Efekt "Czajki". Gminy muszą sprawdzić procedury na wypadek awarii

Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska wezwał gminy, aby sprawdziły procedury na wypadek poważnej awarii w oczyszczalniach ścieków - przekazała rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska. Od przyszłego roku mają też zostać przeprowadzone kontrole oczyszczalni w całej Polsce. 

2019-09-18, 21:01

Efekt "Czajki". Gminy muszą sprawdzić procedury na wypadek awarii

Jak podała rzeczniczka GIOŚ, bezpośrednim powodem wezwania gmin do sprawdzenia procedur była sierpniowa awaria kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie.

- Na wniosek Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Wojewódzkie Inspektoraty skierowały do gmin informacje o konieczności sprawdzenia procedur na wypadek poważnej awarii - poinformowała. Sprawdzenie przez gminy procedur "jest wezwaniem do uporządkowania wszystkich kwestii związanych z bezpieczeństwem i ochroną środowiska".

Powiązany Artykuł

gww 1200.jpg
Wody Polskie o awarii "Czajki": największa taka katastrofa ekologiczna na świecie

 - Liczymy na to, że gminy, które są organami nadzorującymi dla oczyszczalni gminnych, na przykładzie fatalnych dla środowiska skutków awarii w MPWiK w Warszawie i doprowadzenia do katastrofy ekologicznej w Wiśle, potraktują priorytetowo wezwanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - podkreśliła Borowska.  W przyszłym roku mają się ponadto odbyć kontrole oczyszczalni w całej Polsce. 

Kontrole w całym kraju

Kilka dni po awarii w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zarządzeniem skierowanym do Wód Polskich zlecił kontrole instalacji ściekowych w całym kraju. Instalacje mają być sprawdzone pod względem funkcjonowania systemów zabezpieczających, a także pod kątem pozwoleń wodnoprawnych.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Komisja ochrony Bałtyku wzywa Polskę do raportu. "Za wcześnie, by mówić o karach"

Rzeczniczka GIOŚ podkreśliła, że w przypadku oczyszczalni ścieków w pozwoleniu wodnoprawnym są określone "substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska, których występowanie determinuje konieczność zastosowania procedur poważnej awarii".

Powiązany Artykuł

patryk jaki sebastian kaleta wisla pap 1200.jpg
"Symbol rządów PO". Patryk Jaki o kosztach zanieczyszczenia Wisły

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie nieczystości były w całości zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalni "Czajka".

paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej