Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego
Premier Mateusz Morawiecki podał dziś skład nowej Rady Ministrów. W rządzie nastąpią zmiany zarówno strukturalne, jak i personalne - w tym w resortach gospodarczych. Poniżej przedstawiamy sylwetki ministrów odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze.
2019-11-08, 23:20
Posłuchaj
Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński
Jerzego Kwiecińskiego zastąpi Tadeusz Kościński. Od lipca br. jest wiceministrem finansów, poprzednio - od stycznia 2018 r. - był wiceministrem przedsiębiorczości i technologii, wcześniej, od listopada 2015 r. wiceministrem rozwoju. W resorcie finansów Tadeusz Kościński odpowiadał za politykę podatkową państwa, zaś w MPiT za działania wzmacniające ekspansję zagraniczną polskich firm, za wzrost inwestycji, rozwijanie gospodarki cyfrowej i upowszechnianie płatności bezgotówkowych.
Powiązany Artykuł
Oto skład nowej Rady Ministrów
Pod jego kierunkiem w MPiT została przeprowadzona reforma Specjalnych Stref Ekonomicznych, kierował także przygotowaniem ustawy umożliwiającej elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Zamówienia publiczne - czas na elektroniczne faktury
REKLAMA
Przez całą karierę zawodową Tadeusz Kościński był związany z sektorem bankowym. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK, wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Jest absolwentem Goldsmith’s University of London i fundatorem Fundacji Kresy Historii.
Ministerstwo ds. zarządzania funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak
To nowy resort, który ma się zająć koordynacją wydatkowania środków unijnych. Pokieruje nim Małgorzata Jarosińska-Jedynak, od listopada 2018 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Do jej kompetencji należało między innymi wdrażanie funduszy unijnych na innowacje (Program Inteligentny Rozwój), cyfryzację (Program Polska Cyfrowa) i kapitał ludzki (Program Wiedza Edukacja Rozwój). Nadzorowała również program Dostępność Plus.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] PiS przeznaczy 23 mld zł na program "Dostępność Plus"
REKLAMA
Małgorzata Jarosińska-Jedynak od początku swojej kariery związana jest z samorządem. Przez kilkanaście lat zajmowała się funduszami unijnymi, rozwojem regionalnym i wsparciem przedsiębiorczości. Od 10 lat pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, gdzie przeszła wszystkie szczeble – od inspektora do dyrektora Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości. Wcześniej pracowała w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Gminy i Miasta Tyczyn.
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg
W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, Bożenę Borys-Szopę zastąpi Marlena Maląg, dotychczasowa szefowa PFRON od grudnia 2018 r. Jako prezes PFRON Marlena Maląg podejmowała m.in. działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Fundusz rozpoczął uruchamianie projektu, który ma na celu wprowadzenie nowej metody rehabilitacji kompleksowej osób niepełnosprawnych. PFRON po pięciu latach przywrócił także dofinansowania do zakupu wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marlena Maląg: wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami
REKLAMA
Jest absolwentką pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz studiów podyplomowych w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także w zakresie zarządzania na Politechnice Poznańskiej i zarządzania instytucjami oświatowymi w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Przez wiele lat była związana z oświatą. Pracowała jako nauczyciel, pełniła funkcję dyrektora gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2011-2012 była naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 r. była zastępcą prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Ministerstwo ds. nadzoru właścicielskiego - Jacek Sasin
Ten resort nie ma jeszcze konkretnej nazwy. Wiadomo, że jego szef sprawować będzie nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa i odpowiadać będzie m.in. za stworzenie między nimi synergii. Stery resortu obejmie Jacek Sasin, dotychczas wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów i sekretarza stanu w KPRM. Przed objęciem tej funkcji był przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Powiązany Artykuł
Premier: to będzie bardzo sprawna i dobra drużyna
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowy resort w rządzie. Wicepremier o kolejnych szczegółach
REKLAMA
Karierę urzędniczą rozpoczął od zatrudnienia w Fundacji "Polsko- Niemieckie Pojednanie". W latach 1998-2004 pracował w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W latach 2004–2006 był kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie m.st. Warszawy, potem zastępcą burmistrza Śródmieścia. Od stycznia 2006 r. był wicewojewodą mazowiecki, w lutym 2007 r. został wojewodą. Pod koniec tamtego roku Jacek Sasin został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w listopadzie 2009 r. został powołany na sekretarza stanu i zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta RP.
W 2010 roku kandydował z listy PiS do sejmiku województwa mazowieckiego i został radnym. W wyborach do Sejmu w 2015 r. Jacek Sasin kandydował z sukcesem z listy PiS w okręgu podwarszawskim. W 2016 roku został szefem Komisji Finansów Publicznych. Stanął na czele podkomisji ds. ustaw frankowych. Z początkiem 2018 roku został sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i szefem stałego Komitetu Rady Ministrów. W okresie kierowania komisją finansów, na początku 2017 roku, zasłynął pomysłem tzw. ustawy metropolitalnej, zakładającej rozszerzenie Warszawy o szereg okolicznych gmin.
Ukończył studia na Wydziale Historycznym UW oraz studia podyplomowe z zarządzania administracją publiczną w WSPiZ im. L. Koźmińskiego w Warszawie.
Ministerstwo Klimatu - Michał Kurtyka
To kolejny nowy resort w rządzie Mateusza Morawieckiego. Michał Kurtyka zajmie się sprawami dotychczas podzielonymi między kilka resortów. Chodzi m.in. o odnawialne źródła energii, zmniejszenie emisji CO2, transformację energetyczną, program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, program rozwoju elektromobilności oraz gospodarkę odpadami. Pod ministerstwo ma też podlegać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: rząd ma charakter w wielkiej mierze kontynuacyjny
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wiceminister środowiska Michał Kurtyka objął funkcję prezydenta COP24
Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu. W kwietniu 2018 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika rządu ds. Prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. W tym samym roku objął stanowisko wiceministra środowiska. Od 2016 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii. Odpowiadał za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, a także realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym.
Jest absolwentem prestiżowej paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej znajdującego się pod Waszyngtonem National Institute of Standards and Technologies. W obszarze ekonomii międzynarodowej studiował na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim.
Pozostałe ministerstwa gospodarcze
Szefami pozostałych resortów gospodarczych są: Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Jan Krzysztof Ardanowski (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Marek Gróbarczyk (Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) i Marek Zagórski (Ministerstwo Cyfryzacji).
REKLAMA
mbl
REKLAMA