Węgry przedłużają stan kryzysowy spowodowany masową migracją

Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 7 marca 2020 roku stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją – poinformowano w czwartek wieczorem na stronie internetowej Monitora Węgierskiego. 

2019-09-06, 12:14

Węgry przedłużają stan kryzysowy spowodowany masową migracją
zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło, że nadal stale dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia granicy i dlatego jest potrzebna jej ochrona. Według Centrum w Serbii sytuacja spowodowana migracją jest już krytyczna, w Bośni i Hercegowinie przebywa kilka tysięcy migrantów, a w Grecji około 30 tys. 
Centrum zaznaczyło, że wciąż napływają nowe tłumy ludzi, którzy chcą dostać się do Unii Europejskiej szlakiem bałkańskim i bez ogrodzenia granicznego Węgry ponownie stałyby się krajem jednej z głównych tras migracyjnych.

Stan kryzysowy spowodowany masowym napływem migrantów obowiązuje na Węgrzech od 2015 roku. Węgry były wtedy głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 roku do kraju przedostało się w drodze do bogatszych państw UE prawie 400 tys. migrantów. 

Powiązany Artykuł

shutterstock_migranci-1200.jpg
Włochy: rząd zakazał statkowi z migrantami wpływania na wody terytorialne

Zaostrzone przepisy ws. migracji

Wiosną 2017 roku zaostrzono na Węgrzech przepisy, wprowadzając zasadę, że osoby ubiegające się o azyl muszą w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. Jednocześnie umożliwiono zatrzymywanie cudzoziemców przebywających nielegalnie na Węgrzech na całym terytorium kraju i odprowadzanie ich na granicę. 

REKLAMA

Według danych węgierskiej policji w zeszłym tygodniu udaremniono nielegalne przekroczenie granicy lub zatrzymano na terytorium Węgier w sumie 211 osób. 

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej