X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Kard. Nycz: trzeba zacząć przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 17:30
- Musimy zacząć się przygotowywać do przeżycia tej uroczystości, jeszcze bliższego przypomnienia sobie i poznania osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego - powiedział kard. Kazimierz Nycz na briefingu po ogłoszeniu daty i miejsca beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Kardynał Stefan Wyszyński w otoczeniu wiernych
Kardynał Stefan Wyszyński w otoczeniu wiernychFoto: nac.gov.pl
  • Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego nastąpi 7 czerwca 2020 roku
  • Uroczystość odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego
  • Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "media mają wielką pracę do spełnienia"
  • Trzeba go naśladować i przez jego wstawiennictwo modlić się do Pana Boga - zaznaczył kardynał Nycz

Kardynał Nycz dodał, że wiele instytucji, w tym też media, mają wielką pracę do spełnienia. Dodał, że bogactwo materiałów radiowych i telewizyjnych poświęconych kardynałowi sprawia, że ich wykorzystanie w ciągu siedmiu miesięcy (do 7 czerwca 2020 r.) może nam przybliżyć osobę Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia.

- To jest potrzebne, żeby go poznać, naśladować i przez jego wstawiennictwo modlić się do Pana Boga. I to mamy do zrobienia wszyscy, tj. wszystkie diecezje w Polsce, ponieważ kard. Wyszyński był prymasem Polski - podkreślił kard. Nycz.

EN_wyszynski-1200.jpg
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ogłoszono datę i miejsce

Miejsca, które przybliżą postać kardynała Stefana Wyszyńskiego

Zaznaczył, że są diecezje szczególnie bliskie kard. Wyszyńskiemu, jak: Warszawa, Łowicz, Gniezno, Łomża, a są także miejsca, z którymi był związany na dobre i złe, tj. Stoczek Warmiński, Komańcza w Bieszczadach. - To są te miejsca, które warto poznać w przededniu beatyfikacji, a w ten sposób zbliżyć się do osoby kard. Wyszyńskiego - dodał kard. Nycz.

Kard. Nycz poinformował, że od listopada zostaną podjęte dwie inicjatywy, które mają przybliżyć osobę kard. Wyszyńskiego: jedna natury popularno-naukowej, przybliżająca nauczanie kard. Wyszyńskiego, a druga bardziej modlitewna. W każdy trzeci czwartek miesiąca w Domu Arcybiskupów Warszawskich o godz. 17.00 będzie organizowana konferencja "Myśląc z Wyszyńskim". Nawiązując do tematu konferencji, metropolita warszawski powiedział: "chcemy się zmobilizować nie tylko, żeby opowiedzieć historię Wyszyńskiego, ale żeby pokazać aktualność jego nauczania".

28 dnia każdego miesiąca, czyli w dniu śmierci kard. Wyszyńskiego (28 maja 1981 r.), w katedrze warszawskiej będzie odprawiana msza św., do której sprawowania będą zapraszani biskupi z różnych diecezji. Po każdej mszy św. będzie półgodzinny wykład o kard. Wyszyńskim.

Kardynał Stefan Wyszyński 1200.jpg
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. "Pomógł przeprowadzić Polskę przez morze komunizmu"

"W tym znaku krzyża wyraża się cała jego droga życiowa, cierpienie i śmierć"

W Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprezentowano też logo beatyfikacyjne. Zostało ono wypracowane przez zespół kreatywny portalu Stacja 7, a wykonała je grafik Agnieszka Kozioł. Logo przedstawia mały krzyż otoczony złotą aureolą i faksymile podpisu prymasa Wyszyńskiego.

- W tym znaku krzyża wyraża się cała jego droga życiowa, cierpienie i śmierć. Złota aureola jest natomiast symbolem zmartwychwstania i świętości - powiedziała Agnieszka Kozioł. Dodała, że celowo został wykorzystany w logo odręczny podpis Prymasa Tysiąclecia, którym sygnował podpisywane przez siebie dokumenty. Założeniem projektu było połączenie nowoczesności z rysem postaci kard. Stefana Wyszyńskiego. - Chcieliśmy, aby logo cechowała prostota i elegancja - podkreśliła.

Kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na pl. Piłsudskiego. Jego beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu - poinformował kard. Kazimierz Nycz.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. S. Dziekoński: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego potwierdza szczerość jego intencji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:21
- Czekaliśmy na cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, który jest warunkiem beatyfikacji. Bardzo się cieszymy, że jest i został uznany. Beatyfikacja pokazuje szczerość intencji kard. Wyszyńskiego. W każdej sytuacji zabierając głos, bronił wartości człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego 7 czerwca 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:44
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego nastąpi 7 czerwca 2020 roku. Uroczystość odbędzie się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz powiedział podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich, że beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Giovanni Angelo Becciu.
rozwiń zwiń