X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dorian może ominąć Florydę. Zmiana kierunku przemieszczania się huraganu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 20:00
Floryda może uniknąć bezpośredniego uderzenia Doriana, bowiem według najnowszych prognoz huragan skręca na północ i przejdzie wzdłuż wybrzeża. Amerykańskie władze apelują do mieszkańców Florydy, aby nadal zachowali czujność i ostrzegają przed zagrożeniem mieszkańców innych stanów.
Prognozowana droga huraganu Dorian
Prognozowana droga huraganu DorianFoto: PAP/EPA/NOAA / HANDOUT

Najczarniejszego scenariusza prawdopodobnie uda się uniknąć. Według najnowszych prognoz centrum Doriana przejdzie co najmniej kilkadziesiąt kilometrów od wschodniego wybrzeża Florydy. Do stałego lądu huragan dotrze prawdopodobnie w czwartek lub piątek. Do tego czasu jednak powinien osłabnąć.

Choć prognozy mogą się jeszcze zmieniać, władze Florydy z ulgą przyjęły informacje o zmianie kursu Doriana. Gubernator Ron DeSantis ostrzegł jednak, że nawet jeśli huragan przejdzie obok, to wschodnie wybrzeże stanu może odczuć sztormowy wiatr i falę powodziową. Władze Florydy nie wydały na razie nakazów ewakuacji.

Prognozy dot. Doriana zmieniają się z godziny na godzinę

W piątek Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) informowało, że huragan Dorian osiągnął 4. kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wówczas specjaliści podawali, że front znajduje się prawie 900 km od Florydy i porusza się z prędkością 17 km/h.

Zobacz także
floryda dorian sklep 1200.jpg
Dorian przybiera na sile. Mieszkańcy Florydy wykupują wodę i żywność

W sobotę rano huragan znajdował się 755 km na wschód od West Palm Beach na Florydzie oraz 490 km na wschód od wysp Bahama. Przesuwał się w kierunku zachodnio-północno-zachodnim z prędkością 19 km/h, czyli nieco większą niż NHC podawało w poprzednim, piątkowym komunikacie.

Dorian, początkowo będący burzą tropikalną, w środę został skalsyfikowany jako huragan 1 - najniższej - kategorii. Tworzące go wiatry osiągają obecnie prędkość ponad 220 km/godz.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Huragan Dorian przybiera na sile. Jest coraz bliżej wybrzeża Florydy

Po przejściu nad wyspami Bahama huragan miał podążyć w stronę Florydy. Wówczas eksperci przewidywali, że wiatr z ogromną siłą uderzy w ten stan w nocy z poniedziałku na wtorek.

Wielka ewakuacja na Bahamach

W związku z huraganem władze Bahamów zaapelowały do mieszkańców o ewakuowanie się z wysp. - Ci, którzy nie chcą się ewakuować, są w wielkim niebezpieczeństwie - powiedział do mieszkańców Bahamów premier tego wyspiarskiego kraju Hubert Minnis. - Błagam, bądźcie rozsądni, nie próbujcie stawiać czoła huraganowi. On może zagrażać życiu - podkreślił.

Z największych wysp Bahamów Wielkiej Bahama i Wielkiej Abaco ewakuowali się prawie wszyscy turyści, po czym w piątek późnym wieczorem zamknięte zostało międzynarodowe lotnisko. Regionalne służby meteorologiczne ostrzegają, by przygotować się na "katastrofalne zniszczenia".

- Mówiono nam, że to będzie burza, ale teraz zdajemy sobie sprawę, że może być nieco gorzej - cytuje AFP słowa Lucy Worboys, mieszkanki Nassau, stolicy archipelagu. - Fala jest teraz niesamowicie wysoka, więc ludzie boją się podniesienia poziomu morza, ponieważ Bahamy są bardzo płaskie - dodała.

Wciąż możliwa ewakuacja Florydy

Na Florydzie, podobnie jak na wyspach Bahama, obowiązuje stan wyjątkowy. Republikański gubernator tego stanu Ron DeSantis ostrzegał w piątek mieszkańców, że może pojawić się konieczność ewakuacji.

- Przygotujcie się, gotowi stawić czoło wydarzeniu, które może potrwać kilka dni - mówił. - Jeśli znajdziecie się w strefie ewakuowanej i dostaniecie nakaz opuszczenia domu, proszę, zróbcie to. Postawcie przede wszystkim na wasze bezpieczeństwo. Lepiej się ewakuować, niż pozostać i narazić życie - dodał Ron DeSantis.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Donald Trump: przełożę wyjazd do Polski na najbliższą przyszłość

O możliwej ewakuacji mówił także Donald Trump, który poinformował, że takie polecenie dla niektórych mieszkańców tego stanu może być wydane w niedzielę.

Niektórzy już przemieścili się na tereny zapewniające w ich odczuciu większe bezpieczeństwo, ale większość osób zajmuje postawę wyczekującą, gdyż Dorian jeszcze w piątek wykazywał tendencję do zmiany swojej trajektorii. Teraz ta tendencja jest jeszcze wyraźniejsza. Możliwe zatem, że huragan w ogóle nie uderzy w wybrzeże Florydy, a kiedy dotrze do stałego lądu, znacznie osłabnie.

Donald Trump ze względu na huragan został w kraju

Z powodu zbliżającego się huraganu prezydent USA Donald Trump odwołał w ostatniej chwili przyjazd do Polski na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamiast niego do Warszawy uda się wiceprezydent Mike Pence, natomiast wizyta prezydenta odbędzie się w innym terminie.

W piątek prezydent USA udał się do ośrodka Camp David, zaś w sobotę spędził kilka godzin w swoim klubie golfowym w Sterling w Wirginii. Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham poinformowała, że po południu czasu lokalnego prezydent USA weźmie udział w briefingu w Camp David, podczas którego otrzyma aktualne informacje o przygotowaniach do huraganu. W niedzielę przed południem Donald Trump wróci do Białego Domu i uda się do Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewakuacja Florydy i Bahamów przed nadejściem Irmy. Na stacjach benzynowych zabrakło paliwa

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 11:22
Władze amerykańskiej Florydy nakazały ewakuację mieszkańcom najbardziej zagrożonych przez zbliżający się huragan Irma terenów - głównie okolic Miami. Śmiercionośny żywioł ma nadejść w niedzielę rano. Najpierw zaatakuje wyspy Florida Keys. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gordon przybiera na sile. Niedługo uderzy we wschodnie wybrzeże USA

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 13:36
Burza tropikalna Gordon najprawdopodobniej przybierze na sile i zamieni się w huragan, gdy we wtorek wieczorem dotrze nad południowo-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - ostrzegło we wtorek Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) w Miami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huragan Michael zniszczył tysiące budynków. Dwie ofiary śmiertelne [GALERIA]

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 19:27
Huragan Michael, który przeszedł nad południową częścią Stanów Zjednoczonych wyrządził poważne szkody. Tysiące budynków zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych, wiele dróg jest nieprzejezdnych, w setkach tysięcy domów nie ma prądu. Na razie wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych. Ratownicy poszukują kolejnych.
rozwiń zwiń