J. Kwieciński o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce: dobra wiadomość

Jerzy Kwieciński w Polskim Radiu 24 odniósł się do informacji o porozumieniu polskiego chemicznego koncernu Synthos i firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego. - Myślę, że to jest dobra informacja - powiedział w Polskim Radiu 24 minister finansów, inwestycji i rozwoju.

2019-10-22, 10:36

J. Kwieciński o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce: dobra wiadomość
zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock/vlastas

Posłuchaj

22.10.19 Jerzy Kwieciński o perspektywie budowy w Polsce elektrowni atomowej (PR24)
+
Dodaj do playlisty

- Proszę zauważyć, że Polska jest jedynym krajem w regionie, który nie ma elektrowni atomowej. Jesteśmy otoczeni przez państwa, z których każdy ma taką inwestycję, poczynając od obwodu kaliningradzkiego, poprzez Białoruś, Ukrainę, Słowację, Czechy, Niemcy. W Szwecji i Finlandii także mają elektrownie atomowe - powiedział Jerzy Kwieciński.

Powiązany Artykuł

kwieciński663.jpg
Jerzy Kwieciński: Ministerstwo Skarbu Państwa jest potrzebne

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] GEH i Synthos rozważą możliwości budowy małego reaktora jądrowego w Polsce

Zapytany o pomysł budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, projektu GEH, odpowiedział, że "to jest dobra informacja".
Minister wskazał też, że "chcemy przejść na gospodarkę bez dwutlenku węgla, ale nie jest tak łatwo od razu przestawić się na odnawialne źródła energii". - Taką alternatywą, którą można wykorzystać, jest właśnie energia jądrowa - dodał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pożytki z energii atomowej

REKLAMA

Porozumienie ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, które podpisał Polski chemiczny koncern Synthos - należący do Michała Sołowowa - i firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), ma formę Memorandum of Understanding (MoU). Jak podkreśliło GEH, Synthos jest zainteresowany niezawodnym, "dedykowanym" źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

Wieloletnie doświadczenie

BWRX-300 to ostatni projekt GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR), które GE buduje od lat 50. Ostatni istniejący przedstawiciel tej rodziny to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemu bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt ten był certyfikowany przez amerykański dozór jądrowy NRC, ale dotychczas nie zbudowano żadnego reaktora tego typu.

BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny. Firma szacuje, że koszt budowy 1 MW jest o 60 proc. niższy niż w innych projektach SMR. GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok. 2 tys. dol., co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej. Szacowany koszt inwestycji powinien się zamknąć w kwocie 1 mld dolarów.

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej