Będą poszukiwania i ekshumacje polskich ofiar wojny. Zgoda Ukrainy

 - Deklaracja władz Ukrainy o zniesieniu moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej otwiera drogę do przełomu w polsko-ukraińskim dialogu historycznym - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek. Zastrzegł jednak, że sam przełom nastąpi po rozpoczęciu prac.  

2019-09-27, 15:37

Będą poszukiwania i ekshumacje polskich ofiar wojny. Zgoda Ukrainy

Posłuchaj

J.Szarek: przełom będzie gdy prace ekshumacyjne ruszą (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W piątek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że Ukraina pozytywnie odpowiedziała na wniosek Polski o pozwolenie na wznowienie poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów, które pogrzebane są na ukraińskim terytorium.


Powiązany Artykuł

Warszawa pomnik ofiar ludobójstwa uroczystość 1200.jpg
Naukowcy debatowali o Rzezi Wołyńskiej. "Temat nie jest zamknięty"

- Myślę, że to dobra wiadomość, ale dajmy jeszcze moment. Myślę, że ta dobra wiadomość będzie wtedy, jeżeli rozpoczniemy poszukiwania już na Ukrainie - powiedział prezes IPN, który w Gdyni wziął udział w jednej z dyskusji na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".

Droga do przełomu

Dopytywany, czy oświadczenie ukraińskiego MSZ w tej sprawie stanowi przełom w polsko-ukraińskim dialogu historycznym, odpowiedział: "Ta deklaracja otwiera drogę do przełomu, który nastąpi wtedy, jak nasze ekipy wspólnie z partnerami ukraińskimi rozpoczną prace na Ukrainie". Podał też, że wcześniej Instytut złożył stronie ukraińskiej propozycję poszukiwań szczątków polskich ofiar w kilkunastu miejscach na Ukrainie.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>Ukraina: przedstawiciele władz Polski uczcili pamięć Polaków zabitych na Wołyniu

REKLAMA

Prezes IPN zapewnił, że specjaliści Instytutu są gotowi do rozpoczęcia prac. - W tym momencie wszystko zależy od organizacyjnych ustaleń, ważna jest również kwestia klimatu i pogody - dodał.

Ekshumacje w kilku miejscach

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami IPN zamierza przeprowadzić poszukiwania związane nie tylko - jak często błędnie się uważa - ze zbrodnią wołyńsko-galicyjską, ale także z wojną obronną Polski we wrześniu 1939 r. (w obronie II RP ginęli również Ukraińcy, którzy służyli w Wojsku Polskim).

Plany IPN dotyczą prac m.in. w Ostrówkach (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), miejscowości Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) czy dzielnicy Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. zginęli broniąc miasta przed Wehrmachtem).


jj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej