X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biskup Polowy Józef Guzdek: ludzkość nie ma przyszłości, jeśli odrzuci Boga i Dekalog

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 16:24
- Ludzkość nie ma przyszłości, jeśli odrzuci Boga i zasady Dekalogu - podkreślił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy św. sprawowanej w niedzielę w warszawskiej katedrze polowej w intencji pokoju w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef GuzdekFoto: Twitter/PolskiSenat

- Wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby jeszcze mocniej przylgnąć do Boga. Jedynie On może nas ustrzec od pychy i zachować na drogach prawdy, aby nasienie zła nie zapuściło korzeni w naszych sercach. Pamiętajmy, że "Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje" - mówił biskup polowy w homilii wygłoszonej podczas mszy św., w której uczestniczyli kombatanci i weterani walk o wolność.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Biskup polowy sprawował mszę w intencji pokoju

W swojej homilii bp Józef Guzdek podkreślił, że w ostatnim czasie ukazało się wiele informacji na temat wybuchu II wojny światowej. Zawarto w nich pochwały pod adresem polskich żołnierzy, którzy w nierównej walce stawili opór armii dwóch ówczesnych wrogów: hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji.

Po wielokroć wyliczano następstwa tego światowego konfliktu: zniszczenia materialne, cierpienie i śmierć milionów istnień ludzkich. A wszystko w tym celu, aby zachować pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach i "ku przestrodze dla przyszłych pokoleń, aby już nigdy człowiek człowiekowi, ani narody narodom nie zgotowały podobnego losu".

Biskup polowy się w homilii także do kombatantów i weteranów. - Stojąc przy ołtarzu Chrystusa musimy koniecznie zapytać o przyczyny tego tragicznego konfliktu. Oprócz czynników politycznych należy zwrócić uwagę na te głębsze - przyczyny moralne i duchowe - mówił.

Bp polowy: odrzucenie Boga i przykazań jest korzeniem zła

- Zapewne jest ich wiele, ale dziś zwrócę uwagę na dwie: ludzką pychę i zakłamanie. Słyszeliśmy w pierwszym czytaniu z księgi Mądrości Syracha: "Na chorobę pyszałka nie ma lekarstwa, albowiem nasienie zła zapuściło w nim korzenie" - podkreślił biskup.

Wojskowy hierarcha dodał, że korzeniem zła i źródłem wielu nieszczęść na ogromną skalę na początku XX wieku było odrzucenie Boga i Jego przykazań.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Abp Marek Jędraszewski: w imię wolności walczy się z człowiekiem, małżeństwem i rodziną

- To ludzka pycha sprawiła, że człowiek żądny władzy zdetronizował Boga, aby zająć Jego miejsce. A gdy nie ma Boga, wszystko mi wolno - mówili przywódcy Trzeciej Rzeczy, a także władcy sowieckiej Rosji. Odrzucone zostały: idea godności i praw człowieka oraz zasada równości wobec prawa i odpowiedzialności za popełnione czyny. Tymczasem one stanowiły fundament europejskiej kultury i świata wartości - zaznaczył w homilii bp Guzdek.

Odrzucenie cywilizacji

Bp Józef Guzdek podkreślił jednocześnie, że tożsamość Europy, która powstała w wyniku przenikania się wartości ukształtowanych w Jerozolimie, Atenach i Rzymie, została uznana za kwestię przeszłości. Zastąpić ją miały nowe idee i wzorce wypracowane w Berlinie i Moskwie. Odtąd zaczęła obowiązywać zasada: cel uświęca środki!

- Od chwili, gdy granicę pomiędzy dobrem i złem zaczął arbitralnie i cynicznie wyznaczać człowiek, zapełniły się więzienia, zaczęły powstawać obozy koncentracyjne, miejsca zsyłek i przymusowej pracy, i polała się krew niewinnych. Jedne narody uznano za tanią siłą roboczą a inne skazano na całkowitą zagładę - mówił w homilii biskup polowy.

Na zakończenie homilii biskup polowy ponownie zwrócił się do kombatantów i weteranów. - Macie moralne prawo, aby powiedzieć wielkie "nie" tym wszystkim, którzy rozmywają granicę pomiędzy dobrem i złem. Głośno wołajcie, że ludzkość nie ma przyszłości, jeśli odrzuci Boga i zasady Dekalogu - podkreślił.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ilu Polaków przekazałoby 0,3 proc. podatku Kościołowi?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 15:20
Prawie 60 procent Polaków opowiada się za umożliwieniem przekazania 0,3% podatku dochodowego na rzecz wybranego kościoła i za likwidacją Funduszu Kościelnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Mering o akcji "Polska pod Krzyżem": poprzez takie zgromadzenie poznajemy swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 10:05
- Trzeba wrócić pod krzyż, żeby przypomnieć sobie, że wszystkie te ataki na chrześcijan, Kościół i instytucje katolickie, to nie jest nic nowego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystość NMP Częstochowskiej. Abp Depo: radość, że mamy Matkę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 07:27
26 sierpnia obchodzimy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia na Jasną Górę przybywają rzesze pielgrzymów, a w uroczystościach bierze udział Episkopat Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy biskupi: profanacje to brak poszanowania dla wiernych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 11:13
Polscy biskupi podkreślają, że wrogie chrześcijaństwu działania powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem. Zasługują na dezaprobatę wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy cenią sobie wartości chrześcijańskie i dorobek cywilizacji europejskiej związany z wolnością religijną, godnością osoby ludzkiej i prawami osób wierzących. 
rozwiń zwiń