X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były szef Orlenu w rękach CBA. Chodzi o organizację imprez firmowych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 09:51
CBA ponownie zatrzymało byłego prezesa PKN Orlen Jacka K., a także pięć innych osób - właścicieli i członków zarządów agencji eventowych. K. postawiono rozszerzone zarzuty niegospodarności. Sprawa dotyczy kontroli, jaką jeszcze w 2017 roku w spółce przeprowadziło CBA. Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku.
Audio
  • Stanisław Żaryn: Jacek K. usłyszał rozszerzony zarzut niegospodarności, w wyniku której Orlen stracił pół miliona złotych (IAR)
  • Stanisław Żaryn: w sprawie Jacka K. niewykluczone są kolejne czynności (IAR)
Jacek K.
Jacek K.Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Zatrzymanie Jacka K. ma związek z wyrządzeniem spółce szkody wielkich rozmiarów
  • Zarzuty dotyczą m.in. pokrycia przez spółkę kosztów prywatnego wyjazdu
  • W tle jest także wątek korupcyjny - mówi Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
  • Jacek K. był jednym z głównych bohaterów tzw. afery taśmowej z 2014 roku.
  • Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku.
cba_orlen1200.jpg
Przestępstwo niegospodarności wielkich rozmiarów. Zarzuty dla b. prezesa Orlenu i b. dyrektorów

K. już raz był zatrzymany - w lutym b.r., jednak sąd zdecydował, że może odpowiadać z wolnej stopy po wpłaceniu kaucji w wysokości miliona złotych. 

"Wykryto układ korupcjogenny"

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że chodzi o podejrzenia wyrządzenia spółce poważnych szkód.

- Jacek K. został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał rozszerzone zarzuty niegospodarności - mówił Stanisław Żaryn.

- Sprawa dotyczy zawierania przez Orlen umów na wydarzenia o charakterze eventowym i usługi związane z imprezami, które organizował PKN Orlen. W wyniku działań kontrolnych CBA wykryło układ korupcjogenny, który funkcjonował w spółce Orlen, cała sprawa pozostaje rozwojowa, nie wykluczone są kolejne czynności - zaznaczył Stanisław Żaryn.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Korupcja w warszawskich wodociągach. CBA zatrzymało podejrzanego

Przeszukanie miejsca zamieszkania

Agenci Biura przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz miejsce przechowywania dokumentacji firmowej.

Spółka zapłaciła za prywatny wyjazd K.

Prokuratura Krajowa przekazała, że zarzuty wobec b. prezesa PKN Orlen uzupełniono o wyrządzenie szkody majątkowej w kwocie przekraczającej 500 tys. zł. Zarzut dotyczy pokrycia przez spółkę kosztów wyjazdu, który nie miał służbowego charakteru.

Wszystkie zatrzymane przez CBA osoby usłyszały zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi. Jednej z zatrzymanych osób uzupełniono zarzuty dotyczące niegospodarności, kolejnym osobom przedstawiono zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy, składania fałszywych zeznań oraz przywłaszczenia mienia znacznej wartości.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Stanisław Żaryn, zarzut niegospodarności dotyczy Jacka K.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek K. i afera taśmowa. Przypominamy najciekawsze cytaty b. prezesa Orlenu

Wobec przesłuchanych osób prokurator zastosował dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe – w kwotach od 20 tys. zł do 300 tys. zł. Podejrzanym może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ponowne zatrzymanie K.

Były prezes Orlenu poprzednio został zatrzymany w połowie lutego wraz z dwoma byłymi dyrektorami koncernu. Zarzucono im wyrządzenie spółce szkody wielkich rozmiarów, nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

B. szefa PKN Orlen podejrzewano, że przy rozliczaniu imprezy Verva Street Racing - Dakar na Stadionie Narodowym doprowadził do powstania szkody majątkowej w wys. 3,3 mln zł. Jacek K. i dyrektorzy mieli zgodzić się na zapłacenie firmie organizującej imprezę zawyżonej faktury i nie rozliczyć sprzedaży biletów. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Regionalna w Łodzi z inicjatywy CBA po kontroli w PKN Orlen w 2017 r.

Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku.

IAR, PAP, Twitter/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korupcja w warszawskich wodociągach. CBA zatrzymało podejrzanego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 08:59
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę w śledztwie dotyczącym korupcji w warszawskim MPWiK. Zatrzymany to współwłaściciel warszawskiego przedsiębiorstwa z branży usług komunalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarzuty dla potentata z branży biopaliw. Wraz z dwoma osobami został aresztowany na trzy miesiące

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 20:36
Zatrzymany przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego prezes Bartimpeksu i dwie inne osoby zostali przez sąd aresztowani na trzy miesiące. CBA zatrzymało we wtorek trzy osoby związane z grupą kapitałową, w której skład wchodzą spółki z branży biopaliw i spirytusowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymania CBA. Zarzuty poświadczenia nieprawdy m.in. dla byłego wiceszefa ABW

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 12:28
Zarzuty poświadczenia nieprawdy w wystawianych fakturach VAT, za rzekomo wykonane usługi doradcze usłyszało sześć osób, w tym były zastępca szefa ABW w latach 2007-2012 - poinformował w piątek Piotr Marko, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie.
rozwiń zwiń