X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wielkopolskie: okaleczył dziewczynę maczetą. Bartosz K. usłyszał wyrok

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 16:14
- Poznański Sąd Okręgowy skazał w środę Bartosza K. na karę łączną 15 lat więzienia m.in. za usiłowanie zabójstwa swojej dziewczyny. Pod koniec stycznia 2018 roku mężczyzna napadł na swoją partnerkę i zadawał jej ciosy maczetą. Potem zawiózł ofiarę do szpitala.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Do zdarzenia doszło pod koniec stycznia ub. roku w Lesznie (wielkopolskie). Dyżurny Komendy Miejskiej Policji został wtedy powiadomiony przez świadka, że na jednej z leszczyńskich ulic widział kłócącą się parę. Kobieta, według relacji świadka, miała wzywać pomoc, a mężczyzna groził, że ją zabije.

Oszpecona kobieta

Zanim świadek zdążył zareagować, mężczyzna zabrał kobietę do samochodu i odjechali. Funkcjonariusze policji ustalili, że do szpitalnego oddziału ratunkowego szpitala w Lesznie została przywieziona kobieta z ranami ciętymi kończyn górnych i dolnych, ranami ciętymi twarzy i z odciętym placem dłoni.

Mężczyzną, który przywiózł pokrzywdzoną i był zarazem sprawcą obrażeń, okazał się Bartosz K. Śledczym mężczyzna tłumaczył, że "znalazł swoją dziewczynę z licznymi obrażeniami i zawiózł ją do szpitala".

ZOBACZ TAKŻE
blok osiedle dom 1200 free.jpg
Konin: zmarła 14-miesięczna dziewczynka, która wypadła z okna

Usiłowanie zabójstwa, posiadanie narkotyków

Prokuratura przedstawiła Bartoszowi K. łącznie pięć zarzutów. Dotyczyły one usiłowania zabójstwa i jednocześnie spowodowania obrażeń ciała pokrzywdzonej Marzeny J., posiadania w samochodzie 42 sztuk tabletek ecstasy, i 17 gramów metaamfetaminy, a także prowadzenia pojazdu pod wpływem środka odurzającego, zarzut kierowania gróźb karalnych w stosunku do pokrzywdzonej, jak również zarzut rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wielkopolskie: katastrofa awionetki. 63-letni mężczyzna nie żyje

Czyny zarzucane Bartoszowi K. zagrożone są łączną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, karą 25 lat pozostawienia wolności lub dożywociem.

15 lat więzienia

Proces Bartosza K. rozpoczął się w kwietniu. W środę poznański sąd okręgowy za usiłowanie zabójstwa Marzeny J. wymierzył Bartoszowi K. karę 12 lat więzienia. Sąd uznał go także winnym większości zarzucanych mu aktem oskarżenia czynów i skazał go na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności.

Sędzia Katarzyna Obst uzasadniając orzeczenie wskazała, że mimo, iż Bartosz K. utrzymywał, że maczeta była dla niego narzędziem do użytku przy pracach na działce, "to oskarżony dokładnie wiedział, w jaki sposób posługiwać się maczetą, co nią można zrobić, o czym świadczą również wcześniejsze użycia przez niego tego narzędzia".

"Działał bez powodu"

Odnosząc się do momentu ataku na Marzenę J. sędzia podkreśliła, że jedynie "wypowiadane przez panią J. słowa, jej jasność umysłu w tym momencie i mówienie, że zostanie spełniona ta »obietnica pozostania z panem K. w związku« – tylko ta jej reakcja, te jej słowa doprowadziły do tego, że ta zbrodnia zakończyła się w fazie usiłowania, że do cięższych skutków nie doszło".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szukało go 130 policjantów. Po trzech tygodniach zatrzymano podpalacza

– Oskarżony działał bez najmniejszego powodu tak naprawdę. Nie można przyjąć, aby jego zachowanie było w jakikolwiek sposób uzasadnione. Użyte narzędzie, ta agresja wykazana w toku postępowania – to w ocenie sądu zdarzenie zasługujące na karę 12 lat pozbawienia wolności. Sąd wziął pod uwagę to, że oskarżony ostatecznie pokrzywdzoną na izbę przyjęć zawiózł, aczkolwiek to też nie jest tak, że działał on wyłącznie myśląc o zdrowiu pokrzywdzonej. (Istotniejszy był) fakt, że ona powiedziała, że wróci do oskarżonego, że nadal z nim będzie – w ocenie sądu to była ta jego jedyna motywacja do udzielenia jej w tym momencie pomocy – dodała sędzia.

Zadośćuczynienie dla ofiary

Sąd zarządził również na rzecz pokrzywdzonej zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w wysokości 5 tys. zł. Orzekł także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 4 lat, oraz zobowiązał Bartosza K. do wpłaty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenia pieniężnego w kwocie 5 tys. zł. Bartosz K. wyrokiem sądu został także zobowiązany m.in. do zapłaty nawiązki w wysokości 3 tys. zł na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii.

Wyrok wydany w środę przez Sąd Okręgowy w Poznaniu nie jest prawomocny.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragiczny pożar w Inowrocławiu. Aresztowano podejrzanego 61-latka

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 18:40
Sąd Rejonowy w Inowrocławiu aresztował na dwa miesiące 61-letniego podejrzanego o nieumyślne spowodowanie pożaru, którego skutkiem była śmierć kobiety i jej trzech córeczek - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska.
rozwiń zwiń