X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Awaria była ukrywana od końca ubiegłego roku". GIOŚ zawiadamia CBA ws. "Czajki"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 23:22
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska złożył do CBA zawiadomienie w sprawie niesprawnej spalarni osadów na terenie oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Jak powiedziała IAR rzeczniczka Inspektoratu Agnieszka Borowska, kontrola wykazała, że awaria była ukrywana od końca ubiegłego roku. 
Audio
  • Agnieszka Borowska mówi, że osady z oczyszczalni odbierają teraz dwie prywatne firmy. Zaznacza, że nie wiadomo, czy obecny sposób utylizacji jest właściwy (IAR)
Oczyszczalnia Ścieków Czajka znajdująca się przy ul. Czajki 46 w Warszawie
Oczyszczalnia Ścieków „Czajka” znajdująca się przy ul. Czajki 4/6 w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
  • W związku z awarią kolektorów przesyłowych, w oczyszczalni Czajka przeprowadzono kontrolę, która ujawniła nieprawidłowości
  • Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. doszło do awarii Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych
  • Spalarnia została wyłączona, a wywóz odpadów zlecono dwóm firmom
  • Ponowne uruchomienie spalarni będzie możliwe w pierwszym kwartale 2020

Podkreśliła, że pomimo tego, iż na modernizację "Czajki" wydano 700 milionów euro, to spalarnia nie działa już od grudnia i przestój w jej pracy będzie trwał prawdopodobnie do listopada.

Agnieszka Borowska powiedziała, że zdaniem inspektorów doszło do sytuacji, którą powinny przeanalizować służby, dlatego zawiadomiono CBA. Zaznaczyła, że środki, które wydano na modernizację spalarni, były tak duże, że trudno sobie wyobrazić, iż instalacja jest tak wadliwa.

czajka pap arch 1200.jpg
Minister środowiska: ratusz musi znaleźć trwałe rozwiązanie ws. "Czajki"

Spalarnia została warunkowo otwarta w 2013 roku, ze względu na liczne usterki. Cała inwestycja MPWiK kosztowała 3 miliardy 800 milionów złotych, z czego miliard 700 milionów pochodziło z unijnego Funduszu Spójności. Modernizacja i rozbudowa "Czajki", spalarnia i rurociąg pod Wisłą były trzecią i czwartą fazą projektu i kosztowały 700 milionów euro.

Utylizacja może być niewłaściwa

Jak mówi Agnieszka Borowska, osady z oczyszczalni odbierają teraz dwie prywatne firmy. Zaznacza jednak, że nie wiadomo, czy obecny sposób utylizacji jest właściwy. Według informacji inspektorów oczyszczalnia oddaje odpady firmom, które używają ich do rekultywacji wyrobisk. - Biorąc pod uwagę, że to są odpady niebezpieczne, należałoby sprawdzić, czy utylizacja jest przeprowadzana właściwie - powiedziała Agnieszka Borowska.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Efekt "Czajki". Gminy muszą sprawdzić procedury na wypadek awarii

Inspektorzy Ochrony Środowiska wskazują, że uruchomienie spalarni może być możliwe dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło więc decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego.

Awaryjny rurociąg umieszczono na moście pontonowym zbudowanym przez wojsko na rzece. W połowie września instalacja osiągnęła 100 procent wydajności. Nadzór nad rurociągiem sprawują Wody Polskie.

paw/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Szefernaker o awarii "Czajki": samorząd sobie nie radzi. Widzimy jak skończyłaby się decentralizacja państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 10:00
– Program przygotowany przez samorządowców PO prowadzi do osłabienia państwa. W sytuacjach kryzysowych, takich jak dziś w Warszawie, widać, że samorząd sobie nie radzi – powiedział w TVP Info wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIOŚ ostrzega przed skażeniem Wisły: do rzeki wpadają ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 14:00
"W ściekach, które zrzucane są do Wisły są też ścieki przemysłowe z ponad 100 zakładów, a więc jest zagrożenie skażenia metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi" - poinformowała Agnieszka Borowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dodała, że trwa analiza pozwoleń wodnoprawnych.
rozwiń zwiń