koniecznością wydania bardzo dużej liczby orzeczeń lekarskich. – Będzie to skala dotychczas niespotykana. W ZUS zatrudnionych jest ponad 600 lekarzy, którzy orzekają dla celów przyznawania świadczeń i kontrolują prawidłowość zwolnień lekarskich. Będziemy chcieli pozyskać do współpracy co najmniej 200 dodatkowych lekarzy – właśnie na ten pierwszy, najtrudniejszy okres obowiązywania ustawy – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Zdaniem prezes ZUS 500+ dla osób niesamodzielnych to pierwsze takie świadczenie skierowane do osób, które wymagają opieki długoterminowej, czyli osób niesamodzielnych, wymagających pomocy i wsparcia osób trzecich w pełnieniu funkcji życiowych. Tym bardziej – jak dodała – realizacja prawa do tego świadczenia wymaga szczególnej wrażliwości i rzetelności.

zus shutterstock 1200.jpg
Na czasie z ZUS. Dlaczego nie warto przechodzić na emeryturę w czerwcu?

– Wprowadzenie takiego świadczenia jest wyrazem prawnego wyodrębniania się nowego ryzyka społecznego: niesamodzielności. Mam nadzieję, że kolejna w tym zakresie będzie reforma systemu orzekania o niepełnosprawności i właśnie niesamodzielności – powiedziała.

Kto będzie mógł się ubiegać o świadczenia?

O świadczenie uzupełniające będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji (co potwierdza orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji samoistne lub w połączeniu z orzeczeniem o: całkowitej niezdolności do pracy, albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub o całkowitej niezdolności do służby), a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Bożena Borys-Szopa: przyznanych zostało ponad 50 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu rentowego. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji w sprawie świadczenia, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy bilans prac rządu wypada na plus?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 15:25
Za nami sto dni rządów gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego. Sto ciekawych, ale i burzliwych, trudnych dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą emerytury dla matek, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 16:24
Trwają prace nad emeryturami dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale zbyt krótko, aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu ujawnił, kiedy zostaną ogłoszone propozycje programowe

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 09:52
– Szczegóły dotyczące propozycji programowych będą ogłoszone na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia września – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Jedynki. Dodał, że program wyborczy jest nastawiony na wzrost gospodarczy, tak by wszystkie programy społeczne mogły być dalej realizowane.
rozwiń zwiń