Paweł Szefernaker: zgoda na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego to kamień milowy

2019-10-05, 11:30

Paweł Szefernaker: zgoda na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego to kamień milowy
Andrzej Duda i Donald Trump . Foto: Shutterstock.com/Evan El-Amin

- W zniesieniu wiz do USA duża jest zasługa prezydenta Andrzeja Dudy i rządu PiS, dobrych gospodarzy - ocenił  wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, komentując zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w piątek, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych, można wjechać do Stanów Zjednoczonych na 90 dni.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker proszony w sobotę w RMF FM o komentarz w tej sprawie, powiedział: "duża w tym zasługa prezydenta Andrzeja Dudy i rządu PiS - dobrych gospodarzy".


Powiązany Artykuł

Chicago sh 1200.jpg
Zniesienie wiz do USA. Polonia i Polacy w USA zadowoleni

PiS "domyka" wiele spraw


"W Polsce potrzebny był dobry gospodarz, by sprawę domknąć" - ocenił Szefernaker. I dodał, że "jest wiele takich spraw, w życiu publicznym, które rząd PiS domyka".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>Polacy w USA cieszą się z przyłączenia Polski do programu bezwizowego

Jak zaznaczył, to "za rządów PiS polskie linie lotnicze rozpoczęły dużą - trwającą dwa lata - akcję składania wniosków wizowych". Szefernaker podkreślił też znaczenie dyplomacji. Przypomniał, że w ostatnim czasie podpisano wiele umów międzynarodowych, a także odbyło się wiele dwustronnych spotkań.

"Kamień milowy"

W ocenie wiceministra zapowiedź Trumpa to "kamień milowy". Szefernaker dodał, że zanim Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz, muszą jeszcze zostać przeprowadzone pewne procedury, ale są one po stronie amerykańskiej.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. Programem VWP jest objętych 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono amerykańskiej wizy.

jj

 

Polecane

Wróć do strony głównej