Niespokojnie w Hongkongu. Do stacji metra wrzucono koktajle Mołotowa
Podczas protestów w Hongkongu wrzucono ładunki zapalające do jednej ze stacji metra. Według lokalnych władz nikt nie został ranny, ale zniszczenia na stacji Kowloon Tong są poważne. Władze potępiły wszelkie akty przemocy.
2019-10-12, 14:32
Jak zastrzega agencja Associated Press, sobotni protest nie wydaje się tak liczny, jak demonstracje z zeszłego weekendu, które zgromadziły wiele tysięcy uczestników.
Powiązany Artykuł
Prezydent Tajwanu: Chiny rzucają wyzwanie pokojowi w regionie
"Policja ostrzega uczestników zamieszek, aby natychmiast zaprzestali wszelkich nielegalnych działań. Potępiamy wszelkie akty przemocy i dokładnie zbadamy sprawę" - zakomunikowały władze w oświadczeniu. Jak dodały, w wyniku ataku butelek z benzyną stacja metra Kowloon Tong została poważnie uszkodzona.
Hongkońskie metro przewozi codziennie zwykle około 5 milionów osób.
REKLAMA
AP pisze o kilku tysiącach demonstrantów, którzy przeszli w pokojowym marszu przez dzielnicę Kowloon.
"Rewolucja naszych czasów!"
Z kolei japońska agencja Kyodo informuje o setkach uczestników marszu, w większości z zakrytymi twarzami, co jest niezgodne z ogłoszonym niedawno zakazem. "Noszenie masek to nie przestępstwo" - wykrzykiwał tłum.
Protestujący po raz kolejny domagali się wycofania obecnie zawieszonego projektu zmian prawa, który miał m.in. umożliwić ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych. "Wyzwolić Hongkong! Rewolucja naszych czasów!”, "Hongkończycy, rebelia!" - krzyczeli manifestanci.
Powiązany Artykuł
Będzie interwencja chińskich wojsk w Hongkongu? Władze nie wykluczają
U podstaw tego sprzeciwu leży brak zaufania do chińskiego wymiaru sprawiedliwości oraz poczucie, że rząd centralny stopniowo ogranicza autonomię Hongkongu.
REKLAMA
Władze Hongkongu obiecały niedawno, że wycofają kontrowersyjny projekt, ale nie przychyliły się do pozostałych postulatów protestujących, w tym powołania niezależnej komisji do zbadania działań rządu i rzekomych przypadków nadużycia siły przez policję, uwolnienia wszystkich zatrzymanych demonstrantów i demokratycznych wyborów władz regionu.
Największy kryzys od lat
Trwające od czerwca demonstracje pogrążyły Hongkong w największym kryzysie politycznym od jego przyłączenia do Chin w 1997 roku. Najnowszą eskalację protestów i przemocy wywołał zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji.
>>>[TRÓJKA] Radosław Pyffel o protestach w Hongkongu: to element rewolucji godnościowej
4 i 5 października po ogłoszeniu tego zakazu grupy radykalnych demonstrantów niszczyły i podpalały stacje metra, oddziały banków i sklepy. 6 października w pokojowym marszu protestu uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób, a po interwencji policji doszło do kolejnych starć.
REKLAMA
msze
REKLAMA