E. Macron opowiada się za karaniem krajów, które nie chcą migrantów

Prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Contem w Rzymie opowiedział się za "poważnym karaniem" tych państw UE, które odmawiają udziału w mechanizmie dystrybucji migrantów.

2019-09-18, 23:25

E. Macron opowiada się za karaniem krajów, które nie chcą migrantów

Emmanuel Macron wyraził przekonanie, że potrzebny jest "automatyczny europejski mechanizm przyjmowania imigrantów", dzięki któremu Malta czy Włochy będą miały pewność, że inne kraje wraz z nimi będą brały na siebie odpowiedzialność za migrantów. Prezydent Francji ocenił, że od 2015 roku, czyli od eskalacji kryzysu migracyjnego, Włochy spotykają się z "brakiem zrozumienia i niesprawiedliwością".

Powiązany Artykuł

imigranci 1200 shutt.jpg
Niemcy przyjmą jedną czwartą migrantów przybywających do Włoch

- Nasze podejście musi odpowiadać trzem wymogom: po pierwsze wymogowi człowieczeństwa, a także solidarności, której zbyt często brakuje w UE, oraz skuteczności - mówił Emmanuel Macron. - Nieporozumienia polityczne doprowadziły do nieskutecznego podejścia w zapobieganiu napływowi (migrantów) i zwalczaniu ruchów wtórnych przez granice krajów UE - dodał.

Karanie państw, które nie uczestniczą w "europejskiej solidarności"

Francuski przywódca opowiedział się też za "poważnym karaniem" tych państw, które nie uczestniczą w "europejskiej solidarności" w kwestii przyjmowania migrantów. Zdaniem E. Macrona odpowiedzią na zjawisko migracji nie może być "nacjonalistyczna prowokacja", ale "tworzenie rozwiązań polegających na naprawdę skutecznej europejskiej współpracy".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] PCPM organizuje szkolenia zawodowe dla uchodźców

REKLAMA

Conte, relacjonując dziennikarzom przebieg spotkania z prezydentem Francji, oświadczył, że "konieczne jest, by Unia Europejska dokonała zmiany w kierunku strukturalnego, a już nie kryzysowego zarządzania napływem" migrantów.

Napływ imigrantów do Włoch

Z danych włoskiego MSW wynika, że w tym roku przybyło do Włoch prawie 6300 migrantów, o 70 proc. mniej niż w tym samym czasie w 2018 roku. Jednak w ostatnich dwóch miesiącach tego roku odnotowano nasilenie się napływu migrantów na włoskie wybrzeża. Najwięcej z nich pochodzi z Tunezji, Pakistanu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej