X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budżet 2020. Premier: mamy zabezpieczone środki na programy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 00:00
W budżecie na 2020 r. mamy zabezpieczone środki na rewolucję godnościową, m.in. 500+, dodatki dla osób niepełnosprawnych i seniorów - mówił we wtorek w TVN24 premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że budżet jest tak dobrze skonstruowany, by przetrwać ewentualne spowolnienie gospodarcze na świecie.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM
  • Mateusz Morawiecki podkreślił, że budżet zapewnia środki na wszystkie programu społeczne Prawa i Sprawiedliwości
  • Premier przypomniał, że dzięki skutecznej walce z luką VAT udało się zwiększyć wpływy do budżetu
  • Ocenił też, że w przypadku OFE rząd wykonał odwrotny ruch niż ten, który zrobili poprzednicy

Projekt budżetu na 2020 r., przyjęty we wtorek przez rząd nie zakłada deficytu, a dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł - poinformował we wtorek premier. Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Morawiecki mówił, że po raz pierwszy od początku transformacji budżet ma być bez deficytu, zrównoważony. Dodał, że wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB, a wydatki na cele społeczne - ponad 66 mld zł. Programy społeczne będą kontynuowane, a założony konserwatywny wzrost gospodarczy na przyszły rok daje - jego zdaniem - podstawy do ostrożnego optymizmu.

morawiecki-torun-pap-1200.jpg
M. Morawiecki: przez cztery lata dochód rozporządzalny wzrósł o ok. 450 zł

Zabezpieczone środki

We wtorek wieczorem na antenie TVN24 premier odnosząc się do założeń przyszłorocznego budżetu oraz kwestii spowolnienia gospodarczego na świecie powiedział: "dlatego mamy taki dobrze skonstruowany budżet, żeby przetrwać (spowolnienie gospodarcze - PAP), żeby bardzo dobrze jednocześnie on się odzwierciedlił we wzroście gospodarczym, we wszystkich naszych programach społecznych".

- To jest też ważne, (...) że jednocześnie my mamy zabezpieczone środki na całą naszą piękną rewolucję godnościową, czyli na 500+, na wszystkie dodatki społeczne i dla osób niepełnosprawnych, i dla seniorów - powiedział szef rządu.


sejm free 1200.jpg
Najnowszy sondaż parlamentarny. Prawo i Sprawiedliwość z dużą przewagą

Przyznał, że spowolnienie na światowych rynkach "wygląda mniej więcej zgodnie z moimi przewidywaniami, z przewidywaniami różnych domów analitycznych, więc tutaj nie ma żadnych wielkich zaskoczeń". Pewnym zaskoczeniem - jak mówił - mogłoby być tąpnięcie w handlu międzynarodowym na skutek wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. - To jest rzeczywiście pewna niewiadoma, to jest jakieś ryzyko - ocenił premier.

Uszczelniony system podatkowy

- Dzięki wysokim dochodom podatkowym potrafiliśmy spiąć budżet też na przyszły rok. (...) Likwidacja w dużym stopniu luki VAT, jak i zwiększenie dochodów podatkowych przez nasze cztery lata o 100 mld zł - poprzednie cztery lata to było 50 mld. Myślę, że łatwo można te liczby zestawić, podobnie w obszarze podatku CIT i w dochodach z PIT-u to są rzeczywiście bardzo duże sukcesy uszczelnienia systemu - powiedział.

Dodał, że to doprowadziło do tego, że "mogliśmy zrównoważyć dochody i wydatki budżetu państwa po raz pierwszy". Zdaniem premiera to "dobra wiadomość w obliczu nadchodzących pewnych turbulencji, o których słychać na rynkach międzynarodowych". - Zaplanowaliśmy to rzeczywiście też i pod kątem sytuacji wewnętrznej, i zewnętrznej - zaznaczył.


debata 27.08 1200.jpg
Debata Jedynki. J. Bielewicz: budżet bez deficytu kompromituje opozycję

- Kiedy ogłosiliśmy naszą "piątkę" Jarosława Kaczyńskiego, "piątkę" Prawa i Sprawiedliwości, która rocznie będzie pochłaniała środki 42 mld zł, to zaczęliśmy bardzo dokładnie, skrupulatnie przeglądać wszystkie pozycje kosztowe, wydatkowe, budżetowe, inwestycyjne, ale również dochodowe. Na skutek bardzo realnych, konkretnych działań są absolutnie konkretne pieniądze, które wpływają i wypływają - wskazał Morawiecki.

System emerytalny

Pytany o reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych i jej wpływ na przyszłoroczny budżet premier powiedział, że "w przypadku OFE to jest akurat odwrotny ruch niż ten, który zrobili nasi poprzednicy".

- W 2014 r. połowę środków z OFE zostało skonsumowanych w budżecie. My środki z OFE przekazujemy ludziom, ale dajemy też wybór (...) Przekazujemy środki na Indywidualne Konta Emerytalne i każdy będzie mógł wybrać, czy chce pozostać w systemie repartycyjnym i płacić dopiero w sytuacji, w której będzie odbierał emeryturę poprzez ZUS i wtedy nie wpływa do budżetu ani grosza, czy będzie chciał, żeby te środki wpłynęły na Indywidualne Konto Emerytalne i wtedy jest składka porównywalna do tego, co dzisiaj płacą emeryci. W przeciwnym przypadku byłoby to niesprawiedliwe wobec emerytów - powiedział.

- W przypadku OFE mamy 15 proc. od ok. 150 mld zł założone, czyli ok. 22 mld podzielone na dwa lata, ponieważ nie wiemy, jakie będą decyzje ludzi. Czyli można powiedzieć, że mniej więcej rocznie 9, 10, 11 mld, ale to jest przy założeniu, że ci ludzie zdecydują się pozostać na Indywidualnych Kontach Emerytalnych - dodał premier. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 14:12
– Projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu i zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł – poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, taka sytuacja występuje "po raz pierwszy od początku transformacji".
rozwiń zwiń