X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent zachęca do sprzątania lasów. Akcja #sprzątaMY pod patronatem pary prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 14:40
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja sprzątania lasów. Pod hasłem #sprzątaMY z inicjatywy Kancelarii Prezydenta i Lasów Państwowych w 430 nadleśnictwach w kraju można pobrać worki na śmieci i rękawice, by udać się na porządkowanie lasów.
Audio
  • Andrzej Duda o akcji "#sprzątaMY" (IAR)
  • Agata Konrhauser-Duda zachęca do włączenia się w akcję #sprzątaMY (IAR)
Andrzej Duda podczas sprzątania lasu w ramach akcji sprzątaMY
Andrzej Duda podczas sprzątania lasu w ramach akcji "#sprzątaMY"Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Para prezydencka wzięła udział w akcji #sprzątaMY.
  • Andrzej Duda zachęcał, żeby sprzątać lasy nawet przy okazji spacerów czy zbierania grzybów. - Wtedy las będzie ładniejszy - podkreślił prezydent.
  • Co roku Lasy Państwowe wywożą ponad 1000 wagonów towarowych śmieci porzuconych w lasach.
  • To kolejna akcja z udziałem i patronatem pary prezydenckiej związana z ochroną środowiska.

W akcję włącza się też para prezydencka, która wraz z harcerzami, leśnikami i żołnierzami sprzątała fragment Puszczy Białej w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Prezydent zaznaczył, że warto sprzątać lasy, bo wtedy stają się one piękniejsze.

śmieci w lesie free 1200.jpg
"SprzątaMY las". Wyjątkowa akcja z inicjatywy prezydenta i Lasów Państwowych

- Teraz w weekendy ludzie się wybierają na wycieczki do lasu, na grzyby, na spacery. Warto zawsze mieć ze sobą worek, żeby trochę śmieci zebrać, wtedy na następny raz las będzie ładniejszy - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda wspiera ochronę środowiska

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przypomniał, że wiosną tego roku Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda uczestniczyli w inicjatywie "#sadziMY". Jak stwierdził, śmieci w lasach są ogromnym problemem.

- W lesie śmieci są czasami śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt, przyrody, środowiska, mogą wywoływać pożary. Cieszę się ze współpracy z prezydentem w tym zakresie. Myślę, że ten osobisty przykład pary prezydenckiej będzie dobrze świadczył i dobrze wpływał na postawy wszystkich Polaków - powiedział minister środowiska.

Doradca prezydenta Paweł Sałek zwrócił uwagę, że to kolejna akcja pod auspicjami prezydenta wpisująca się w ochronę środowiska. Jak podkreślił prezydencki doradca, należy zabiegać i dbać o polskie lasy, także w wymiarze estetycznym.

- Polskie lasy są przykładem dla całej Europy, można nawet powiedzieć, że dla całego świata, jeśli chodzi o hodowlę lasu, ochronę przyrody, rozwój bioróżnorodności i jej utrzymanie. Ta akcja wpisuje się bezpośrednio w działania, które Lasy Państwowe realizują z mocy ustawy - tłumaczył Paweł Sałek.

Wszyscy Polacy powinni dbać o środowisko

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny zachęcał wszystkich Polaków do włączenia się w akcję "#sprzątaMY". Jak zaznaczył, w lasach nadal pojawiają się ogromne ilości śmieci.

- Jako leśnicy, co roku zbieramy, sprzątamy i wywozimy ponad tysiąc wagonów towarowych różnego rodzaju odpadów, śmieci. Są to zużyte meble, ostatnio nawet odnalazł się w lesie porzucony wrak samochodu - mówił Andrzej Konieczny, dodając, że rocznie Lasy Państwowe przeznaczają około 20 milionów złotych jedynie na sprzątanie lasów.

las-sprzatanie-dzieci-przyroda-srodowisko-F-shutterstock-1200.jpg
Akcja "sprzątaMY las". Henryk Kowalczyk: apelujemy o selektywne zbieranie śmieci

Śmieci zagrażają ludziom i zwierzętom

Tylko w ubiegłym roku Straż Leśna nałożyły blisko 200 tysięcy złotych grzywien za zaśmiecanie lasów. Wypisano 739 mandatów karnych i odnotowano 801 wykroczeń na terenie Lasów Państwowych.

Leśnicy przypominają, że pozostawianie śmieci na terenach zielonych to nie tylko problem estetyczny. Rozkładając się, odpady często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, także pitną.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Agata Kornhauser-Duda: pomaganie jest zawsze źródłem radości i satysfakcji

Śmieci stanowią również zagrożenie dla zwierząt. Śmiertelnym niebezpieczeństwem może być dla nich plastikowa butelka czy pusta puszka po konserwie, rozkładające się nawet kilkaset lat.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda podpisał nowelizację kar za zachowanie niegodne parlamentarzysty

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:33
- Obniżanie uposażenia lub diety parlamentarzysty za nielicujące z pełnioną funkcją zachowanie na sali posiedzeń oraz w innych miejscach, w których przebywają posłowie i senatorowie - przewiduje nowela ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tornister Pełen Uśmiechów". Para prezydencka wsparła akcję Caritas Polska

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 06:43
Para prezydencka po raz kolejny wsparła akcję Caritas Polska "Tornister Pełen Uśmiechów". W tym roku plecaki z przyborami przekazała siedmiorgu dzieciom, uczniom polskich szkół i polskim dzieciom z Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: prezydent popiera zmiany przyczyniające się do poprawy sytuacji polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 07:15
- Prezydent na pewno popiera zmiany, które przyczyniają się do polepszenia sytuacji przeciętnej polskiej rodziny - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do programu wyborczego PiS. Dodał, że jest optymistą co do gospodarowania przez rząd środkami publicznymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto plonów w Spale. Trwają Dożynki Prezydenckie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 13:17
Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział we Mszy Św. odprawionej w Kaplicy Polowej AK w Spale. Po nabożeństwie para prezydencka przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa.
rozwiń zwiń